Уреаплазма

Дискусија во 'Бременост' започната од mary28, 11 април 2018.

  1. Belabelinakinder

    Belabelinakinder Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2016
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    26.310
    Пол:
    Женски
    Јас ја имав а бремена сум испив една доза сумамед и се миев со сода и камилица наредни испитувајна брисевите ми беа чисти
     
  2. LangeAlfa

    LangeAlfa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    457
    Пол:
    Женски
    Јас испив три терапии антибиотици, се миев со сода и камилица и само ми се влоши ситуацијата. Секој организам различно. Сега ке ја послушам докторкава па ке споделам искуства дали ке помогне гел, вагиналети и пробиотици:D
     
    На Shkolka@ и Belabelinakinder им се допаѓа ова.
  3. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.530
    Пол:
    Женски
    А дали имавте симптоми ( зголемен исцедок или слично)
    Јас имам од пред некој месец и ми излезе бактеријава а пиевме антибиотици и уште го имам исцедокот така да не се надевам дека нешто е сменето
     
  4. LangeAlfa

    LangeAlfa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    457
    Пол:
    Женски
    Да, за жал.. Како зелен исцедок е а не е зелен не знам како да објаснам:rofl:
     
    На LanaDelR му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Dalia123

    Dalia123 Активен член

    Се зачлени на:
    27 април 2022
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. За уреаплазма добив терапија сумамед 3 дена× 1 и Полигинакс вагиналети 12 дена×1. Е сега читам тука дека на некои од вас им е препорачано сумамедот да го пијат еднократно× 2 таблети па ме интересира како е поефикасно. Да напоменам дека сум бремена 15 г.н.
     
  6. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.344
    Допаѓања:
    21.965
    Пол:
    Женски
    Како што ти кажал доктор.
     
    На Dalia123 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mina.baby

    mina.baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    30
    Здраво, Ве молам за искуства. Првата бременост ми беше како песна и лесна и без бактерии, сега втората уште на првите брисеви 12та недела позитивна уреоплазма оттогаш со терапии ме убија сумамед, Еритромицин, сумамед, па и вагиналети Полигинакс. Од антибиотиците и кандида и се така во круг. Матичната вика чим после 3 циклуси антибиотик не се исчисти тоа е до породување. Немаме односи за да си ја префрламе со сопругот. Јас сум 24та недела во моментов, ме уби психа. Дали штети на плодот оваа бактерија, психички физички и сл? Дали нешто плус да земам правам ?
     
  8. simpleewa

    simpleewa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2021
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    121
    Пол:
    Женски
    Ја имав бактеријата.. во секој случај, секоја бактерија си има свои страни и треба да се излечи нели. Јас ја излечив со Доксициклин, ама тој не е дозволен во бременост. Покрај антибиотикот мене докторката од Систина ми кажа да ставам вагиналетки со млечна киселина. Ми ги препорача Eva lactic. На почеток ги ставав секој ден 10 или 12 дена (не знам колку беа во пакување), а после тоа ми ги даде Eva Biolactic еднаш неделно - превентивно.
    И пробиотици орално да земам, Biogaja..Multilac..
     
  9. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    500
    Пол:
    Женски
    Dali znaete koja e razlikata od eva lactic do eva biolactic?
     
  10. simpleewa

    simpleewa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2021
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    121
    Пол:
    Женски
    Сега проверив, прво сум земала biolactic, а после lactic. Ама не ја знам разликата...
     
    На Shkolka@ и Didajo им се допаѓа ова.
  11. Belabelinakinder

    Belabelinakinder Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2016
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    26.310
    Пол:
    Женски
    И јас ја имав се миев со чај од камилица и сода бикарбона и една доза сумамед и наредните брисеви немав ништо
     
  12. katule

    katule Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2009
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Здраво. На 23+5 ме пуштија итно Скопје на болница, цервикс 1,8 и водењакот и бебето многу долу. Ја имам бактеријата уреаплазма ми рекоа од нејзе е. Па сега лежам и мирувам на болница 34+3 сум. Можно е серклаж да ми правеле . Дали некоја има искуство и дали е опасно и колку време би лежела на болница?
     
  13. katule

    katule Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2009
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Здраво. На 23+5 ме пуштија итно Скопје на болница, цервикс 1,8 и водењакот и бебето многу долу. Ја имам бактеријата уреаплазма ми рекоа од нејзе е. Па сега лежам и мирувам на болница 24+3 сум. Можно е серклаж да ми правеле . Дали некоја има искуство и дали е опасно и колку време би лежела на болница?
    На претходното ги имам згрешено неделите наместо 24, 34 имам напишано
     
  14. Emitrpc_123

    Emitrpc_123 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Здраво, и јас сум позитивна на уреоплазма, моментално сум 14+4 г.н. Испив две дози Еритромицин и ставам вагиналетки Ксалурон. И уште осеќам дека не ми е исчистена, ја чувствувам кожата како изиритирана. На своја рака си направив алое вера гел од лист на цвеќето помешан со малку вода и се мачкам и со тоа. Како да ми дава ослободување.

    Треба да правам пак брисеви за два дена, ама мислам дека пак ќе сум позитивна. Деновиве се изначитав по интернетов за бактеријава и мозоков ми чади, некои велат дека е преопасно, некои велат не е. Дали има некоја искуство со вакви константни позитивни резултати? Како го поминавте овој проблем?
     
  15. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    849
    Допаѓања:
    1.285
    Пол:
    Женски
    Нема да добиеш конкретен одоговор, се зависи од твојот организам и како ке те упати гинекологот. Некои потешко ја поминуваат бактеријава, други за жал страдаат од спонтан, трети, без гајле стигнале до породување без никакви последици, четврти при продоување компликации. За некој е безпоасна за други е другата крајност. Сепак оваа бактерија е дел од нашата природна микрофлора, значи постојано е присуста но ПРИ намален имунитет таа се разможува и станува опасна. Затоа некој организам може да ја држи под контрола друг не може, зависи од многу фактори.

    Не читај на интернет искуства, читај медицински истражувања за бактеријава од проверени извори, слушај го гинекологот, следи си го телото и зајакни си го здравјето
     
    На Emitrpc_123 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Belabelinakinder

    Belabelinakinder Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2016
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    26.310
    Пол:
    Женски
    И јас ја имав на почетокот ужасно ми беше имав чешање,нелагодност катастрофа па уште заминавме за Банско таму ни еднаш не се искапив во базен ки па влегов во спа , испив една доза сумамед и на своја рака се миев со еуцерин сапун, чај од камилица и сода бикарбона на следната контрола немав ништо а нз како ја добив зошто немав односи со мм ,и јас се изначитав се и бев под стрес ама фала богу се среди
     
    На Emitrpc_123 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Emitrpc_123

    Emitrpc_123 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    @Belabelinakinder за колку време беше на втора контрола? Бидејќи јас испив една доза антибиотик ( 6 дена), бев на контрола - уште ја имаше, ме виде без да направам брис дека не е исчистено. Сега ја завршив втората доза и утре треба да одам на контрола. Матичната ми вели кога ќе завршиш доза дојди на контрола. 12 дена и уште мислам дека не ми е исчистена.
     
  18. Lucee

    Lucee Активен член

    Се зачлени на:
    14 април 2022
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Zdravo imam podolg period ureoplazma bakterija piev terapija nekolku pati ama pak ja ima na brisevi sega maticnata mi kaza da probam uste ss tableti Josamycin ama gi nema kaj nas dali znaete slucajno kade mozat da se najdat
     
  19. Belabelinakinder

    Belabelinakinder Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2016
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    26.310
    Пол:
    Женски
    Мислам за 2недели дека беше и јас мислев дека имав симптоми но испадна кандида
     
  20. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    1.507
    Пол:
    Женски
    Какви компликации може да ми направи оваа бактерија при пораѓај?