1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Употреба на тампони

Дискусија во 'Тело' започната од Secilly, 10 декември 2009.

?

Употребувате ли тампони?

  1. Да, редовно

    172 глас(а)
    12,6%
  2. Да, но ретко

    356 глас(а)
    26,0%
  3. Не

    842 глас(а)
    61,5%
  1. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Многу пати сум се помислила за да почнам да користам тампони и досега ниеднаш не сум се решила. Баш ќе пробам наредниот пат кога ќе добијам.
    само ме интересира по колку тампони користите во денот при нормална менструација?
     
  2. Zocuska

    Zocuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    1

    Samo izvestuvanje kon tie sto koristite tamponi... tie ne se zdravi iii prestanete da gi koristite...vi kazva strucno lice
     
  3. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Ова онака го кажуваш или ќе го поткрепиш со факти? :x
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    ^^И јас би сакала да дознаам нешто повеќе околу штетноста на тампоните - чекам факти. Мене гинекологот ништо такво не ми рекол - освен да не спијам со тампон.
     
  5. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Анатх, гинекологот нема ни да ти каже дека се штетни бидејќи тампоните не се штетни ако се користат правилно.
    Ако беа штетни немаше на секое пакување да пишува дека се одобрени од гинеколозите.
    Е сега точно дека има некоја болест имам читано за тоа дека многу мал број на жени не поднесуваат тампон па им се јавуваат симтопи на грип и лекарите неможат да откријат од што е тоа и понекогаш последиците се фатални. Но, тоа се случува дали кај 1% од жените кои користат тампони и тоа најчесто од неправилно користење. Се знае правилото кај тампоните- се носат максимум 4 часа и затоа не се препорачува да се спие со нив.

    И ве молам ако имате некое мислење поткрепете го со факти, а не само да спамирате по темите.
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Да Сесилија, од тампоните може да се јави токсичен шок синдром - е сега ако се држи тампонот подолго од пропишаното, ако не се следат препораките за користење - нормално дека ќе има реакција. А токсичниот шок синдром е веројатно и резултат на тоа што некои жени не можат да поднесат некои од, ај така да кажам, градивните состојки на тампонот. Ама тоа е ретко, иако не е исклучено. Евентуално, може да се предизвика оштетување на слузницата на вагината кога се става тампонот, ако е несоодветен, ама и тоа оштетување, во вид на ерозии брзо поминува. Друга причина не знам.
    А дека се одобрени од гинеколозите, тоа да. Дури мислам дека жена гинеколог ги измислила.
     
  7. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Јас пред некој месец купив об нормал и пробав, ама сеуште немам навикнато на тампони па се осеќам непријатно и не можам да седнам. :( Ама пред некој ден кога бев на плажа, сакав да се изладам во вода а имав менструација па кладов тампон и си влегов во вода, не го ни осетив! Во лето не можам да поднесам влошки! И плус ми прават иритација! Само сеуште не можам убаво да си го наместам тампонот и тоа ме нервира! :@ :@
     
  8. baby-by

    baby-by Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    3
    Ма каков тампон...влошка си е влошка не сум користела а не ни сакам да користам..:)
     
  9. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    При крај сум на менструација а утре одам на плажа... би сакала да ставам тампон, но досега не сум користела и сакам да прашам дали се ќе биде во ред ако се капам со него? :$
     
  10. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    Читај погоре ќе видиш девојки имаат напишано дека се капеле со тампон.Не е ништо страшно ;)
    Позз и убаво да си поминеш на одмор ;)
     
  11. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Па јас кога бев на одмор си купив тампони само за тоа,така да немај грижи :D
     
  12. parisheroinstars

    parisheroinstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2010
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    25
    Влошките ми се некако поедноставни, си ја ставаш пред спиење и немаш гајле цела ноќ. + страв ми е од можноста да се скине кончето и не знам дали ја имам соодветната возраст за нивно користење :| .
     
  13. baby-by

    baby-by Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    3
    те поддржувам parisheroinstars :)
     
  14. orinoco

    orinoco Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    80
    И јас така си мислев, ама ете вчера ми дошло и се размачкало што најмногу ме нервира. Ме изненади 3 дена понапред. Ставив влошка и нови гаќи и де гледам по неколку часа се изместила и пак размачкано :( и тогаш земам од тампоните (патем, по вторпат како ги употребувам) и раат. Мислам дека од влошкиве ќе се откажам засекогаш веќе, ме нервираат.
     
  15. wild-rose

    wild-rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    5
    ``Стручно лице`` прво прочитај ги правилата на форумов и пишувај кирилица, а друго, 21 век сме и при толку чуда не морам да киснам со памперс на плажа. и јас досега не сум употребувала ама сум ЗА и деновиве треба да одам на одмор а ќе имам менструација и ќе си набавам некое пакетче и ќе се потрудам да ги ставам како што треба. Само ако може девојки да ми каже некоја дали може да се појави инфекција ако влегувам во вода, зошто во тие денови организмот е преосетлив?
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Срце, со тампоните може да се бањаш, затоа се тие добредојдени во лето. Не се грижи, само менувај ги почесто ;)
     
  17. wild-rose

    wild-rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    5
    фала...значи тампончето и во акција :D
     
  18. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Од лично непријатно искуство пред да почнете да ги употребувате тампоните внимателно прочитајте го упатството за употреба. Можно е да се појават вртоглавици, лошење и нагони на повраќање, во тој случај веднаш треба да се извади тампонот.
     
  19. Moja

    Moja Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2010
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Јас си употребувам тампони од пред 4 години.Се трудам колку што можам поретко да ги употребувам бидејки при разговор со неколку другарки ми имаат кажано дека при посета на гинеколог ги посоветувал за поретка употреба на тампон.
    Инаку првата употреба на тампон не беше воопшто болна (непријатана).
    Сега за вториот ден од циклусот обавезно ставам тампон доколку одам некаде.
    Кога останувам дома користам исклучиво влошки.
     
  20. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    јас баш од одморот ќе имам добиено првите два дена, купив тампони,ама се мислам дали да ставам или да се воздржам.
    Мислам прво да пробам еден дома да ставам, колку да добијам претстава како сето тоа оди и дали ќе ми смета. :^)