Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Урда

Дискусија во 'Рецепти' започната од black-angel, 20 декември 2011.

 1. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.563
  Допаѓања:
  4.140
  Пол:
  Женски
  Дали јадете? Колку ви се допаѓа? Каде ја набавувате? Пратете некој интересен рецепт со урда!
   
  На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.236
  Допаѓања:
  16.962
  Пол:
  Женски
  Мммммм... јадаааам, многу ми се допаѓа, ја сакам пржена со помалку јајца некогаш и без ич јајца, моите некогаш ја пржат со сушено месо таква не сакам, ми се губи вкусот на урдата. Ја набавуваме од луѓе кои ги знаеме, ама одамна не сум јадела сега ти ме потсети дека не сум јала урда одамна, денес тоа ми е на предлог листа за набавка.
   
 3. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.503
  Понекогаш со јајца јадам, баш е убаво и вкусно. Прво масло, па урда колку сакам + 2 јајца и ете ти одлично јадење (за студент ехеее прекрасно!) :)
  Исто со варени макарони во релна (урда + 1 јајце ги мешам) плус од горе сусам... мераци :)
   
 4. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.298
  Ја сакам ама не нешто ептен претерано. Освен пржена со јајца ја сакам и во салатата со урда (сусам, буковец, урда). Како зимско мезе ја сакам со пиперки. Секоја година се става една голема тегла урда со пиперки а исто така може и со поховани црвени пиперки полнети со урда.
  Ја земаме од проверени луѓе или свекрва ми прави своја домашна од млеко кој ни го носи млекар.
   
 5. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.841
  Допаѓања:
  2.138
  Ја јадам само пржена со јајца, ама ретко. А ја купуваме од Веро, пакувана.
   
 6. lepotushka

  lepotushka Активен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Јас ја јадам со шеќер (несолена). Може е малку необично за ова поднебје.
  Купувам обично урда (рикота) Беби Киндер во Буњаковец до КАМ. А еве еден рецепт од мене (децата го обожуваат):

  МИНИ-КРОФНИ СО УРДА
  Состојки:
  Брашно 1 ½ чаша
  Јајца 3
  Несолена урда 500 гр
  Шеќер 5 големи лажици
  Сода бикарбона 1 мала лажица
  Сол 1 мала лажица
  Маргарин или путер 3 големи лажици
  Шеќер во прав
  Зејтин за пржење

  1. Во урдата се додаваат јајца, маргарин, шеќер, сода и сол.
  2. Се додава брашно.
  3. Се замесува тесто.
  4. Од тестото со влажни раце се формираат топчиња со големина на орев.
  5. Топчињата се пржаат во загреан зејтин дури не поруменат.
  6. Готови крофнички се валкаат во шеќерот во прав.
  7. По желба одозгора мини-крофнички се преливаат со чоколаден прелив.

  ПРОБАЈТЕ, НЕМА ДА ЗАЖАЛИТЕ.
   
 7. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.988
  Пол:
  Женски
  Мајка ми зимно време прави една салата со урда. Става сецкани оревчиња, малку зејтин и сосема малку павлака. Многу е освежителна и вкусна.
  Освен тоа, јас често за ручек си правам пржена урда. Сецкам печурки и шунка, малку ги потпржувам, потоа ја додавам урдата и на крајот ставам јајце. Вакво нешто за прв пат пробав кај другарка ми кога мајка и ни донесе да јадеме, и оттогаш дома често ја правиме. :)
   
 8. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.012
  Пол:
  Женски
  Еве една салата со урда


  Данска салата

  Урда
  Шунка
  Магдонос
  Лук
  Ореви толчени
  4 варени јајца
  Краставица

  Сите состојки се рендаат или се сецкаат и се соединуваат во еден сад.
   
 9. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.839
  Пол:
  Женски
  Салата со урда или изварка, дали има разлика абер немам :D
  Урда, сецкани ореви, свежа краставица(колку повеќе, толку поубаво), копар, бибер, сол, малце павлака, малце мајонез и лукче сецкано :) Некоја модификација на онаа погоре, од Тинкербел, ама превкусна е и е неизбежен дел од нашето мени за сите можни празници што следуваат :)

  Иначе, јас си јадам, како и повеќето млечни производи, ја сакам пржена со јајца, со пиперки, ја сакам како плескавици нешто од урда, ми се убаво мезе, не ја сакам само со ајвар пржена и во мазник. Е тогаш преферирам сирење :)
   
 10. Jeny

  Jeny Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  228
  Уф салата со урда за мезе ја послужувам кога ќе ни дојдат гости па наместо една до две чашки ракија се расположуваме со повеќе :D
  урда, малку сол, малку зејтин, буковка сол, ситно исецкан лук и оревчиња, мајонез. Сето тоа се меша и после ништо не останува во чинивчето :D
  Наместо оревчиња може да запржите малку сусам (без зејтин, само така неколку минути на рингла) и со тоа да ја помешате салатата.
   
 11. rozy

  rozy Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  274
  Допаѓања:
  120
  Oбооооожавам! но во лјублјана нема некоја салам урда се продаваат во поголемите маркети но искрено да ви кажам мене ми се гадни затоа јас си правам своја и ептен е лесна само си надробувам сиренје и си стаам едно јајце премешувам и ставам да се пражи нема разлика меѓу купената и таа (Jас така мислам хихи) пробајте супер е
   
 12. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.330
  Ех, не е исто дробено сирење со урда. И јас како што немам од кај да ја купам, па сама си варам. Може и да се замрзне, така да кога ми текне, да не ја умеришувам куќата често, сварам одеднаш повеќе. Инаку јас си ја пржам со јајца, со праз, со пиперки, со што најдам.
   
 13. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.888
  Eх кога бев мала омилен оброк ми беше урда пржена со сирење :)

  A оваа салата ми е омилена
  урда(зависи колку имате и за колку луге правите)
  Cечкана салама
  Cечкани кисели краставички или пак свежа
  сечкан лук (малку колку за вкус)
  A ако не сакате лук,можете сечкани оревчина
  2 лажици мајонез
  Cето ова се меша и се декорира со магднос
  Mх,мх Mераци :mm:
   
  На blond му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.246
  Ова е рецепт на свекрва ми. Денес се изненадив од вкусот, навистина е исто како да јадеш похован кашкавал. Превкусно.
  Се надевам дека ќе ви се допадне :) .

  Ќофтиња од урда
  Потребно: 300 гр. урда, 2 јајца, околу 7 лаж. брашно (може и повеќе да се стави, ќе видите во месењето, тоа многу зависи колку е влажна урдата), сол.
  Се меси убаво и се остава малку во фрижидер да се стегне. Потоа се оформуваат ќофтињата, се валкаат во пченкарно брашно и се пржат.
   
  На ilipili, sakamdasumsreknabar1 и ludoto19 им се допаѓа ова.
 15. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.736
  Допаѓања:
  3.350
  Пол:
  Женски
  Девојки а урда како се прави? Јас знам дека се става млеко преварено 30 мин па после кога ке олади му се додава лажица две кисело млеко. После се остава еден ден, па се цеди. Е не ми е јасно кога се остава да ферментира колку време се чува така и на која температура?
   
 16. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.034
  Многу сакам урда, посебно на сточарство Богданци. Секогаш кога купувам вадам во чинија колку би изела, додавам сол и буковец(мн. малку) во неа, а потоа ја мешам за да ми омекне и да се соедини. Понекогаш мислам дека ми е многу поубава од сирење :)
   
 17. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  624
  Урда купувам само кога треба да правам салата.
  Имам неколку рецепти за салата со урда, ама најчесто ја правам според овој рецепт...
  1 кг урда ,
  1 тегла кисели краставички,
  300 гр шункова салама,
  1 помала главица стар лук,
  3 големи лажици павлака,
  3 големи лажици мајонез,
  1 голема лажица буковец,
  100 гр сецкани ореви,
  3 варени јајца,
  се сецкаат , мешаат и се јадат :D
   
 18. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.298

  Во загреано пресно млеко пред да зовре (некаде 70-80 степени) се ставаат 3-4 лаж. к. млеко. Се меша постојано на тивок огин додека не се направи урда. Пазиш да не ти зоврие смесата. Откако ќе се направи урдата тргаш на страна на рингла и чекаш да се олади. Оладена урда ја процедуваш и потоа посолуваш. Ако се многу згусне можеш да додадеш и малку пресно млеко.

  Втор начин е кога во пресно млеко се додава сирак (сирќе) така се вика го има по продавници и служи за правење на сирење. Во загреано млеко на телесна темп. отприлика се става сирак и така се остави да се олади и стои една ноќ. Утредента имаш младо сирење а од таа течност која кај нас се вика цвик се вари урда т.е тоа е изварка што ја викаат.
  Постои разлика меѓу урда и изварка ама луѓето ја поистоветуваат под исто име.

  Првиот начин е побогат со хранливи материи - калциум, магнезиум, калиум...и е поубав :)
   
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  20.224
  Допаѓања:
  177.855
  Пол:
  Женски

  Славица, обратно е - урда е тоа второто, а првото е изварка - јас така ги знам. Изварката се прави од кисело млеко, со варење да не врие, а урдата е сувиот остаток од солилото за сирење.
   
 20. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.215
  Допаѓања:
  41.373
  полнети пиперки со урда


  Состав
  300 грама Урда
  малку Сол
  500 грама Пиперки
  60 милилитри Маслиново масло
  1 Јајце  Подготовка
  Пиперките треба да се со тенка лушпа, средно долги и не многу тенки. Исечете им ги рачките и извадете го семето од нив. Изматете го јајцето и во него додадете ја урдата. Сето тоа убаво изматете го со вилушка. Секоја пиперка, со мало лажиче наполнете ја со подготвената урда. Во тавче ставете ги маслото и наредете ги пиперките да се пржат. Немојте да го покривате тавчето. Пржете додека малку не поруменат пиперките.