1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Употреба на терминот Бело ѓубре(white trash)

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од danichap, 11 декември 2012.

 1. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.883
  Допаѓања:
  277.561
  Не знам дали сте запознаени со употребата на овој израз- Бело ѓубре.

  Најчесто употребуван во англиското говорно подрачје, со цел да окаректеризира припадници на белата раса од пониските социјални класи кои живеат во такаречено мизерни услови.
  Етикетирани се како непочитувачи на авторитет поради криминалното минато, но најчесто како мрзливи или личности кои по сопствен избор живеат од помош од државата наместо да се едуцираат и работат.

  Типичен пример би биле : американци од ниската класа, со низок степен на образование,зимаат пари од државата и се без работа поради сопствен избор.
  Најчесто со прекумерна тежина поради конзумирање само на брза храна, неколку деца кои истотака од мали нозе покажуваат знаци на прекумерна тежина, лошо домашно воспитување...
  Не дека го гледам, но имам прочитано дека серијата Simpsons е инспирирана од ваков вид на фамилија.

  Би можеле да споделиме мислења за овој израз, но и за личностите кои се етикетирани со него и евентуалните причини за тоа.
   
 2. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.551
  ^ Симпсонови се типично семејство од средна класа, не од ниска. Не се ни приближно исто со white trash, не знам од каде ти е податокот, ама не е точен. :)

  Инаку бело ѓубре, барем според мојата перцепција на поимот, не мора да значи живеење во мизерни услови, иако најчесто припадниците на „класава“ се сиромашни. Мене, на пример, бело ѓубре ми е она створењето Хани Бубу и мајка и. Типични глупави сељанки, имаат пари, ама немаат култура.
   
  На DzingrlakaDzikica и Hipster им се допаѓа ова.
 3. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.883
  Допаѓања:
  277.561
  Од интернет :lol:
  Ама не ги следам, така да само го зедов податокот така како што беше сервиран, оставив на оние поупатените да ме демантираат или дополнат.
  During the 1980’s and 1990’s, many television sitcoms were developed featuring white trash families or characters. Some of these included:

  The Simpsons

  Married with Children

  Karla and Woody from Cheers

  Roseanne, Grace Under Fire

  Unhappily Ever After

  King of the Hill

  Grounded for Life

  "The Drew Carey Show"
  (Especially Mimi)
  Претпоставувам дека перцепцијата се менува со текот на годините, а со тоа и оние типични клишеа при употребата на изразот.
   
 4. JoxyTheFreak

  JoxyTheFreak Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  833
  Допаѓања:
  5.566
  За мене white trash како поим се "ghetto" девојки и дечки кои имаат селски манири,немаат трошка култура,хоризонтот му се протега до носот најдалеку,се дерат на цел глас,се траќаат од земја со прост хумор,се тепаат со секој на викенди,глумат фаци...
  Пола мој град фактички...

  Или по амерички стандарди "Yeeeee gurl,whatcha thinkin'bout dis shitz mhh-mhhhh" . |(
   
  На zhap4e, rosebush, antonina и 6 други им се допаѓа ова.
 5. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.096
  Прво што ми доаѓа на ум е шоуто на Џери Спрингер ако сте го гледале...епа неговите гости :D
  Неуредни, прости, со деградирачко однесување, најчесто се сиромашни но не мора да значи(и ние сме сиромашни ама неиспеглани не излеваме од дома :D ), недолично облечени, често проститутки, бездомници, наркомани се нарекуваат така...Пропалици, луѓе без некоја основна култура, кич, невкус...
  :D
   
  На zhap4e, slavica999, Bozica1980 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  755
  не пола, туку цел град :D
   
 7. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.415
  Пол:
  Женски
  Го делам мислењето со Саја за изразов, иаку претежно е американски термин.
  Што би рекле кај нас секорејучеви, пример богати, прости без манири и образование.
  Ние би рекле сељаци(не луѓе од село да се разбереме), туку со простачки манири со ниски страсти што вика другарка ми.
  Типичен пример, девојќите со скапа гардероба, но со лош вкус за облекување вулгарен изглед...
  Само ретко кој кај нас го употребува зборот да не речам никој.
   
 8. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  White trash и Redneck ми се убедливо најдобри термини смислени од страна на дебилната американска нација, сосем на место, првите веќе сте ги опишале, се однесуваат или на апла мизерна сиромаштија со аспирации да стане многу повеќе (или стигнале веќе таму, т.е. натрупале пари), ама без никаква идеја и план, само со loud talk, bling blings, кичерај, без никаков вкус и стил, образование или речник, и нула манири, а вториве во најпрост превод се недоделкани суровини, иако терминот им се однесува најмногу на необразовани фармери, би го проширила и на оние truckers motherfuckers |( , во слободен нашки превод - сељачишта, јебачишта, билдеришта, итн. :D

  Кај нас бело ѓубре се сите оние покондирени тикви, кои фураат кичерајски стил и филм дека се во Холивуд, а се жива мизерија, како материјално, така и ментално и се` по список важно за една личност.
  На ум ми паѓа Александра Накова.
  Ако Македонија има white trash, оваа е ороводецот.
  И многу други го вијат колото со неа.
  :D
   
  На JoxyTheFreak, danichap, Sara123 и 3 други им се допаѓа ова.
 9. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  Како што кажа Мкскорпионка а и ова ме потсетува на нашите албанци. Стварно, низок степен на образование, сите се на социјала од државата, лошо домашно воспитување - уште од мали ги задојуваат да ги мразат другите вери и само нивната вера постои, прекумерна тежина и не баш од брза храна туку од месени работи и ова дека се без работа поради сопствен избор зависи како каде али претежно им е од тоа што не се образовани и нискоинтелигентни.

  Како и да е, не го употребувам а и си имаме ние други така сочни називи (глупак, сељак, тапчо... :lol: )
   
 10. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.096
  Јас не би судела толку строго, сепак неколку карактеристики не се доволни за да некој се нарече со овој назив, ако е само глупа и по малку или повеќе растурена не ја прави личноста white trash...Или само кичесто облечени кои се дерат по пат-веројатно тинејџерска фаза им е само :D
  Целосен начин на живот е тоа, барем јас така ги замислувам, нешто како ромите кај нас на пример...ти доаѓа со цигарата во уста, влечи босо дете по неа на ладно време, ти бара пари и ако не и дадеш те колне пола саат, а ако и дадеш купува цигари наместо леб...
  Значи некој кој живее од денес за утре, не се грижи за фамалија, пие, тепа по дома, се секса со кој ќе стигне дури и со личности со кои е во роднинска врска, нема никаков морал и најбитно е горд со ваквиот начин на живот бидејќи често си замислува дека е главна фаца и сл...
   
  На anabel-a и zhap4e им се допаѓа ова.
 11. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Не оправдувам такви етикетирања. Не треба никој да биде понижуван.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.