Употреба на тампони

Дискусија во 'Тело' започната од Secilly, 10 декември 2009.

?

Употребувате ли тампони?

 1. Да, редовно

  141 глас(а)
  11,2%
 2. Да, но ретко

  331 глас(а)
  26,3%
 3. Не

  785 глас(а)
  62,5%
 1. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  499
  Многу пати сум се помислила за да почнам да користам тампони и досега ниеднаш не сум се решила. Баш ќе пробам наредниот пат кога ќе добијам.
  само ме интересира по колку тампони користите во денот при нормална менструација?
   
 2. Zocuska

  Zocuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  1

  Samo izvestuvanje kon tie sto koristite tamponi... tie ne se zdravi iii prestanete da gi koristite...vi kazva strucno lice
   
 3. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.255
  Ова онака го кажуваш или ќе го поткрепиш со факти? :x
   
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  132.524
  Пол:
  Женски
  ^^И јас би сакала да дознаам нешто повеќе околу штетноста на тампоните - чекам факти. Мене гинекологот ништо такво не ми рекол - освен да не спијам со тампон.
   
 5. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.255
  Анатх, гинекологот нема ни да ти каже дека се штетни бидејќи тампоните не се штетни ако се користат правилно.
  Ако беа штетни немаше на секое пакување да пишува дека се одобрени од гинеколозите.
  Е сега точно дека има некоја болест имам читано за тоа дека многу мал број на жени не поднесуваат тампон па им се јавуваат симтопи на грип и лекарите неможат да откријат од што е тоа и понекогаш последиците се фатални. Но, тоа се случува дали кај 1% од жените кои користат тампони и тоа најчесто од неправилно користење. Се знае правилото кај тампоните- се носат максимум 4 часа и затоа не се препорачува да се спие со нив.

  И ве молам ако имате некое мислење поткрепете го со факти, а не само да спамирате по темите.
   
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  132.524
  Пол:
  Женски
  Да Сесилија, од тампоните може да се јави токсичен шок синдром - е сега ако се држи тампонот подолго од пропишаното, ако не се следат препораките за користење - нормално дека ќе има реакција. А токсичниот шок синдром е веројатно и резултат на тоа што некои жени не можат да поднесат некои од, ај така да кажам, градивните состојки на тампонот. Ама тоа е ретко, иако не е исклучено. Евентуално, може да се предизвика оштетување на слузницата на вагината кога се става тампонот, ако е несоодветен, ама и тоа оштетување, во вид на ерозии брзо поминува. Друга причина не знам.
  А дека се одобрени од гинеколозите, тоа да. Дури мислам дека жена гинеколог ги измислила.
   
 7. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.215
  Јас пред некој месец купив об нормал и пробав, ама сеуште немам навикнато на тампони па се осеќам непријатно и не можам да седнам. :( Ама пред некој ден кога бев на плажа, сакав да се изладам во вода а имав менструација па кладов тампон и си влегов во вода, не го ни осетив! Во лето не можам да поднесам влошки! И плус ми прават иритација! Само сеуште не можам убаво да си го наместам тампонот и тоа ме нервира! :@ :@
   
 8. baby-by

  baby-by Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  3
  Ма каков тампон...влошка си е влошка не сум користела а не ни сакам да користам..:)
   
 9. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  499
  При крај сум на менструација а утре одам на плажа... би сакала да ставам тампон, но досега не сум користела и сакам да прашам дали се ќе биде во ред ако се капам со него? :$
   
 10. strangewoman

  strangewoman Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  693
  Допаѓања:
  238
  Читај погоре ќе видиш девојки имаат напишано дека се капеле со тампон.Не е ништо страшно ;)
  Позз и убаво да си поминеш на одмор ;)
   
 11. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  303
  Па јас кога бев на одмор си купив тампони само за тоа,така да немај грижи :D
   
 12. parisheroinstars

  parisheroinstars Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2010
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  25
  Влошките ми се некако поедноставни, си ја ставаш пред спиење и немаш гајле цела ноќ. + страв ми е од можноста да се скине кончето и не знам дали ја имам соодветната возраст за нивно користење :| .
   
 13. baby-by

  baby-by Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  3
  те поддржувам parisheroinstars :)
   
 14. orinoco

  orinoco Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  69
  И јас така си мислев, ама ете вчера ми дошло и се размачкало што најмногу ме нервира. Ме изненади 3 дена понапред. Ставив влошка и нови гаќи и де гледам по неколку часа се изместила и пак размачкано :( и тогаш земам од тампоните (патем, по вторпат како ги употребувам) и раат. Мислам дека од влошкиве ќе се откажам засекогаш веќе, ме нервираат.
   
 15. wild-rose

  wild-rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  4
  ``Стручно лице`` прво прочитај ги правилата на форумов и пишувај кирилица, а друго, 21 век сме и при толку чуда не морам да киснам со памперс на плажа. и јас досега не сум употребувала ама сум ЗА и деновиве треба да одам на одмор а ќе имам менструација и ќе си набавам некое пакетче и ќе се потрудам да ги ставам како што треба. Само ако може девојки да ми каже некоја дали може да се појави инфекција ако влегувам во вода, зошто во тие денови организмот е преосетлив?
   
 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  132.524
  Пол:
  Женски
  Срце, со тампоните може да се бањаш, затоа се тие добредојдени во лето. Не се грижи, само менувај ги почесто ;)
   
 17. wild-rose

  wild-rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  4
  фала...значи тампончето и во акција :D
   
 18. nesa

  nesa Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  810
  Допаѓања:
  1.150
  Од лично непријатно искуство пред да почнете да ги употребувате тампоните внимателно прочитајте го упатството за употреба. Можно е да се појават вртоглавици, лошење и нагони на повраќање, во тој случај веднаш треба да се извади тампонот.
   
 19. Moja

  Moja Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2010
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Јас си употребувам тампони од пред 4 години.Се трудам колку што можам поретко да ги употребувам бидејки при разговор со неколку другарки ми имаат кажано дека при посета на гинеколог ги посоветувал за поретка употреба на тампон.
  Инаку првата употреба на тампон не беше воопшто болна (непријатана).
  Сега за вториот ден од циклусот обавезно ставам тампон доколку одам некаде.
  Кога останувам дома користам исклучиво влошки.
   
 20. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.678
  Пол:
  Женски
  јас баш од одморот ќе имам добиено првите два дена, купив тампони,ама се мислам дали да ставам или да се воздржам.
  Мислам прво да пробам еден дома да ставам, колку да добијам претстава како сето тоа оди и дали ќе ми смета. :^)