1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Употреба на тампони

Дискусија во 'Тело' започната од Secilly, 10 декември 2009.

?

Употребувате ли тампони?

  1. Да, редовно

    172 глас(а)
    12,5%
  2. Да, но ретко

    356 глас(а)
    26,0%
  3. Не

    843 глас(а)
    61,5%
  1. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Јас никогаш не сум употрбувала тампони за време на циклусот, може се практични во одредени ситуации но не ги користам
     
  2. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Јас немам користено тампони исклучиво влошки :)
    што им фали на влошките? топ си се..какви тампони какви бакрачи, ке се секирам ја дали све е во ред..
    а иначе и јас имам обилна менструација во првите 1-2дена и на секои 2 саата мењам више.. :(
     
  3. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Не употребувам, не сум употребувала до сега, а и не само дека ми е страв да не направам беља :$ туку не знам и како се става за бељата да биде поголема, а и не ми тече по многу , сепак влошка колку и да нервира ќе си ја трпиш.
     
  4. sea-star

    sea-star Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2010
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    4
    Јас не користам тампони само влошки за време на циклусот (епа сега тоа што нервираат нервираат ама ке издржиш 5-6 дена и пак терај по старо.)
     
  5. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    користам тампони оb. и тоа најмалите само кога сум на одмор, а се случи еднаш да добијам на одмор (порано ми дојде),кога сум на некоја прослава а треба да носам танга.Иначе мразам тампони и си користам влошки.
     
  6. VioletButterfly

    VioletButterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    2
    Јас едноставно не можам да ги поднесам!! :D :D
     
  7. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Јас коритам и тампони и влошки некогаш и во комбинација. Поставувањето на тампонот се усовршува со пракса, се внимава на кончето да е на дофат, не верувам дека мозе да се скине. А болка при излегувањето се јавува ако е ептен преполн, повеќе боли неправилно наместен тампон. На лето тампоните ми се неопходност и поради облеката и поради топлината, ама се случува на зима да поминам циклус и без нив, а и не ми трае долго 3-4 дена.
     
  8. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.943
    мислам дека е опасно да се користат тампоните ... ако е до потребата ќе си земеш некои потанки влошки барем во денешно време има доста избор...има сега и од always едни за на танга ... дури и ако се одлучиш да носиш танга можеш со влошки ..
     
  9. Alek13

    Alek13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    11
    Да и јас ги користам и тампоните и влошките зависи кога како.
    Али кога бев помала и додека немав односи не се осудив да ставам тампон некако ми бесе страв и мислев дека ке се скинам и ред други работи.
    Сега најчесто ги користам летно време.
     
  10. Chupe

    Chupe Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    421
    Не знам зошто ама некако не можам да користам тампон, пробав еднаш ама некао го осеќам цело време у мене и некако непријатно чувство имам, а можеби и не сум го намести ла како што треба :?: , ама затоа влошка си е влошка :$
     
  11. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    леле јас кога ставив прв пат на секој 15 минути бев во купатилото постојано го осеќав ама не бил убаво наместен кога ставив втори пат се беше ок и си реков е раат се биле можеш и бели панталони да си облечиш на излевање без да му ја мислиш.......секако не ги исфрлив и влошките си ги користам и нив кога како........
     
  12. didi1982

    didi1982 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    4.115
    Многу ретко користам тампони, скоро ич. Некако ми е непријатно чувството, го чувствувам а не би требало, нели?! :sweat:
     
  13. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    сигурно не си го наместила добро затоа го чувствуваш
     
  14. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Сакам да прашам, дали може да се користи тампон и пред да го имаш првото сексуално искуство?
    позз;)
     
  15. Hova

    Hova Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    127
    Многу логично дека НЕ :!:
     
  16. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски

    грешка си мозже јас се имам консултирано го мојот гинеколог ми кажа дека може бидејќи тампонот не се внесува во хименот него пред него во отворот кадешто уринираме

    http://www.women-health-info.com/39-How-Insert-Tampon.html
     
  17. Hova

    Hova Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    127
    Мислам дека си едниствена што тампонот го става во уринарниот отвор :^) ... тампонот се става во вагиналниот отвор, а за да го ставиш внатре, длабоко, (за да не го чуствуваш) го поминуваш хименот бидеќи тој е на самиот почеток. Има тампони со помали димензии кои можат да се стават, и покрај тоа што хименот е цел, (еластичен) ... е сега не знам пробајте па.... :x
     
  18. katerina777

    katerina777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    32
    како бе тампон во уринарниот отвор???ај те молам кажи како ти го собра. па знаеш ли ти колку е мал тој отвор??? не знам прв пат слушам за ова.
     
  19. bitter-girl

    bitter-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    530
    Јас знам дека може.
    Самиот химен има отвор низ кој протекува менструацијата.
    Во истиот тој отвор се става тампонот!
     
  20. Hova

    Hova Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    127
    Се извинувам за оф топик ...сакав да кажам дека погоре објаснив ,ама еве за секој случај пак: да хименот има отвор кој кај сите е со различна димензија,,, кај некои мал кај некои поголем. Тука лежи и причината зошто некои девојки крварат при првиот сексуален однос( повеќе), а некои помалку или воопшто не крварат. Во тој отвор може да се стави тампонот(од најмалите), не одрекувам ...но исто е битно дека може да се повреди истиот при ставање на тампонот, бидејќи се става длабоко внатре. Значи доколку киристите тампон со нормална димензија, може итоа како да го повредите хименот.... се надевам ме разбирате.... :?: