Употреба на тампони

Дискусија во 'Тело' започната од Secilly, 10 декември 2009.

?

Употребувате ли тампони?

 1. Да, редовно

  139 глас(а)
  11,2%
 2. Да, но ретко

  326 глас(а)
  26,2%
 3. Не

  781 глас(а)
  62,7%
 1. tefu4ka

  tefu4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  а дали тампонот може да ми го скине хименот?
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.915
  Допаѓања:
  118.386
  Пол:
  Женски
  Може. Затоа што тампонот мора да го ставиш внатре во вагината, не на почетокот, туку малку подлабоко, инаку ќе го чувствуваш цело време.
   
 3. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  297
  исто и јас,но морав да ги менувам на секое влегување и илегување од вода,цела пакетка потрошив :emo:
   
 4. Lady-Sweet

  Lady-Sweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  82
  Употребувам тампони бидејќи сум спортист и неможе секогаш поради мензис да отсуствувам од натпревари или од тренинг.
  Имаме секој ден тренинзи и влошките ми сметаат при трчање, па еве веќе неколку години употребувам тампони.
  Почнав со најмала големина и понекогаш кога имам обилно крварење се случува да употребам и средна големина.Ги употребувам по потреба,не секогаш.
  Многу ми се пријатни и дефинитивно ги благословувам и на сите ви ги препорачувам да ги употребувате ако спортувате или па за на плажа.
  Невреди да си го расипите годишниот одмор поради месечниот циклус... ;)
   
 5. Oluska

  Oluska Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  23
  Добре дојдов во клубот :lol:
   
 6. santa

  santa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  7
  Користам само за на одмор или евентуално кога одам на базен па дури и да немам менструален циклус заради заштита од валканата вода.Значи многу ретко и супер се :D ОБ нормал ми се најубави и само тие ги користам :) Сепак и јас имам прочитано дека не е препорачливо за девојки кои не се сексуално активни.Поззич ;)
   
 7. CutieDoll

  CutieDoll Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2010
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  5
  A na kolku vreme treba da se menuva tamponot?? :$
   
 8. orinoco

  orinoco Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  69
  јас самошто се вратив од одмор, ама таму отидов опремена со тампони оти знаев дека тоа ке ме снајде. А инаку и првпат ги упоребив , што да правам така излезе ситуацијата. Сега можам да кажам дека во право биле сите форумџики што ги пофалија и благословија тампоните.А и немав проблем за отстранувањето на тампонот, за менување пишува во упатството 3-6 саати не повеќе но мислам исто така зависи од видот на тампонот , некои се за поголема апсорпција некои за помала.
   
 9. Tenkai

  Tenkai Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  1.899
  Мене ми е страв. :$ :lol:
   
 10. A.srcuska

  A.srcuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  20
  Јас скоро почнав да употребувам тампони и искрено да кажам многу сум задооволна се чуствувам сигурно,лесно и воопшто немам чувство дека се ТИЕ денови :) Е сега,ги користам по 3тиот ден најчесто кога текот на крвта е смирен ,значи не е во изобилство а првиот ден задолжително ставам влошка бидејќи имам обилна менструација.За кој како,во секој случај да биде благословен тој или таа што ги измислила тампоните :D
   
 11. Maruls

  Maruls Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  Fala mu na boga deka ne sum edinstvena! :$
   
 12. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.250
  Зошто фала му на бога? :^) Некогаш е подобро да не коментираш отколку да коментираш без врска? |(
   
 13. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.310
  мене искрено ме изненадува анкетава дека толку немаат пробано тампон.ако сум се престрашила да имам секс,не сфаќам зашто би имала страв да користам тампон.а оние што пробале,а не користат,веројатно и не го наместиле убаво
   
 14. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  118
  и јас сакам да почнам да користам тампони зпшто влошкиве ми ствараат иритација и црвенило но ми е страв да нене го наместам ко што треба или да не ми се скине кончето за следнава менструација сакам да купам тамнони ај некоја нека ми препорача која големина да ја купам? :$
   
 15. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.859
  o.b. Јас ги користам. Нормални. Без грижа можам да си пливам, шетам и слично. Не се секирај за кончето нема да се скине. Јас во аптека кога прашав кои се најубави ми рекоа дека се o.b и тие си ги користам. 90 денари се 8 внатре.
   
 16. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.310
  и јас сум за о.б.,а за големина земи си во зависностод обилноста.почни со нормалните па ќе видиш
   
 17. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  436
  и јас не сум користела до сега никогаш а на средина на одморот може ќе ми дојде па може да се проба
   
 18. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  118
  фала на одговорот за следнава ментруација ќе ги купам и ќе видам што како
   
 19. annaitose26

  annaitose26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  a kako se mestat .. i jas isto taka sakam da pocnam da koristam ama kako se mestat :((( ne znam
   
 20. fejsbuk

  fejsbuk Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  дали сте чуле за тст токсичен шок синдром кој во никој случај не смее да биде занемарен кога купувате тампони и кога го читате нивното упатство.за почеток се јавува како симптом на грип со висока температура, повраќање, грчеви во стомак, главоболка, гадење, кои можат да одат до нагорен степен и да предизвикаат смртност...па затоа ако ставите тампон и добиете било кој од овие симптоми веднаш да го отстраните бидејќи може да има несакани последици....но сепак не е толку страшно ако детално се придржувате до упатството за употреба и ако немате воопшто проблем можете да користите слободноооо....секоја чест на оној на кој ги измисли бидејќи се спас во многу ситуациии особено во летно време за на плажа....ставате и уживате во водааа без никави проблеми....ураааа за тампонитееее