1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Употреба на тампони

Дискусија во 'Тело' започната од Secilly, 10 декември 2009.

?

Употребувате ли тампони?

  1. Да, редовно

    172 глас(а)
    12,6%
  2. Да, но ретко

    356 глас(а)
    26,0%
  3. Не

    842 глас(а)
    61,5%
  1. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ги користам само во екстремни случаеви, значи ако сум на летен одмор и ме стрефи менструација а пуста желба за бањање во вода е тогаш си ставам. Незнам, не ги баш практикувам, ок се ама сепак сум верник на улошка
     
  2. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Не користам тампони редовно, но кога сум ги користела претежно на одмор, стварно ако ги ставиш како што треба се супер работа.Многу ме нервира процесот на ставање тоа е единствената причина зошто не ги користам.
     
  3. crnokosata

    crnokosata Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Јас летно време користам само и то за на одмор(скоро секој одмор имам) и се банјам и на купаќи се нај нормално,со тампоните се чувствувам како да немам.
     
  4. lebarka

    lebarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    26
    Тампоните не ми претставуваат никаков проблем. Кога одам на базен или на летување употребувам тампони. Сепак, почесто користам влошки отколку тампони. Затоа што полесно можам да променам влошка отколку тампон.
     
  5. martincencee

    martincencee Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2010
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    75
    Обично користам улошки ама и тампони сакам да си имам во секое време,освен лето и некогаш кога сакам да се дотерам,да излезам негде а несакам да ми се познаваат гаќичките.И можам само од трет ден па натаму да користам иначе страв ми е да не се напаравам лом :)
     
  6. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Тампон имам употребено само еднаш и се чувствував многу неудобно! Можеби не знам добро да си го наместам :lol: , како и да е, сепак подобро се чувствувам со влошка!
     
  7. NelChe

    NelChe Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    277
    Користам тампони летно време исклучиво кога одам на плажа. Се чувствувам удобно кога ги носам и воопшто не ми сметаат и не ми предизвикуваат непријатно чувство. Единствено нешто што ми смета е тоа што ми го дујат мешето и
    ја апсорбираат крвта и кога ќе ги извадам сум ко шибер
    :rofl:
     
  8. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Hемам досега употребено тампон,поубаво ми е со улошка,а тие што имале носено велат
    дека кога ке го вагаат,како морков натопено е :puke:
     
  9. NelChe

    NelChe Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    277
    Ау да. Тоа е малце незгодно, ама ништо страшно :)
     
  10. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    омг Немам користено досега а може ли некако да се заглави чудото или други слични компликации :^)
    и мислам дека ако ставам некогаш бидејќи сум баксуз афкорс
    ќе ми се заглви чудото и ќе треба помош да барам од некој друг :D
    смешно и глупаво е но мене секогаш ми се случуваат такви работи :geek: :lol:
     
  11. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Хаха и јас за сите работи сум жив баксуз а посебно нешто во последно време. :^) Извинете за офф :$ А иначе никад не сум користела а нема ни да користам, не дај боже да се заглави нешто, мене ме бива за тие работи нешто да ми се деси секад :) Ќе си се задржам јас на старите добри улошки, сепак. :)
     
  12. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.057
    Допаѓања:
    20.760
    Пол:
    Женски
    Имам користено само за на одмор и ако го ставиш како што треба нема никаков проблем и нема ни да сетиш дека го носиш. Е сега ставањето е малку грдо дури влези, зашто е сув тампонот и малку тешко оди :lol: Али сепак влошки си се влошки ;)
     
  13. lebarka

    lebarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    26
    Мислам дека не си го наместила добро. И јас првиот пат кога ставив тампон имав чувство како нешто да ме жуља цело време. Не можев нормално да одам или да седнам :D
    Тоа се случува ако тампонот не е убаво „легнат„. Треба и да не биде преплитко ставен. Многу е битно да сте релаксирани, а тоа со време се учи (нормално како и се друго). Е, кога ќе научите како да го наместите тампонот, ќе видите дека не е страшно :) Инаку обилноста на крварењето игра огромна улога во изборот на големина на тампон. Јас не крварам многу, па првиот ден или два носам тампони со средна дебилина. А потоа се помали и помали...
     
  14. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    Не сум користела до сега тампони, постојано влошчиња си користам :) . Можеби е подобро незнам немам искуство, сега за сега не би започнала со користење на тампони, ама којазнае можеби некогаш...... :lol:
     
  15. Eleni73

    Eleni73 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    0
    Јас од пред неколку години користам редовно тампони ( и улошка за секој случај бидејќи обилно крварам), а почнав да ги користам откако мојата помала внука која учеше и живее во Америка ми се изначуди како ние уште користиме улошки :o
    Замислете, во Америка на физичко кога се на базен не им е оправдување ако имаат добиено !!!!
     
  16. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    Здраво девојки,
    јас користам и влошки и тампони, кога - како, зависно од тоа што имам на залиха :)
    но, особено лошо искуство имам со тампоните Viriana (со Ob никогаш ништо лошо ми се нема случено). Се трефна ете, во продавницата имаше само такви и такви и купив и ми се појави кандида, од која долго време не можев да се ослободам, па морав да користам вагиналети и кремови и си реков уште еднаш, освен Ob, нема шанси други експерименти правење. Така да имајте на ум, особено ако сте сензитивни во тој поглед :):)
     
  17. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    330
    Пол:
    Женски
    Јас си користам влошки редовно,само кога сум на одмор користам тампони и тоа при крајот.Многу е незгодно чувството кога го вадиш тампонот јас барем осекам болка и не ми е пријатно баш.Jас сум слушнала дека девојки кои немаат се уште сексуални односи да не користат тампони.
     
  18. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    5.916
    Јас за тампони ја прашав мајка ми што мисли ..ми кажа една случка со нејзина колешка дека и се скинал конецот и тапонот внатре останал..кога ми го кажа тоа веднаш го отфрлив мислењето за да ставам тампон ..користам влошки :)
     
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    Јас сакам од кога ке се породам да почнам да употребувам тампони , ама ми е страв да не ми пропушта бидејки имам многу обилна менструација :sweat:
     
  20. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    ќе си земеш од тие што апсорбираат повеќе(об се најубави вистина),ќе ги менуваш на 3-4 саати и ќе уживаш.пробај ако ти е страв прво додека си дома цело време и ќе видиш :)