Употреба на тампони

Дискусија во 'Тело' започната од Secilly, 10 декември 2009.

?

Употребувате ли тампони?

 1. Да, редовно

  141 глас(а)
  11,2%
 2. Да, но ретко

  330 глас(а)
  26,3%
 3. Не

  785 глас(а)
  62,5%
 1. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  303
  јас ппв пат ставив кога бев на одмор и тоа во колата на дечко ми,се смеевме подоцна на моја сметка бидејќи немав појма како се ставаат :D
   
 2. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  628
  Пол:
  Женски
  Користам само летоска за на одмор ако ми се погоди тогаш да добијам, или за на базен инаку влошка си е влошка
   
 3. mila89

  mila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  572
  Пол:
  Женски
  Јас тампон првпат употребив ова лето,на почетокот додека го наместам како што треба имав непријатно чуство ама после не го ни осеќав,сега за во иднина знам дека никогаш нема да дозволам да ми се расипе одморот поради менструација !
   
 4. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.215
  девојки ме интересира колку се сигурни о.б. лајт тампоните, оние најмалите! ?? Си купив денес такви, бидејќи оние “нормал“ ми беа многу големи и не можев да ги носам... :( Сега овие ми се ок ама не знам колку се сигурни и “издржливи“ :$
   
 5. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.881
  ози да ти кажам дека јас врска немам од тампони :wasntme: али мислам дека малите можеби се за оние ки им тече помалку,а поголемите за оние што им иде повеке,па зависи тебе како ке ти е,можеби ке ти се издржливи :) се надевам кажав нешто корисно :wasntme: се извинувам ако е вуггарен текстов што го пишав,ама незнаев како да објаснам
   
  На OzzyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.470
  Допаѓања:
  130.079
  Пол:
  Женски

  Тие се за деновите кога послабо крвариш, па ако сакаш да ги користиш кога ти тече повеќе, ќе мораш веројатно почесто да ги менуваш, и да носиш секојдневна влошка плус. Немам искуство со нив, јас ги користам „нормал“ и сосема ми се добри. Да не се стегаш многу кога ставаш тампон, па затоа мислиш дека се многу големи? Мене на почетокот ми беше проблем да ги ставам, ми се чинеше дека беа огромни, ама псле се навикнав.
   
 7. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.215
  Епа и мене така ми се чинеше... Не можев да ги носам повеќе од пола сат! Сега со овие ми е многу полесно ама како што кажа, мора да ги менувам почесто! Мислам дека ако продлжам со овие ќе можам да се навикнам и на “нормал“! Нема поубаво од тампон!
  Фала за советот Анатх!
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.470
  Допаѓања:
  130.079
  Пол:
  Женски
  ^^Нема зошто Ози, ама ако си го чувствувала тампонот тоа значи дека не си го ставила доволно длабоко. И мене така ми беше на почетокот, чудно, како колец да имам меѓу нозе :lol: :lol: :lol: :lol:
  затоа само тампони со апликатор му е мајката... кај нас нема, ама Лафиј (кај е тоа девојче? :^) ) ми кажа дека во Грција има... па сега кога ќе одам, ќе си купам, ако не заборавам кога ќе шетам во Солун на враќање.
   
 9. Zocuska

  Zocuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  1
  pa da ke ti kazam fakti deka so stavanjeto na tampon se pravi zadrska na krv koja nemozi da istece kako so treba,drugo e deka mozi da nastane iritacija na kozata,mozi da go nosis prekuvremeno iii da nastanat drugi problemi. zosto vi se tamponi? segasmnite vloski se tolku tanki so ne se ni osekaat.zosto vi se takvi gluposti?
   
 10. Harlow

  Harlow Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  105
  Доколку тампонот остане во вагината повеќе од 8 часа, се појавува синдром на токсичен шок, особено кај жени под 30 години. Ова е предизвикано од прекумерното размножување на бактеријата стафилокока, при што крвниот притисок нагло опаѓа, виталните органи не се снабдуваат доволно со кислород и можна е смрт.

  Ај да ве видам сега со тампоните :P.
   
 11. didija

  didija Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  104
  Прочитај го повторно упатството и ќе видиш дека пишува "кај некои жени е возожно да дојде до синдром на токсичен шок" , во тој случај треба тампонот веднаш да се извади. А менувањето треба да биде не подолго од 8ч ,поради хигиенски причини ;)
  Мене лично ми се има случено, ставам тампон навечер и го вадам утредента кога ќе се разбудам, што не еднаш се има случено да е подолго и од 9-10ч, па никому ништо(сепак внимавам, да ги менувам често,поради хигиена). Еве редовно употребувам неколку години, пу пу ништо ми се нема случено. Презадоволна сум, и криво ми е што неможам и првите два дена од циклусот да употребувам(поради обилно крварење) .
   
 12. maa

  maa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  37
  Се зезаш? :^) |(
   
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.470
  Допаѓања:
  130.079
  Пол:
  Женски
  ^^Не те зеза девојчето, тоа е точно. Ама истиов синдром може да се јави и кај оние кои користат дијафрагма како контрацептивно средство, при ранички на вагиналната слузокожа, или при помали оперативни зафати на истата - ризикот секако постои - ама тампоните секако се менуваат на 2-3 часа, максимално до 4 часа - секоја чест на девојката што спие со нив, ама јас така не би ризикувала.
   
 14. BBbaby

  BBbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  4
  читам за девојките што пробале тампони но јас сеуште не сум пробала поради тоа што ми е страв за тоа кончето што кажувате :(
   
 15. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.255
  За кончето ич да не се секираш ;) , ако на милиони жени не им се скинало- нема ни тебе да ти се скине ;)
   
 16. s.k.r.s.e.n.a

  s.k.r.s.e.n.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Како се стават тампони? плс :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
   
 17. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.768
  Еве ти и со сликички ;)


  Ако имаш ОБ, на упатството би требало убаво да е нацртано како се ставаат. Ако случајно чуствуваш болка, значи дека не го ставаш правилно, тогаш пробај поинаку, ама секако не ја трпи болката и извади го поарно тампонот.
   
 18. miss

  miss Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  3
  6 god non-stop koristam tamponi.i do sega ne mi se slucilo da mi se skine konceto,ili ne daj boze da da mi zaglavi tamponot. :D
  [mod-kirilica:103kzxw7][/mod-kirilica:103kzxw7]
   
  На IvannaT му/ѝ се допаѓа ова.
 19. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  101
  тампоните се супер не ги користете подолго о 3Часа и немојте да спиете со нив навеЧер ставете си улоска мое мисленје јас правам така посто колку повеке стојат тампоноте се создаваат бактерии
   
 20. Mini.girl

  Mini.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2010
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  12
  Еднаш од љубопитност да видам како е, ставив, прошетав пола саат низ дома и ми беше некако незгодно. Никогаш потоа не пробав, им останав верна на влошките. :rock: