1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Употреба на тампони

Дискусија во 'Тело' започната од Secilly, 10 декември 2009.

?

Употребувате ли тампони?

  1. Да, редовно

    172 глас(а)
    12,6%
  2. Да, но ретко

    356 глас(а)
    26,0%
  3. Не

    842 глас(а)
    61,5%
  1. tefu4ka

    tefu4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    а дали тампонот може да ми го скине хименот?
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.637
    Пол:
    Женски
    Може. Затоа што тампонот мора да го ставиш внатре во вагината, не на почетокот, туку малку подлабоко, инаку ќе го чувствуваш цело време.
     
  3. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    исто и јас,но морав да ги менувам на секое влегување и илегување од вода,цела пакетка потрошив :emo:
     
  4. Lady-Sweet

    Lady-Sweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    90
    Употребувам тампони бидејќи сум спортист и неможе секогаш поради мензис да отсуствувам од натпревари или од тренинг.
    Имаме секој ден тренинзи и влошките ми сметаат при трчање, па еве веќе неколку години употребувам тампони.
    Почнав со најмала големина и понекогаш кога имам обилно крварење се случува да употребам и средна големина.Ги употребувам по потреба,не секогаш.
    Многу ми се пријатни и дефинитивно ги благословувам и на сите ви ги препорачувам да ги употребувате ако спортувате или па за на плажа.
    Невреди да си го расипите годишниот одмор поради месечниот циклус... ;)
     
  5. Oluska

    Oluska Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    24
    Добре дојдов во клубот :lol:
     
  6. santa

    santa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    7
    Користам само за на одмор или евентуално кога одам на базен па дури и да немам менструален циклус заради заштита од валканата вода.Значи многу ретко и супер се :D ОБ нормал ми се најубави и само тие ги користам :) Сепак и јас имам прочитано дека не е препорачливо за девојки кои не се сексуално активни.Поззич ;)
     
  7. CutieDoll

    CutieDoll Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2010
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    6
    A na kolku vreme treba da se menuva tamponot?? :$
     
  8. orinoco

    orinoco Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    80
    јас самошто се вратив од одмор, ама таму отидов опремена со тампони оти знаев дека тоа ке ме снајде. А инаку и првпат ги упоребив , што да правам така излезе ситуацијата. Сега можам да кажам дека во право биле сите форумџики што ги пофалија и благословија тампоните.А и немав проблем за отстранувањето на тампонот, за менување пишува во упатството 3-6 саати не повеќе но мислам исто така зависи од видот на тампонот , некои се за поголема апсорпција некои за помала.
     
  9. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Мене ми е страв. :$ :lol:
     
  10. A.srcuska

    A.srcuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    21
    Јас скоро почнав да употребувам тампони и искрено да кажам многу сум задооволна се чуствувам сигурно,лесно и воопшто немам чувство дека се ТИЕ денови :) Е сега,ги користам по 3тиот ден најчесто кога текот на крвта е смирен ,значи не е во изобилство а првиот ден задолжително ставам влошка бидејќи имам обилна менструација.За кој како,во секој случај да биде благословен тој или таа што ги измислила тампоните :D
     
  11. Maruls

    Maruls Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Fala mu na boga deka ne sum edinstvena! :$
     
  12. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Зошто фала му на бога? :^) Некогаш е подобро да не коментираш отколку да коментираш без врска? |(
     
  13. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    мене искрено ме изненадува анкетава дека толку немаат пробано тампон.ако сум се престрашила да имам секс,не сфаќам зашто би имала страв да користам тампон.а оние што пробале,а не користат,веројатно и не го наместиле убаво
     
  14. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    и јас сакам да почнам да користам тампони зпшто влошкиве ми ствараат иритација и црвенило но ми е страв да нене го наместам ко што треба или да не ми се скине кончето за следнава менструација сакам да купам тамнони ај некоја нека ми препорача која големина да ја купам? :$
     
  15. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    o.b. Јас ги користам. Нормални. Без грижа можам да си пливам, шетам и слично. Не се секирај за кончето нема да се скине. Јас во аптека кога прашав кои се најубави ми рекоа дека се o.b и тие си ги користам. 90 денари се 8 внатре.
     
  16. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    и јас сум за о.б.,а за големина земи си во зависностод обилноста.почни со нормалните па ќе видиш
     
  17. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    и јас не сум користела до сега никогаш а на средина на одморот може ќе ми дојде па може да се проба
     
  18. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    фала на одговорот за следнава ментруација ќе ги купам и ќе видам што како
     
  19. annaitose26

    annaitose26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2010
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    a kako se mestat .. i jas isto taka sakam da pocnam da koristam ama kako se mestat :((( ne znam
     
  20. fejsbuk

    fejsbuk Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    дали сте чуле за тст токсичен шок синдром кој во никој случај не смее да биде занемарен кога купувате тампони и кога го читате нивното упатство.за почеток се јавува како симптом на грип со висока температура, повраќање, грчеви во стомак, главоболка, гадење, кои можат да одат до нагорен степен и да предизвикаат смртност...па затоа ако ставите тампон и добиете било кој од овие симптоми веднаш да го отстраните бидејќи може да има несакани последици....но сепак не е толку страшно ако детално се придржувате до упатството за употреба и ако немате воопшто проблем можете да користите слободноооо....секоја чест на оној на кој ги измисли бидејќи се спас во многу ситуациии особено во летно време за на плажа....ставате и уживате во водааа без никави проблеми....ураааа за тампонитееее