1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Употреба на лекови за време на доење

Дискусија во 'Бебе' започната од delvi, 10 јануари 2018.

 1. delvi

  delvi Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  897
  Допаѓања:
  1.345
  Пол:
  Женски
  денес имам ужасна главоболка, што можам да се напијам а да не му влијае на бебуш при доењето
   
 2. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.857
  Допаѓања:
  277.112
  Ибупрофен, евентуално парацетамол ако мислиш дека би помогнало.
   
 3. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  15.237
  Допаѓања:
  71.846
  Пол:
  Женски
  Јас блокмакс пиев кога бев со страшни главоболки...
   
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.864
  Допаѓања:
  198.121
  Пол:
  Женски
  Ибупрофен, не се излачува во млеко.
   
 5. biljana.c

  biljana.c Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  12
  Мајки деновиве ме болеше грло,па денес видов имам гнојна ангина,иначе само на доење сме,2 месеци и недела е бебе,дали може оспен во бременост тоа имам дома од бремена кога бев
   
 6. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  7.573
  Допаѓања:
  102.666
  Пол:
  Женски
  Антибиотик на своја рака во период на доење НЕ, ќе се консултираш со доктор за тоа!
   
 7. Poppins

  Poppins Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  2.642
  Допаѓања:
  5.585
  Пол:
  Женски
  Оспен избегавај подобро затоа што е од појаките ант .. Додека Алмацин , Хиконцил слободно можиш да се напиеш дозволени се не сметаат слаб антибиотик е и затоа одат и без рецепта и во самото упатство им пишува дека НЕ претставуват пр при доење во краен случај и Амоксиклав можиш ..
   
 8. biljana.c

  biljana.c Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  12
  Се алушнав со докторката ми рече дека може оспен
   
  На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  7.573
  Допаѓања:
  102.666
  Пол:
  Женски
  Супер, побрзо оздравување, супи, чајчиња, прегорен шеќер не заборавај, ако гребе грло кршен мраз со лимон голтај или таблети за лижење купи :)
   
  На biljana.c му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.864
  Допаѓања:
  198.121
  Пол:
  Женски
  Оспенот не е од појаките антибиотици, туку има помал спектар на дејство и најдобар е во случаи на гнојна ангина. Хиконцил и Алмацин не се делотворни во случајот, а Амоксиклавот е најсилен од сите набројани, и најмалку препорачлив, иако најчесто се дава. Јас би да се земаат антибиотици само по антибиограм, и по совет на доктор ако мора, а не вака по форуми да се даваат совети на невидено, плус погрешни.
   
  На An-na и Lolipop23 им се допаѓа ова.
 11. Poppins

  Poppins Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  2.642
  Допаѓања:
  5.585
  Пол:
  Женски
  Можеби не викам не ја се водам по мене препораки док што ми дале како да функционирам оти во посл период често сум на антибиотик заради заби отоци грло и сл и порано оспен у краен случај сум земала .. Сите си имаме разл искуства и кај секој разл раб делуваат и даваат точно е дека форумот и инт страни се последно место за консултирање на лекови , денес барем сите доктори се телефонски достапни .. Како и дае побрзо оздравување на членката и нема играчка со гнојна ангина нека си се јаве на док најдобро за неа е ..
   
 12. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  13.593
  Допаѓања:
  42.628
  Пол:
  Женски
  Пробај јади чипс и оди со бетадин да ти го исчистат грлото..со помин нека е.Другарка секој месец има мака со ангинава.Кој еднаш ја фатил останува.Стрептокока ли е што ли е не знам
   
 13. supergirlmb

  supergirlmb Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  1.358
  Допаѓања:
  7.810
  Пол:
  Женски
  Вчера добив, втор пат по породување, бебе има година и месец, првиот пат не испив ништо но вчера и денес неподносливи болки имам и се напив кафетин менструал иако ми рекоа не може. А читам дека и тоа е ибуппрофен. Искуства?
   
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.864
  Допаѓања:
  198.121
  Пол:
  Женски
  Нема гајле, слободно пиј.
   
 15. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  9.213
  Допаѓања:
  124.291
  Vlijaat li mastite za nastin na mlekoto?:$smeam da gi koristam?
   
 16. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.358
  Допаѓања:
  21.331
  Пол:
  Женски
  Смеам ли од овие да земам, затоа што дојам
  IMG_20180117_162344.jpg
   
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.864
  Допаѓања:
  198.121
  Пол:
  Женски
  На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. eheFrau

  eheFrau Активен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2017
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  Za migrena sto smee da pieme,ali za vistinska migrena..pred nekoj den ispiv nalgesin550,oti strasni bolki,potoa ne ja dojam edno dva saati..
   
 19. Ambra20

  Ambra20 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2017
  Пораки:
  560
  Допаѓања:
  1.094
  Пол:
  Женски
  Незнам дали прашањево ми е за тука, но дали некој користел полигинакс вагиналети за време на доење?
   
 20. biljana.c

  biljana.c Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  12
  Ужасно нешто сите коски и мускули ме болат,настинка најверојатно,дали може тајлол хот или кафетин колд да се напијам