1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Уреаплазма

Дискусија во 'Бременост' започната од mary28, 11 април 2018.

  1. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    За жал и јас лечам уреаплазма... :( Терапија 3 сумамед и 2 паковања polyglinax.... Искрено дали на некој од вас му се има пореметено циклусот од оваа терапија?...Требаше до сега да добијам, (скоро секогаш ми е редовен и точен циклусов) па да идам на контрола....ама ете ми касни веќе 7 дена. Можно ли е од силниве антибиотици да ми се поремети циклусов?
     
    На Tamsy му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    473
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Мене од самата бактерија ми се измени циклусот можам да ти кажам дека и времетраењето на циклусот ми се измени и бојата. Така да можно е.
     
  3. RAK91

    RAK91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    2.550
    Пол:
    Женски
    Искуство со уреоплазма во бременост? 17та недела сум.
     
  4. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    Јас имав излезе на првите брисеви позитивна и ја третирав со сумамед 2 дози и нео пенатран.. На контролен беше пак позитивна па ми препишаја еритромицин.
    Земав заедно со него лактогин капсули како пробиотик па успеав да ја решам.
    Немав никакви симптоми..
    Не се плаши само малку е упорна ама ете ништо страшно..
     
    На RAK91 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    Решија што е можно побрзо
     
  6. Excellent

    Excellent Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2020
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Zdravo, pijam levofloxacin za ureoplazma i zabelezav bolki vo muskulite veke vtor den. Utrovo gi zavrsiv tabletite no me interesira dali i nekoj drug ima primeteno takva bolka i sto ima prezemeno? Vi blagodaram
     
  7. lillypad

    lillypad Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2013
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Значи пак оваа уреоплазма, трет пат позитивен, две кутии антибиотик и две недели вагиналетки во рок од 5 месеци :(
    9ти месец влегов и пак ја имам не се чисти ни со мала концентрација

    Докторкава ми вика демек третирана е не може да му наштети на бебето... Ама свашта се изначитав... Има ли некој искуство природно породена со уреоплазма?
     
  8. Ljubovka8

    Ljubovka8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2019
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    И јас ја имам оваа Уреаплазма почнав со Сумамед и Утрогестан,15г.н сум па се надевамре ќе исчезне
     
  9. ivance..

    ivance.. Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2020
    Пораки:
    2.660
    Допаѓања:
    7.122
    Пол:
    Женски
    И мене на брисеви сега ми ја даде позитивна втора бременост ми е во првата ми беа чисти брисевите од кај се појави сега незнам ми даде само вагиналети мелиора пошто дојам.
     
  10. Miy3

    Miy3 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2022
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    26
    Zdravo devojki, veke dolgo vreme imam problem so bolni seksualni odnosi i cuvstvo na postojana potreba za mokrenje. Pravev mikrobioloski brisevi i ureaplazma i mikoplazma mi ispadnaa pozitivni. Od urolog rez bea cisti.
    Piev 3 apcinja Azithromycin i seuste mi e isto, povtorno gi imam. Sega koristam polyginax vaginaleti(12 dena) i pijam vibramicin (7 dena) no seuste osekam nekoja tapa bolka vo dolniot del vo stomakot i ne mi se veruva deka i ova ke mi pomogne.
    Me interesira dali nekoj od vas imal isto bolki pri seksualen odnos i bolki vo dolniot del na stomakot i jajnicite, i dali e dotolku mozno da mi pravat problem tie dve bakterii? Vi blagodaram na odgovorot, ocajna sum veke 3 godini nemam raat od situacijava...
     
  11. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    Имав проблеми со само една, уреаплаза и да истово што го пиша го чуствував, од секавични до тапи болки кај јајниците до болка при однос...не е ич безопасна бактеријава...еднаш ја излечив, се разболев пак се појави овој пат 100пати полошо ми беше Ако треба смени гинеколог, некој кој што комплетно ќе ти се посвети на проблемов. (ја сменив три до сеа) Мораш имунитетот да ти биде мнг мнг ојачан и да смениш животен стил- физичка актив, исхрана, витамини, антиоксиданти итн итн. Буквално на режим си додека не ја победиш, јас еве три месеци ми трае режимов заедно со терапија (ми ја адаптираа поради терапиите од претходните два гин) и нормално no sex. .сега скоро сум на преглед, се чуствувам добро немам болки како претходно ама ќе видиме...

    Исто така оваа бактерија може да е предизвикана од друг проблем, значи коренот на проблемот може да е некоја друга сек.пренослива болест како кламидија, затоа мора и овие испитувања да ги поминеш во случај да има нешто друго во позадина....

    Се надевам ти помогнав...
     
    Последна измена: 5 јануари 2022
    На Miy3 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    473
    Пол:
    Женски
    Preporaka za dobar ginekolog?
     
  13. Miy3

    Miy3 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2022
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    26
    Ti blagodaram na odgovorot.. me faka panika zaso veke 4 godini se macam so toa i nikakk da pomine offf.. smeniv i jas mnogu doktori no nieden nikako da me oprai .. ispitav i klamidija ja nemam fala bogu. Po internet citav deka ureaplazma e bez simptomi a jas so sekakvi bolki, uste tolku se panicam. Ajde se nadevam samo deka ke pomine vaka veke ne biva.. dokolku nekoj znae nesto sto ke pomogne neka kaze plsss.. pozdrav
     
  14. Ane1988

    Ane1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2020
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    За почеток знаеш дека и партнерот треба да пие антибиотик а за тебе многу витамини ( ц д цинк...) Јас испив и една доза Имунобор и една доза Шитаке
     
    На Miy3 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    Да, се надевам дека и партнерот исто се лечи. 3 год е мнг за да се мачиш...дали при терапијата внимавате да не делите пешкири, максимална претпазливост при идење во вц (ако имате две вц оделно да користите супер) бидејќи бактеријава преживува на такви површини и можно е да си се реинфицирате цело време. Исто така исхраната знае да влијае особено шеќери...има мнг фактори како што кажав... Без паника но мора да се реши, само избегавај секс и биди упорна не се откажувај никогаш, за секој од нас терапијата е посебна, на некој три дози сусамед и никогаш не му се вратила бак,на други ете триста чуда испробале дур да се реши..некои износеле цела бременост со бак. без проблем други доживеале спонтан...затоа биди упорна барај чаре, и ќе ја победиш!
     
  16. Miy3

    Miy3 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2022
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    26
    Zdravo, denes bev na ginekolog, ja nema veke ureaplazmata i mikoplazmata a jas custvuvam bolki. Doktorkata kaza deka e mozno da e endometrioza, nekoi endometriozi bole vidlivi na eho a nekoi ne, ako prodolzat bolkite deka saka so mala operacija da ispita sto e , ako e toa da ja unisti me fakja panika dali nekoj e zapoznaen so toa cudo endometrioza offf aman:/
     
  17. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    Супер што ја нема уреаплазмата и микроплазмата.....

    Да не ја тераме темава оффтопик, побарај по форумов имаш тема за ова, пиши пораки на некои наши членови кои поминале низ ова за повеќе информ., а еве и кратко инфо https://www.newborn.mk/mk/endometrioza/
     
    На Miy3 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Suze18992

    Suze18992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    1.588
    Пол:
    Женски
    Некој во скоро време да користел вагиналети Еритромицин да ми каже од каде ги набавил? Пола Скопје го превртев не ги најдов.
     
  19. Kasofi 033

    Kasofi 033 Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2021
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki eve 3 pat po red pozitivna ureaplazmata..dosega pievme so soprugot sumamed no na ovaj bris pak pozitivna ispadna. Sto vi pomognalo vas iskustva inace ne sum bremena
     
  20. Excellent

    Excellent Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2020
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Na nas ni se iscisti so levofloxacin antibiotik 500 mg 2x1 vo kombinacija so poliginax vaginaleti za mene. 10 dena pauza po terapijata i posle kontrolen bris... Nemase poveke