1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Униформа

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 26 ноември 2010.

  1. split96

    split96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    јас сум против бидејки не се знае дали ке бидат како што треба.во 5 имавме и беа мн грозни-маслинка зелено и прлјаво жолто.бљак.до ден денес кога ке ја видам во плакар ме лазат морници како сум можела да ја носам?????
     
  2. st-el

    st-el Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.860
    Пол:
    Женски
    И јас сум ЗА униформа, од причина што така се заштитува облеката под неа и не се гледаат социјалните разлики меѓу учениците. Јас сум носела во средно, само бојата не ми се допаѓаше, беше црна, инаку се друго беше во ред. Исто на раб. место треба да постои некаков кодекс на облекување и однесување.
     
  3. Asterion

    Asterion Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    5.622
    Јас давам едно големо ДА за униформите. Тие не прават да изгледаме сите исто. Има некои вообразени не слушнале за кодекс на облекување па додека немаше униформи, на училиште доаѓаа накитени ко елки као на излегување да одат, а не во воспитна установа.

    Е сега има некои униформи кои се ептен лоши. Многу лош квалитет, никакви материјали, па пуштаат боја, ќе те вапцат ќе те направат ко велигденско јајце.
    Се сеќавам во основно имавме едни ко мантили, долги ни беа до под газ. Беа од материјал нешто како тексас, но многу неквалитетни никакви. Испуштаа сина боја, па и дека ги носевме врз нашата облека се ми беше обоено сино и алиштата уништени. Плус тоа мај месец веќе се стоплува, и не се издржуваше со овие униформи, непријатно е. Значи воопшто не беа практични. Па колку и да сум за униформите, таквите како тогаш беа невозможни за носење.

    Сега во средно имаме маичка на куси ракави и дуксерка, и навистина е супер. Во зима можеш да ја носеш само дуксерката со некое твое блузиче, додека в пролет кога е топло имаш маичка. :)
    Па сметам дека одредените кога бираат униформа треба да внимаваат на некои работи, подобро посакпо да ги платиме но да се пријатни и да личат на нешто, а не да се земат за ич пари и потоа никој да не ги носи пошо не чинат. :o
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mashnichka

    Mashnichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2011
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    26
    Јас од септември почнувам во медицинско и треба да си набавам 
    бел мантил. :|
    Искрено не сум баш за униформа но и немам многу против тоа.Од една страна не сум
     сепак неможам тој мантил да го влечам
     секој ден на школо па сабота недела да пеглам што знам.. а од друга страна сум за да 
    имаме школска 
    униформа сепак времево како што е дојдено на школо почнуваат да носат мини суќни и 
    блузи со гол стомак .. 
    не сите родители се свесни што им прават на сопствените деца.
    Така да најправедно е да се има униформа бар горен или долен дел без разлика дали 
    се работи за основно,средно,факултет или работно место
     
  5. Miss.Waldorf

    Miss.Waldorf Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    16
    сум ЗА униформа неможам без неа навикната сум секогаш неа да си ја натнувам прво :D
     
  6. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    Јас сум за униформа за на училиште а и за на работа,треба да се знае кој е работникот а кој купувачот посебно во маркетите ако ти треба нешто да прашаш нема да знаеш кој е продавач па да го прашаш а за во училиштата сум за :up:
     
  7. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    јас ќе речам едно гоооолемо ДА за униформите, како за работниците така и за учениците.
    Поготово за ученичките кои непристојно се облакаат, пота сите изгледаат еднакво во нив, а и не му ја мислиш што ќе носиш утре :)
     
  8. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.637
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Јас сум за униформа за на училиште а и за на работа,треба да се знае кој е работникот.
     
  9. simona-i

    simona-i Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    30
    редовно носам униформа на училиште :)
     
  10. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.293
    Допаѓања:
    16.695
    Јас сум ЗА, ама не како што имаа едно училиште како гробарски мантил. Црн и до под колената долг :shake: , јас сакам вакви [​IMG]. Само суќната за 2-3 цм подолга. :D
     
  11. Melany.Macedonia

    Melany.Macedonia Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    67
    за училишта да, бидејќи секогаш во генерација ќе се најде некоја со градите истурени да ми простите на изразов ама така е или како тетки дојдени нашкола :^)
    и од факултет ко ќе ги видам некој по градов особено машките ми се мн убави во костуми средени :$
    а за наработа мислам дека не би униформа :)
     
  12. IviA

    IviA Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    24
    Јас сум ЗА училишна униформа , така нема да се гледа кој имал пари за скапа гардероба а кој не , ке бидат сите исти , инаку има доста убави парчиња за школска униформа , изгледаат секси и удобни како за момчињата ,така и за девојчињата ;) ;)
     
  13. Smurfette.M

    Smurfette.M Популарен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    1.072
    Допаѓања:
    621
    доколку униформите се како од сликиве погоре или како оние што ги имаа во Rebelde Way, тогаш би се согласила за униформи :) ама се додека нудат онакви како што им се на Орце или како што им биле во Карев до пред неколку години, тогаш едно големо НЕ :) а плус мислам дека не би можела да издржам да бидам во еден тип на блуза постојано :D
     
  14. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Јас сум ЗА униформа... сите се еднакви , нема деца од класа.... :)
     

    Прикачени фајлови:

    • gossipgirluniform.jpg
      gossipgirluniform.jpg
      Големина на фајлот:
      42,3 KB
      Прегледи:
      218
    • IMG_4799.jpg
      IMG_4799.jpg
      Големина на фајлот:
      67,2 KB
      Прегледи:
      218
    • uniforma.jpg
      uniforma.jpg
      Големина на фајлот:
      16,7 KB
      Прегледи:
      218
  15. C.r.a.z.y.G.i.r.l

    C.r.a.z.y.G.i.r.l Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    ЗА униформа!

    посебно за во основно и средно училиште треба да има униформи :) за на факултет може (некој елек на пример со знакот на факултетот) но и не мора ....
    ние имаме едноставни маички и блузи, бели со знакот на училишето и елек за во зима (кој и не мора да се носи) :)
     
  16. MaggieTatum

    MaggieTatum Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    509
    Пол:
    Женски
    ЗА училишна униформа!!
    многу е безвезе кога ќе почнат некои девојчиња да се фалат - мене блузата ми е од теранова, јас мојата ја купив 1000ден. и сл. други глупости... вака сите се исти и нема фалење... ама наставниците глупи се (не зборувам за сите), ни гледаат дали децата носат униформи или не, првата година колку да се платат, да се поносат и ете сега никој освен децата од 3 одд. не носи.. бидејќи нели - "не е кул да се носи униформа" |(
    против имам што тој што ги правел појма немал што сакаме ние децата туку направил едни во форма како мечки што ќе не прават, ставил најгрдата боја што можи, и ај после носи ја да те видам.. посебно нашите, како мечки сме ко ќе ги облечиме а бојата темно зелена на тоа со долги, светло зелена на тоа со кратки :puke:
     
  17. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.429
    Допаѓања:
    47.571
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно сум За униформи.И јас во средно носев и иако не почеток сите негодуваа вакви биле такви биле после некое време се навикнавме.Штета што кратко ги носевме бидејки бевме 2ро полугодие во 4та кога ни ги дадоа.Мене ми е убаво кога се знае ученикот дека припга на таа институција башка што се спречува влгање во школото на деца од други школи па тепачки па кој бил што бил додека се дознае.Вака ако ја нема униформата на соодветното школо не може да влезе унутра.Исто така најмногу сум за униформи носење на факултет пошо стварно има неподносливи фаци без грам памет во главата кои на предавања идат ко небаре у град се искочени петок- сабота у миничи,деколтиња до пупак штикли 15цм и тангите им штрчат на пола гз.А ни машките не се подобри, коа ке видам некој на испит дојден у хавајка и апостолка ко на плажа да иде .Стварно СРАМОТА ! Сепак одиш во образовна институција а не пред Македонска муштерии да собираш!
     
  18. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Едно големо ДА!! Треба сите да бидиме еднакви... на ништо не личи кога ќе видам некоја со длабоко деколте научилиште .. :tmi: :x
     
  19. Cinderella11

    Cinderella11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2012
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    51
    Јас сум за носење на униформи во училиште.Затоа што некои претеруваат со разголување на некои делови од телото во училиште,други пак се омаловажувани затоа што се посиромашни и не носат бердирана облека од познати марки.Сакам да кажам дека со униформиве сите ќе бидеме еднакви,а за излегување кој што сака нека си носи.
    -Затоа во нашата гимназија ќе носиме униформи од второто полугодие. ]:)
     
  20. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Јас сум за носење на униформи за на школо.Бидејќи цело време овај ова марка онај она..леле види го онај истите алишта цело време ллелле.... :@ А бе се знај на школо одиш за да научиш нешто не мода да бркаш,така не е? Сега мора да носиме униформа и пак никој не носи првите 2 год. се носеше така така сега никој и на оној кој носи му велат„А бе ти будала си шо носиш,јас нема шанси сега да носам“ :@
    И сега од кога почна директорката да вика почна сите униформа да носат :lol: .
    А БЕ СЕ ЗНАЈ АКО СЕ ИМА УНИФОРМА ЗНАЧИ ДЕКА ТРБЕА ДА СЕ НОСИ.ПАТЕМ АКО САКАШ МОДА ДА БРКАШ ЕНЕ КАЈ Е КОРЗОТО, :!: ПА И НА КРАЈ КРЕВА МОЖИШ ДА ЈА ИСКОМБИНИРАШ СО НЕКОЈ АЛИШТА ТАКА НЕ Е? :?:
    Јас за на школо си носам униформа,понекогаш само не ја носам еднаш на 3 месеци 8) , Последната недела :emo: