1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Употреба на тампони

Дискусија во 'Тело' започната од Secilly, 10 декември 2009.

?

Употребувате ли тампони?

  1. Да, редовно

    172 глас(а)
    12,5%
  2. Да, но ретко

    356 глас(а)
    26,0%
  3. Не

    843 глас(а)
    61,5%
  1. Popova

    Popova Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    6
    Тампони !!! Значи неможам да замислам повторно да стаам влошка од ко почнав со тампоните (5,6 год користам) тоа ти е похигиенско, почисто а и не се чуствуваш ко да носиш пелени :lol:
    Женски, дефинитивно тампон. Има доволно појаснувања на секое пакување на тампонот за тоа како да се намести, на колку време да се менува нема шанси да не се разбери бидејќи (барем на О.Б. имаат чак и слика) :D
     
  2. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    слушнав дека тампоните биле штетни да се користат нон-стоп?! јас еве сега почнав да користам и многу поубо се осеќам... почисто.. посигурно.... ама во мисла ме имаат клаено за ова дека штетни биле. да не знај некој нешто за ова??
     
  3. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    98
    Јас до сега немам користено тампон и сега за сега не сум во мисла за нивна употреба |(
     
  4. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    646
    а да прашам кога нели пречат кога се внатре....јас мислам дека би ми пречеле и дека не би можела да ги носам.... :)
     
  5. maleckata.22

    maleckata.22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    17
    ќе си најдете соодветна големина и нема да ви пречат...јас искрено многу почисто и поубаво се чувствувам со тампон...ги користам најмалите и ги менувам не секои 3 саати...
     
  6. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Јас не сум пробала до сега.. :?:
     
  7. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    646
    И јас.... :^)
     
  8. maleckata.22

    maleckata.22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    17
    пробајте со најмалите...нема да згрешите и мислам дека ке ги замените влошките веднаш :D
     
  9. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    нема зашто тампоните да се штетни ако се менуваат најмногу н 3 часа.ништо поубаво од нив
     
  10. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Јас пробав еднаш, ама ме удри психа дека имам нешто во мене бутнато и неможев да седам мирна, за пола саат го извадив. А имам другарка што редовно ги користи и на одмор се бања со тампон.
     
  11. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Лани бев приморана, зашто ми дојде менстр. уште првиот ден на одмор, и многу се изнервирав :@
    Си понесов најобични ОB тампони, прво чувството е некако нелагодно и непријатно, ама мислам дека повеќе те мава на психа. Ама веќе кога влегов во вода и можев да се бањам - ги благословив ;)

    Сепак, јас лично би ги користела само за такви ситуации, инаку си користам влошки.
     
    На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски


    Ако е добро наместен тампонот нема ни да го чувствуваш што се вели, а камоли да ти пречи. За лето се спас... особено што поради влошкиштана се зголемува ризикот од црвенило, јадеж и воспаление на кожата од потењето. А тоа што мора почесто да се менуваат, мора. Секако и влошките често ги менуваш, нели? ;)
     
  13. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Лично за мене влошки се влошки. Ептен ретко користам тампон и тоа на 3 или 4 ден, ако сум приморана, зашто и онака имам многу обилна менструација, така да, сепак влошки. :)
     
  14. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Од пред 3 години користам тампони само во лето. Во зима некако се издржува со влошки, ама во лето ми е ужас. Со тампон можам да облечам и фустан и кратки тенки панталони и се чувствувам чисто и сигурно, а ако ставам влошка од топлина и од пот ми се иритира кожата и после дополнителни проблеми си правам, а башка што се замарам со тоа да не се познава, па ова па она...
     
  15. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    користам влошки од причина што немам искуство со ставање тампони. Имам некој страв и не сум користела до сега.Сепак мислам годинава да пробам барем, зошто ако добијам на одмор.... муки :(
     
  16. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    јас лично бев против тампони... ама еве вака читав на форумот и зедов овој месец нон-стоп да ставам освен за спиење и да ви кажам право преубо се чувствував исто ко да немам а иначе имам обилна менструација цели 5 дена. ко ке почни нема малце поќе... :D и од сега нон-стоп ќе си користам оти и онака влошката мораш да ја менуваш исто како тампонот само шо вака знајш дека нема да ти истечи од страните или не знам ти шо да се кашкаш... со тампони е ЗАКОН!!! пробајте нема да згрешите.
     
  17. valenTina.bT

    valenTina.bT Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    10
    Може да ви поставам едно прашање , бидејки до сега само влошко имам користено ?
    Какво е чуството ?
    Опишете ми ве молам ! :) :|
     
  18. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    јас сум повеќе по влошките, не ми смеќаваат многу во лето, така да мислам дека не би пробала тампони, барем не сега за сега
     
  19. tefu4ka

    tefu4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    имам 13 год и сакам да почнам со употреба на тампони за време на летото но незнам дали тоа би било штетно . Претходно прочитав дека имало некои тампони кои биле за девојки кои немале сексуален однос но не сум доволно информирана па затоа ако некој знае нешто повеке нека пише плс . Фала однапред :)
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    Мислам дека можеш да користиш тампони, без оглед на тоа што си невина. И нема тампони за невини девојки, секако мораш да го ставиш внатре. Јас би ти препорачала да користиш од помалите тампони, ама ако имаш обилна менструација, тогаш поарно влошки користи. Сепак, твоите полови органи сеуште се развиваат, па да не си направиш некоја белја. Не верувам додуша дека тампоните можат да ти направат проблем, ама пак, зошто да ги користиш кога можеш да поминеш и со влошки?

    За прашањето погоре - какво е чувството - па кога ќе се навикнеш, ако е убаво ставен, воопшто нема да го чувствуваш ;)