1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Упис на факлутет во Бугарија

Дискусија во 'Образование' започната од GermanGirl02, 23 март 2016.

 1. GermanGirl02

  GermanGirl02 Нов член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2016
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Добра вечер драги мои,
  Прилично сум нова, скоро недела време, ги читав правилата на форумот, пробав да најдам тема со ваков наслов но неуспешно. Доколку веќе постои ве молам информирајте ме а доколку не ве молам за помош.
  Моментално сум запишана во УГД - Штип, Општа медицина, прва година.
  Сакам да се префрлам во Бугарија. Прилично сум незадоволна од нашиот систем и тоа што на погрешни полиња се обрнува посебно внимание, додека други според мене по битни аспекти за иден лекар се изоставуваат, а за врски ни да не почнувам да правам моабет...Како и да е..
  Моето прашање е дали некој/а од вас има искуство со учење во странство, конкретно Бугарија?
  Како се аплицира?
  Која документација е потребна?
  Дали и колку сте задоволни од образованието?
  Како успеавте да го совладате јазикот?
  Колку и дали се обрнува внимание на просек средно образование? (Минав секоја година одлична но не 5,0 па затоа сум малку загрижена дали воопшто ќе ме примат)
   
 2. guardatela

  guardatela Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 август 2014
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  85
  моето прашање е која е процедурата за префрлање студии во друга држава help :)