1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Уреаплазма

Дискусија во 'Бременост' започната од mary28, 11 април 2018.

  1. K.e.ll.y

    K.e.ll.y Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    583
    Допаѓања:
    363
    Нас ни помогна Лабел антибиотик. Фала Богу после тоа не се повтори.
     
  2. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.611
    Допаѓања:
    6.405
    Може ли препорака за гинеколог кај кого одиш? 5 имам сменето во Скопјево, и на приватно и на државно и ниеден не чинел. Имав уреаплазма, кламидија и кандида, се изнапив сумамеди и разно разни антибиотици, вагиналети и лекови за кандида, на последните брисеви се ми беше чисто, и папот и колпоскопија ми се чисти, ама мене од време на време почнува да ме чеша доле. Докторкава ми вика наводно можно е инфекцииве да ми преминале у хронични и да не се детектираат на брисеви, да се "заспани" во одреден период и кога ми паѓа имунитетот да напаѓаат и прават проблеми. Али тој одговор не ме задоволува, зошто ме отру од лекови и пак имам повремени проблеми. Односи не сум имала долго време, ама можам да замислам дека ако имам што ќе биде пак, болки во јајници и одма печење, пржење, чешање, болка доле.. Страв ме фаќа кога ќе ми текне. Ај, јас си ја изнакажав маката :D ама стварно ми треба некој асален гинеколог..
     
  3. Miy3

    Miy3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2022
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Jas ovaa terapija ja najdov na forumot od clenka i si ja zemav na svoja raka. Ete brisot sega mi e negativen i za ureaplazma i mikoplazma, a dali od nea mi pomina pojma neam ‍♀️‍♀️‍♀️jas inace piev 7 dena po 2x na den vibramicin, od po 100mg, 200mg dnevno
     

    Прикачени фајлови:

  4. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    857
    Допаѓања:
    1.301
    Пол:
    Женски
    Прво најбитно е што ти се чисти брисевиве! Коренот на проблемот е решен а тоа е кламидијата, таа е пострашна од другиве и може нив да ги појави(уреа.плаз) ако таа ја имаш.

    Второ што мора да се помириш е дека советот нејзин е реален. За жал овие инфекции се баш до толку подмолни и точно е дека заспиваат, истово што ти го кажале и мене ми го споделија. Значи исто и ја ако се разболам или останам трудна може уреа.плаз. да се врати. Факт е дека кога се разболев со ковид уреаплазмата ми се врати. Значи наша должност е да се грижиме и да си го чуваме имунитетот. Скапав по доктори и на нет за ова и советот и е реален- ако имаш пецкање имај бетадин вагиналети при рака, некогаш ставај и безпотреба, секои 3 или 6 месеци на гинеколог, ако се разболиш обавезно после заздравување на гинеколог брисеви да се проверат, скрати на шеќер и кофеин се што го дразни организмот и најбитно неделно на внесуваш доволно пробиотици, витамини и антиохиданти и физичка активност.

    Тоа е мојата реалност, не сум јас од тие што немаа последици откако ја исчистиле уреаплазмата и од тие што не им се вратила.
    За жал имав и спонтан 7 недела ради бактеријава. Ако сеуште сакаш конт. пиши порака ама верувај чим си чиста на брисеви твоја одговорност се работите што ги набројав погоре и ќе бидеш ок
     
    На simoncelicius и blueeparadise им се допаѓа ова.
  5. Iv@n@

    Iv@n@ Активен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите. На гинеколошките брисеви ми покажа дека имам Ureaplasma urealiticum, меѓутоа немам никакви симптоми, ниту болки ни промена на вагиналниот исцедок, ништо. Секако ке појдам на гинеколог за терапија, меѓутоа прашањето ми е дали бактеријава е пречка за да останам бремена? Бидејќи година ипол се обидуваме за бебенце, но неуспешно.
     
  6. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    857
    Допаѓања:
    1.301
    Пол:
    Женски
    Ќе ти објаснат убаво на гин ама одговорот е да
     
  7. jelo

    jelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    1.110
    Допаѓања:
    2.162
    Пол:
    Женски
    Девојки дали со еритромицин антибиотик сте ја излечиле уреаплазмата? Јас немам никакви симптоми, на првите контролни брисеви испадна уреаплазма позитивна.. инаку за два дена сум 14 недела од бременоста па малку ми е страв антиобиотик да пијам но матичниот ми препиша еритромицин.
     
  8. Suze18992

    Suze18992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    1.593
    Пол:
    Женски
    Во бременост и мене ми се појави за прв пат уреаплазмата исто Еритромицин пиев јас, а маж ми Вибрамицин тоа беше лани во јуни , септември правев брисеви беа ''чисти''. сега во Јануари пак се појави на брисевите. Пиј го антибиотикот и прашај дали смееш да го зимаш чајот од аптека Стојанови за уринарни инфекции, треба да се пие најмалку 2 месеци , докторка од ГАК ми кажа дека е добро дополнување на антибиотската терапија.
     
    На jelo му/ѝ се допаѓа ова.
  9. jelo

    jelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    1.110
    Допаѓања:
    2.162
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу. Ти во која недела го пиеше еритромицинот?
     
  10. Suze18992

    Suze18992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    1.593
    Пол:
    Женски
    18
     
    На jelo му/ѝ се допаѓа ова.
  11. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.221
    Допаѓања:
    13.153
    Пол:
    Женски
    Да. Си ја испив терапијата, исто и партнерот (него друга терапија му дадоа), никако односи и на контролните брисеви немаше ништо. Последните брисеви исто ми беа чисти.
     
    На jelo му/ѝ се допаѓа ова.
  12. le.dentiste

    le.dentiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2013
    Пораки:
    420
    Допаѓања:
    544
    Пол:
    Женски
    Јас да прашам какви симптоми имавте со уреаплазма? Јас сум бремена 27-ма недела, имав некој минимален исцедок и на контролен брис излезе позитивен. Но, бидејќи немам други симптоми се сомневам во точноста на резултатите...плус во 13-та недела брисевите ми беа чисти, не сме имале односи. Малце ми е нелогично
     
  13. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    857
    Допаѓања:
    1.301
    Пол:
    Женски
    можно е да си ја имала уреаплазмата во "заспана" состојба или во минимален број, и при паднат имунитет да се активирала/или размножила. Сосема е логично, дури подоцна што ти се покажала на брис. Ако ти е сомнително иди на второ мислење но мислам дека нема потреба
     
  14. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    857
    Допаѓања:
    1.301
    Пол:
    Женски
    извини не ти одговорив- има различни симптоми, од пецксње, до кандида, до болки при односо и може да има фатални последици, спонтан или неподлоност. Обично почнува со незабележителни симптоми или воопшто да немаш симо. а да си позитив.
     
    На le.dentiste и Miy3 им се допаѓа ова.
  15. jelo

    jelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    1.110
    Допаѓања:
    2.162
    Пол:
    Женски
    И јас на брисевите во 12та недела бев позитивна на уреаплазма и немав апсолутно никаков симптом, ниту пецкање, ниту болка, ништо... пиев антибиотик и сега за две недели ќе одам да проверам дали ја имам повторно.
     
    На le.dentiste му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.965
    Допаѓања:
    75.689
    Пол:
    Женски
    Јас во првата бременост ја имав и имав страшни симптоми, чешање премногу, густ бел исцедок. А во втората бременост ми излезе Уреаплазма на брисеви што се прават онака редовно и не ми се веруваше да имам зошто немав никаков симптом. Направив приватно пак брисеви без да пијам антибиотици и бев чиста...
     
    На le.dentiste му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.965
    Допаѓања:
    75.689
    Пол:
    Женски
    И јас во втората бременост на тие ја имав во 12та нед без никаков симптом. Не земав да пијам антибиотици (иако одма ми препиша матичната), направив приватно брисеви пак и тие ми излегоа чисти...
     
    На jelo му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.258
    Пол:
    Женски
    12недела резултати позитивни на уреаплазма.
    Од симптоми имав: печење вагинално дури и во седење, секрет со мирис и жолта боја.
     
    На le.dentiste му/ѝ се допаѓа ова.
  19. le.dentiste

    le.dentiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2013
    Пораки:
    420
    Допаѓања:
    544
    Пол:
    Женски
    А каде на приватно? Мислам пак кај матична се зеде брис па потоа сама го носеше брисот или како? Се повеќе мислам дека и јас ќе направам уште еден брис да се осигурам
     
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.965
    Допаѓања:
    75.689
    Пол:
    Женски
    Тогаш отидов во Ганеш, таа докторка работеше само приватно (сега незнам), тоа пред 4г беше.. :) Направи некаде приватно, но гледај да ги носат и во приватни лабаратории, не на клиника...
     
    На le.dentiste му/ѝ се допаѓа ова.