Урда

Дискусија во 'Рецепти' започната од black-angel, 20 декември 2011.

 1. babymama

  babymama Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  216
  обожавам урда
  ја утепав од јадење додека бев трудна, потпечено лепче со урда, мислам дека ова го јадев секој ден за појадок.
  сега најчесто правам печени црвени пиперки, јајца и урда, се заедно пропржено...њам њам
   
 2. devojka.86

  devojka.86 Активен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  1
  IMA POSNA URDA
   
 3. babymama

  babymama Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  216
  ^ а од што се прави таа посна урда?
   
 4. devojka.86

  devojka.86 Активен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  1
  :) e toa neznam , pobaraj vo prodavnica posna urda i ke mozis da vidis sostojki
  [mod-kirilica:3lmvc791][/mod-kirilica:3lmvc791]
   
 5. Barbica

  Barbica Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  1.304
  Допаѓања:
  465
  Има ли некој рецепт за салата од урда и печен сусам? Многу ми треба, сакаме утре да ја направиме дома, ама не знаеме колку урда, колку сусам, дали се става маргарин и слично
   
 6. Bubbi

  Bubbi Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  562
  Немојте бре девојки вакви муабети...посна урда |(
  Чим е преработка на млеко, исто како што е саламата преработка од месо, неможе да е посно.

  Инаку јадам и урда и изварка. Незнам да направам јасна разлика што е што ама ги јадам и двете. Абре јас јадам се што е од млеко и преработки :)

  Во комбинација со пржени пиперки и домат и урда како летно манџиче, или со потпечени макарони, или сарајлии, или оние пиперки од туршија полнети со урда/изварка, или не знам уште што..... :mm: :mm: :mm:

  Јас се лигавам во темиве за јадење :$ :tmi:
   
 7. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  729
  тоа се виа француска салата
  500 гр урда
  500гр шунка сецкана на коцки
  500 гр павлака
  1свежа краставица на коцки
  100гр пропржен сусам
  и ореви сецкани по желба
  нема маргарин и нема мајонез
   
 8. Barbica

  Barbica Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  1.304
  Допаѓања:
  465
  Не е таа, ја направивме вака - пола кг урда, 100 грама пропржен сусам и пола маргарин, преубава е :D
   
 9. Ilusionist

  Ilusionist Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.906
  Јас урдата не ја јадам инаку, само во салатите што ми ги прави мајка ми.
  Сега баш за Нова година направи: урда, кисели краставички, чајна, сусам, павлака.

  Мислам дека тоа е се од состојките. :)
   
 10. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.094
  Може да е некоја урда од соја :lol: Нели има млеко од соја, јогурт од соја, па ми текна дека ако има посна урда, сигурно е од СОЈА
   
 11. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.315
  Допаѓања:
  733
  Пол:
  Женски
  Јадам но не често.Најчесто дома ја јадеме испржена со јајца и пиперчиња а може и некое мевце да се најде :D
   
 12. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.637
  Допаѓања:
  19.327
  Пол:
  Женски
  порано оти мама купуваше сеок ми беше ама сега појма немам како е урдата мислам паковање од неа ???? :D :D