1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Употреба на тампони

Дискусија во 'Тело' започната од Secilly, 10 декември 2009.

?

Употребувате ли тампони?

  1. Да, редовно

    172 глас(а)
    12,5%
  2. Да, но ретко

    356 глас(а)
    26,0%
  3. Не

    843 глас(а)
    61,5%
  1. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    и јас сакам чисто од љубопитност :lol:
     
  2. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    користам и влошки и тампони, зависи од расположение :) ама во лето влошка не доаѓа предвид, кај топло се потиш, па леплива си па уште и кравариш...ужас...ама затоа си постојат тампони, ставаш и гајле си немаш, ем чисто ем пријатно... :clap: за таа што ги измислила
     
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Немам користено тампони. Користам влошки.
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.035
    Пол:
    Женски

    Isto. Mi e strav da ne mi se zaglavi pa posle.. :roll:
     
  5. didija

    didija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    118
    Последниот циклус бев строго на тампони. Ги користам скоро 3години, но секогаш ставав при крај на циклусот, а додека првите 2-3дена кога крварам обилно ставав влошка. Овој пат цело време бев со тампони и искрено не осетив ни кога добив ,ни кога ми заврши, кејф.
    Хаха и јас како многумина ваму многу се плашев како ќе го ставам, па ќе ми пречи, па кога ќе го вадам да не го заглавам, но дефинитивно нема ама баш ништо од ова :up:
    Само многу ми е тешко за на факултет кога треба да менувам, па рацете да ми бидат чисти , па додека да се средам , е тогаш ми е смрт :(
     
  6. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    haha ne se sekiraj,ne moze da ti se zaglavi :)
     
    На Osamena devojka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kikaskp

    kikaskp Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    4
    Лето тампони - зиме влошки, амо и мене смрт ми е тоа вадењето :evil:
     
  8. maca.81

    maca.81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2010
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    20
    Јас редовно користам влошки, од првиот момент кога добив а тоа е на мои 12 години а сега имам 29 :roll:
    Сакам да пробам да користам тампони ама се некако не ми се дава, од причини што веќе и ги прочитав на темава, како да го ставам/наместам, колку длбоко, да не ме боли, да не е незгодно при движење, седење....
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Не се незгодни тампоните, баш се супер, ама треба да внимаваш колку време ги држиш внатре особено во првите два-три дена кога е менструацијата пообилна. А за местењето, се навикнуваш со тек на време. Како што реков во претходниот пост на оваа тема, треба и кај нас да има тампони со апликатор, така полесно се ставаат... ама нема... и пак ќе прашам, да не видел некој некаде такви тампони? :?:
     
  10. LaFille

    LaFille Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    57
    Кај нас се уште ги нема со апликатори, но ако одите во Грција во Керфур има и не се скапи, цената е иста како и за обичниве...
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Значи пасошот со мене и трк по тампони :lol: :lol: :lol:
     
  12. LaFille

    LaFille Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    57
    Ако одиш, земи некое пакетче и за мене :lol: :lol: :lol:
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Важи ;) :lol: :lol: :lol: :lol:
     
  14. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    неможам да ги користам незнам зошто зимам од најмалите ама едвај ги вадам, мајка ми вика кончето треба да виси..ма си виси тоа али некако тешко излага тампонот..и така сега си имам резерва тампони неотпакувани :lol:
     
  15. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Blaze vam.........hmm ama mene mi tece kako na slon :mrgreen: !!! Otsega ke probam da koristam tampon so sekojdnevna vloska, najmnogu zaradi udobnost....dosta mi e od vloski lele....pa toa sekogas mi se izmestuva, mi protekuva od stranite, ednostavno ne e udobna za nosenje! Vaka tamponce i sekojdnevna bap...i metak da me nema! :D :D :D :D :D
     
  16. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Јас сакам да пробам тампони, ми е срам да ја прашам мајка ми, ке може ли да ми препорачате некој кој се најсигурни и најудобни?
     
  17. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276

    Според мене најдобри и најсигурни се o.в. од johnson&johnson. Ги има во секоја поснабдена продавница околу 80ден се, можеш самата да си ги купиш доколку ти е незгодно да ја прашаш мајка ти, и ги има во повеќе големини.
    Верувајте дека нема ништо поудобно од тампон. На почетокот и јас бев скептик ама сега посебно во првите денови од менструацијата користам тампони и ставам една мала влошка чисто за сигурност. Се чувствувам сигурно, без да мислам дека ќе ми протече влошката и за вадење немам никаков проблем. Само да напоменам за оние девојки кои не се информирани да внимаваат колку време го носат тампонот, бидејќи доколку се носи подолго време може да предизвика штетни последици. Се за тоа како се става тампонот и за штетните последици има во упатството за употреба, внатре во пакувањето.
    Еве и слика од o.в. тампоните и мислам дека тие се најдобар избор за престојните летни денови, за разлика од влошките кои се ептен непријатни за носење во лето. Поздрав :)
     
  18. orinoco

    orinoco Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    80
    мене не ми е толку смачено од влошките туку од тоа што секогаш морам да купувам неколку пара гаќи. влошката ќе се измести па ај нова со нови гаќи кога ќе видиш по некој ден пак истата работа. не сум користела тампони, но читајќки ги вашите коментари ќе се обидам следниот пат, а какви се тие тампони со апликатор , што е разликата со обичните?
     
    На Osamena devojka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.738
    Допаѓања:
    8.146
    Пол:
    Женски
    Користам тампони Оb обични и многу ми е поудобно во споредба со влошка,не ги ни чувствувам.Посебно им давам предност во однос на влошките во тоа што можам да облечам што сакам без страв дека ќе ми се познава нешто.

    Е сега,треба внимателно да се намести и не можеш да смениш било каде,а и треба да се сменува на три до четири часа максимум зашто во спротивно може да се јави TSS (toxic shock syndrome) кој ако не се реагира навреме може да биде фатален.Симптомите се многу слични на оние од грип:омалаксаност, болка во мускулатурата, главоболка, дијареа, висока температура.Затоа треба внимателно, редовно менување, измивање по неколку пати на ден и со чисти раце маневрирање.
     
  20. orinoco

    orinoco Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    80
    фала за советот и појаснувањата