1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Употреба на тампони

Дискусија во 'Тело' започната од Secilly, 10 декември 2009.

?

Употребувате ли тампони?

  1. Да, редовно

    172 глас(а)
    12,5%
  2. Да, но ретко

    356 глас(а)
    26,0%
  3. Не

    843 глас(а)
    61,5%
  1. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    јас ппв пат ставив кога бев на одмор и тоа во колата на дечко ми,се смеевме подоцна на моја сметка бидејќи немав појма како се ставаат :D
     
  2. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Користам само летоска за на одмор ако ми се погоди тогаш да добијам, или за на базен инаку влошка си е влошка
     
  3. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Јас тампон првпат употребив ова лето,на почетокот додека го наместам како што треба имав непријатно чуство ама после не го ни осеќав,сега за во иднина знам дека никогаш нема да дозволам да ми се расипе одморот поради менструација !
     
  4. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    девојки ме интересира колку се сигурни о.б. лајт тампоните, оние најмалите! ?? Си купив денес такви, бидејќи оние “нормал“ ми беа многу големи и не можев да ги носам... :( Сега овие ми се ок ама не знам колку се сигурни и “издржливи“ :$
     
  5. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    ози да ти кажам дека јас врска немам од тампони :wasntme: али мислам дека малите можеби се за оние ки им тече помалку,а поголемите за оние што им иде повеке,па зависи тебе како ке ти е,можеби ке ти се издржливи :) се надевам кажав нешто корисно :wasntme: се извинувам ако е вуггарен текстов што го пишав,ама незнаев како да објаснам
     
    На OzzyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски

    Тие се за деновите кога послабо крвариш, па ако сакаш да ги користиш кога ти тече повеќе, ќе мораш веројатно почесто да ги менуваш, и да носиш секојдневна влошка плус. Немам искуство со нив, јас ги користам „нормал“ и сосема ми се добри. Да не се стегаш многу кога ставаш тампон, па затоа мислиш дека се многу големи? Мене на почетокот ми беше проблем да ги ставам, ми се чинеше дека беа огромни, ама псле се навикнав.
     
  7. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Епа и мене така ми се чинеше... Не можев да ги носам повеќе од пола сат! Сега со овие ми е многу полесно ама како што кажа, мора да ги менувам почесто! Мислам дека ако продлжам со овие ќе можам да се навикнам и на “нормал“! Нема поубаво од тампон!
    Фала за советот Анатх!
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    ^^Нема зошто Ози, ама ако си го чувствувала тампонот тоа значи дека не си го ставила доволно длабоко. И мене така ми беше на почетокот, чудно, како колец да имам меѓу нозе :lol: :lol: :lol: :lol:
    затоа само тампони со апликатор му е мајката... кај нас нема, ама Лафиј (кај е тоа девојче? :^) ) ми кажа дека во Грција има... па сега кога ќе одам, ќе си купам, ако не заборавам кога ќе шетам во Солун на враќање.
     
  9. Zocuska

    Zocuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    1
    pa da ke ti kazam fakti deka so stavanjeto na tampon se pravi zadrska na krv koja nemozi da istece kako so treba,drugo e deka mozi da nastane iritacija na kozata,mozi da go nosis prekuvremeno iii da nastanat drugi problemi. zosto vi se tamponi? segasmnite vloski se tolku tanki so ne se ni osekaat.zosto vi se takvi gluposti?
     
  10. Harlow

    Harlow Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    105
    Доколку тампонот остане во вагината повеќе од 8 часа, се појавува синдром на токсичен шок, особено кај жени под 30 години. Ова е предизвикано од прекумерното размножување на бактеријата стафилокока, при што крвниот притисок нагло опаѓа, виталните органи не се снабдуваат доволно со кислород и можна е смрт.

    Ај да ве видам сега со тампоните :P.
     
  11. didija

    didija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    118
    Прочитај го повторно упатството и ќе видиш дека пишува "кај некои жени е возожно да дојде до синдром на токсичен шок" , во тој случај треба тампонот веднаш да се извади. А менувањето треба да биде не подолго од 8ч ,поради хигиенски причини ;)
    Мене лично ми се има случено, ставам тампон навечер и го вадам утредента кога ќе се разбудам, што не еднаш се има случено да е подолго и од 9-10ч, па никому ништо(сепак внимавам, да ги менувам често,поради хигиена). Еве редовно употребувам неколку години, пу пу ништо ми се нема случено. Презадоволна сум, и криво ми е што неможам и првите два дена од циклусот да употребувам(поради обилно крварење) .
     
  12. maa

    maa Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    38
    Се зезаш? :^) |(
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    ^^Не те зеза девојчето, тоа е точно. Ама истиов синдром може да се јави и кај оние кои користат дијафрагма како контрацептивно средство, при ранички на вагиналната слузокожа, или при помали оперативни зафати на истата - ризикот секако постои - ама тампоните секако се менуваат на 2-3 часа, максимално до 4 часа - секоја чест на девојката што спие со нив, ама јас така не би ризикувала.
     
  14. BBbaby

    BBbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    5
    читам за девојките што пробале тампони но јас сеуште не сум пробала поради тоа што ми е страв за тоа кончето што кажувате :(
     
  15. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    За кончето ич да не се секираш ;) , ако на милиони жени не им се скинало- нема ни тебе да ти се скине ;)
     
  16. s.k.r.s.e.n.a

    s.k.r.s.e.n.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Како се стават тампони? плс :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
     
  17. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Еве ти и со сликички ;)


    Ако имаш ОБ, на упатството би требало убаво да е нацртано како се ставаат. Ако случајно чуствуваш болка, значи дека не го ставаш правилно, тогаш пробај поинаку, ама секако не ја трпи болката и извади го поарно тампонот.
     
  18. miss

    miss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    6 god non-stop koristam tamponi.i do sega ne mi se slucilo da mi se skine konceto,ili ne daj boze da da mi zaglavi tamponot. :D
    [mod-kirilica:103kzxw7][/mod-kirilica:103kzxw7]
     
    На IvannaT му/ѝ се допаѓа ова.
  19. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    тампоните се супер не ги користете подолго о 3Часа и немојте да спиете со нив навеЧер ставете си улоска мое мисленје јас правам така посто колку повеке стојат тампоноте се создаваат бактерии
     
  20. Mini.girl

    Mini.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    12
    Еднаш од љубопитност да видам како е, ставив, прошетав пола саат низ дома и ми беше некако незгодно. Никогаш потоа не пробав, им останав верна на влошките. :rock: