1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Употреба на тампони

Дискусија во 'Тело' започната од Secilly, 10 декември 2009.

?

Употребувате ли тампони?

  1. Да, редовно

    172 глас(а)
    12,6%
  2. Да, но ретко

    356 глас(а)
    26,0%
  3. Не

    842 глас(а)
    61,5%
  1. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.918
    Допаѓања:
    49.975
    Пол:
    Женски
    Ехе да знаев дека со тампон е уживанција исто како да немаш ќе си ставев порано, а јас во нај жешкото носи влошки :envy:.
    Со тампон е по убаво ниту мириса,ниту чуствуваш влошка.
    Јас користев об, ама ќе пробам и со апликатор штом велите дека е подобро.
    Јас се зачудив кога од прва го погодив бидејќи што читав тука доста не го погодувале.
     
    На baguf4e, Doozy, CameliaMiller и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.765
    Допаѓања:
    259.695
    И јас ноќеска прв пат со тампон спиев, милина! Една капка никаде да нема - прв пат во животов! :)
    Јас прв пат кога пробав имав околу 20 години и пробав после туширање "на суво".
    Фала богу дека ни влезе ко што треба, ме болеше, ни јас имав поим што правам.

    Сега за после туширање имам "финта" - малку лубрикант брка многу работа :)
     
    На candy.cane, SunnyGirl2 и shz им се допаѓа ова.
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.539
    Допаѓања:
    95.394
    Пол:
    Женски
    Си се радувам и јас на Тампакс. Ама ја утнав земав прееска регулар за на работа место супер, па протекло малку, после 6 саати тампонот беше фул. Иначе 1 и 2 ден регулар, 3 и 4 супер и последниот ден пак регулар. И јас синоќа прв пат спиев со тампон, ќефови! Станав еднаш да сменам тампон а немаше потреба, ама шубе. Леле кој раат е со тампониве еј, раат!
     
  4. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.539
    Допаѓања:
    95.394
    Пол:
    Женски
    Се супер со тампониве, ама 4рт ден денес, супер имам ставено, боли убија и ствара нелагодност, го вадам бргу скоро цел сув само на врвот малку крв имам и уште осеќам нелагодност внатре. Да користам лубрикант ќе се намали нелагодноста и болката? Немам долг циклус, 4рт ден и со влошка веќе би привршувало а со тампон па ептен се гледа само малку дека имам, ама не ми се остава така.
     
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Штом имаш нелагодност веројатно го немаш убаво ставено.
    Јас кога сум сува се мокрам со вода надворешно и се опуштам убаво, за да ми лизга.
    Да, и мене ме болело кога сум ставала при сувост. Може дека при крај ти е и затоа така малку на врвот имаш.
     
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.539
    Допаѓања:
    95.394
    Пол:
    Женски
    Инфекција беше изгледа, ама добро е сега.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Simonss2

    Simonss2 Нов член

    Се зачлени на:
    17 септември 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Многу пофлексибилност и подвижност овозможува тампонот од влошката.
    О.Б ми се најзгодни
     
  8. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.540
    Допаѓања:
    21.504
    Пол:
    Женски
    Кога ќе го ставам тампонот, првин не го чувствувам како што треба но по одење само неколку минути чувствувам како да ми "паднал" надоле.

    Дали сепак значи дека треба да се обидам уште погоре да го вметнам? Иако буквално до крај одам со апликаторчето...

    Или имам широка јама. |(
     
    На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Jessa ги опраиле тампоните, не се веќе толку груби, силк тач ги направиле. :D
    Ептен ми се погодија нивните тампони, плус цела кутија за 199 денари (на попуст се често и се наоѓаат по 160-170 денари). Внатре има 56 парчиња од средните или 48 од супер плус тампоните.
    Минус им е тоа што немаат апликатор (ма да, кога еднаш ќе се навикнеш не претставува никаков проблем), па не се баш практични за надвор, ама сосем солидни испаднаа.

    Не се споредуваат со Tampax, тие не ми пропуштиле ни по неколку саати во обилен ден, дури и за вежбање се топ, а од Jessa (супер величината) само еднаш ми се случи да пропушти сосем малку во првите денови од добиеното кога е најжустро. Ги заменив со супер плус и немам гајле, овие помалите ги користам при крај на менструацијата и сè е под контрола.
     
    На baguf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Од каде ги купуваш овие тампони? За двата вида прашувам...об се 80 и нешто незз точно а само 8 тампони
     
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Сите од ДМ маркет, Џеса е нивен бренд.
     
  12. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.422
    Пол:
    Женски
    Одамна кажав дека планирам да земам од ДМ тампони со апликатор. И ги искористив претходниот пат. Малку ми требаше време дур сфатам некои работи ама човече зошто порано не ми текнало да земам тампони. Дур зачував еден на другарка ми неотворен, и сега кога ѝ дојде неа, беше да си прикупи исти зошто ептен ѝ се допаднаа.
    Се едуциравме на интернет.

     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lostinparadise

    Lostinparadise Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2019
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    2.030
    Пол:
    Женски
    Tampax ги нема во мк, или грешка сум?
     
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Ги има во ДМ и Веро.
     
    На Lostinparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Немам користено, некако страв ми е да не ми остане внатре :D :D
    Ептен слабо сум едуцирана за тампони, со влошки поминував, сега ај немам потреба ни од едното ни од другото уште некој месец,после тоа се надевам ќе почнам и јас со тампони па ќе видам како ќе оди.
    Вака кога читам делуваат многу лесно и практично.
     
  16. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.485
    Допаѓања:
    7.352
    Пол:
    Женски
    Само за на одмор ги користам. Језиво ми е да стои тоа во мене. И тоа лани прв пат се опуштив да носам повеќе од пола час, инаку само за бањање ги ставав и вадев (facepalm).
     
  17. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.776
    Допаѓања:
    5.396
    Jessa ми се супер погодени и тампоните и цената. Не ми менува ништо силк тач или не, може дека оддамна користам тампони. Нормал за 1 ден, супер за 2 и 3 ден и потоа пак нормал. Никогаш до сега не сум имала проблем со ниту еден бренд,ниту о.б. ниту н.с. јесса, ниту со други непознати брендови. Е овие тампмах не сум ги пробала до сега, ако е приближна цената како на јесса може да ги пробам.
     
  18. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.386
    Допаѓања:
    5.845
    јас сакам да пробам со тампон. Има нешто посебно на што треба да внимавам при купување?
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Да одбереш соодветен за твојот циклус, т.е ако ти е обилен со поголема впивливост, ако не е обилен регуларни земи, за последните денови мини. И гледај да се квалитетни, најдобро со апликатор. Користи ги според препораката, не ги оставај предолго внатре.
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.227
    Допаѓања:
    9.967
    Пол:
    Женски
    Луѓе, спиете со тампон?

    Мене страв ми е. Носам само преку ден и тоа на 3-4 саати менувам. Читав некаде демек до 8 часа немало гајле да се носи.
    А баш ноќе се праам лом со влошка. Ко ќе станам на сабајле ко со снајпер да ме пукале в газ.
    И тоа нема врска дали ноќна влошка, голема, дебела, пак од по страните ми протекува, и пижами и постелнини понекогаш ми се прават лом, ни памперс пелена не би ме спасила. :|

    И затоа сакам да спијам со тампон, ама пошто обилен циклус шубе ми е некако.