1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Употреба на тампони

Дискусија во 'Тело' започната од Secilly, 10 декември 2009.

?

Употребувате ли тампони?

  1. Да, редовно

    172 глас(а)
    12,6%
  2. Да, но ретко

    356 глас(а)
    26,0%
  3. Не

    842 глас(а)
    61,5%
  1. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.640
    Допаѓања:
    9.457
    Пол:
    Женски
    Anajirile а прашањето беше? :wasntme:

    Инаку да, по практични се, ама мораш многу да внимаваш при први денови од циклусот. јер нема да приметиш кога ке ти претече а тампонот да се напунил уствари.
    Носи си со тебе повеќе :)
     
    На Anajirile и IvannaT им се допаѓа ова.
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Епа најверојатно се прашува какви да земе како за првo користење. :lol:

    Ако користиш прв пат, земи си O.B. со апликатор. Поскапи се од другите тампони, меѓутоа најпрактични се како за почетник.
    За првите денови гледај да ставиш поголем тампон, па како циклусот е при крај и крварењето се намалува, ставај помали.
    Мене многу ми се допаѓаат и Jessa тампоните, нив ги има само во ДМ маркетите.
    Исто така и Normal Clinic не се лоши, а и не се воопшто скапи. Пробај прво со О.В. дури се навикнеш, па потоа експериментирај. :)
    Јас не можам да замислам во лето да ставам влошка, тампонот е рај.
     
    На *Amethyst* и Anajirile им се допаѓа ова.
  3. Anajirile

    Anajirile Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2017
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    1.179
    Да, тоа беше прашањето. Извинете, можеби бев нејасна, но фала ви. :)
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  4. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.640
    Допаѓања:
    9.457
    Пол:
    Женски
    Normal Clinic јас овие па ги користам. Кога почнав со нив скапи ми се видоа OB. A и тие од ДМ ги користе последново и сум задоволна и цената им е супер. 99ден. за некои 20 ако не се лажам или 15 внатре.
     
    На Anajirile му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Fraerka555

    Fraerka555 Нов член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво , јас сакам некој да ме информира за тоа дали е подобро да користам тампони ( досега немам користено и сум немала односи ) или некој апчиња за одложување на циклусот , ни тоа немам користено , а ми е потребно само за еден ден затоа што сум на свадба и можно е да треба да ми биде прв ден , а инаку имам 19 години и не ми е сеуште баш редовен циклусот
     
  6. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.071
    Допаѓања:
    13.163
    Пол:
    Женски
    големо чудо ако ти биде прв ден, а си на сввадба ...
     
  7. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    Јас мислам ако сеуште не си имала односи и не си употребувала никогаш тампони,плус и не ти е сеуште баш редовен циклусот,како што,впрочем и самата кажуваш,да не употребуваш никакви тампони затоа што ако немаш никакво искуство со нив,тогаш имаш големи шанси да не го наместиш како што треба тампонот и да чувствуваш нелагодност долу,така што не ти требаат никакви тампони,а и не можеш со сигурност да гарантираш дали ќе имаш добиено менструација на денот на свадбата.Понеси си за секој случај едно пакетче влошки во ташната и стави си за секој случај една чиста влошка во гаќите на денот на свадбата за да немаш несакани изненадувања.
     
    На Fraerka555 и Arthur им се допаѓа ова.
  8. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    А што ако не ти биде прв ден? :)
    Не си расипувај здравје ради еден ден. Ова се однесува за апчињата.

    Ако не си имала односи, тампон да ставиш ќе ти биде мнооогу тешко. Што од страв, што од можна болка, но ќе биде неуспешно.
    Стави си влошка (ако имаш добиено баш тој ден) и не се замарај.
     
    На Fraerka555 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.182
    Допаѓања:
    10.085
    Иако веќе имам родено дете секое ставање тампон ми е страв:D а дете излегло од таму ама го мразам чувството на ставање и евентуаалнста нелагосност. Не знам дали јас не ги ставам добро или едноставно сум пречиствителна. Користам тампони об само кога сум на одмор а имам циклус.
     
  10. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.700
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    Има О.Б. со апликатор кај нас? Не сум сретнала. Јас па мислев дека О.Б воопшто не ни имаат тампони со апликатори.

    Некои други тампони со апликатор да ми препорачате?
    Купив едни од Грција, некоја за мене непозната марка, ама катастрофа се, ги користам само кога немам доволно хигиенски услови, зошто ми се попрактични отколку стандардните.
     
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Имаше едни ОБ про комфорт со апликатор, такви сум купувала порано. Мислам дека ги имаше низ маркети, види во ДМ за секој случај. Јас ги купував од Тинекс. :)
    Други со апликатор не знам, провери дали Jessa (ДМ) имаат некое издание со апликатор, обичните мене ми се солидни.
     
    На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Fraerka555

    Fraerka555 Нов член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram na sovetot
     
    На atala му/ѝ се допаѓа ова.
  13. nikolija2

    nikolija2 Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    кога и да отидам на одмор, во тие 10 денови како некој баксуз сум, мора да ми дојде.
    Но сепак кога сум тамо некако побргу ми минува и некако ке ги одлезам деновите сама на плаза, ке се разбудам испечена целата.
    Ми е страв да користам тампони а не би сакала и следниот одмор да поминувам низ такви моменти...
     
  14. Malama

    Malama Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2017
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Јас редовно користам тампони.Вака и похигиенски ми се а и поудобно ми е кога сум со тампони отколку влошка.Инаку користам ОБ тампони.Предобри се позз☺
     
  15. Dennings

    Dennings Популарен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    2.795
    Пол:
    Женски
    Купив ОБ за прв пат и пробав ставив еден и го бутнав подлабоко ама дали дека прв пат неудобно ми беше при седење. Не ме болеше ама неудобно. И Сеа едно малце глупо прашање ама дали доле не треба воопштооооо да се гледа??? мене малце ми назираше белиот дел ама не висеше или нешо да е надвор туку само можев да го видам:D:D леле како објаснив:$
     
  16. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Не треба да се гледа воопшто тампонот. Единствено што треба да се гледа е врвката.
    Кога ќе го ставиш доволно длабоко, не го чувствуваш воопшто :) Не ни "знаеш" дека го имаш во себе :)
     
    На cresa-jagoda и buba4e89 им се допаѓа ова.
  17. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.124
    Допаѓања:
    43.677
    Пол:
    Женски
    Дали може да се користат тампони доколку не си скинат??Пример имам добиено а сакам да се бањам па за секој случај да си ставам.
    #прашањекоемемачи
     
  18. liliput22

    liliput22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Неможе,мора да си сексуално активна за да користиш тампон
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
    Нема врска, можат да се користат и ако не сте имале сексуални односи. :)
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    Ако не си имала сексуални односи треба да користиш само кратки тампони и никакви други затоа што само тие се за тие коишто не се сексуално активни.Има упатство за употреба на кутивчето со тампоните коешто треба да го следиш за да ги местиш убаво тампоните.Јас лично не ти препорачувам да употребуваш никакви тампони доколку си немала односи за да не си направиш непријатности поради тоа што немаш искуство со местењето на тампоните,но,сепак,за тебе се работи,па ти размисли си убаво пред да одлучиш дефинитивно дали ќе употребуваш или не тампони.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.