1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Уреаплазма

Дискусија во 'Бременост' започната од mary28, 11 април 2018.

 1. mmacichka

  mmacichka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2015
  Пораки:
  274
  Допаѓања:
  338
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки, сега добив резултати од микробрисеви, искочи дека имам Уреаплазма.
  26 недела сум, матичната ми даде само Флуомизин вагиналети, не сум сигурна дека би ми помогнале многу од причина што предходниот пат имав кандида со плус некаков како зелен исцедок, исто ми ги даде овие ама не ми се повлече.
  Дали има можност да се излечи без антибиотик?
   
 2. simpleewa

  simpleewa Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2021
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  121
  Пол:
  Женски
  Од моето искуство, најдобро е да примаш антибиотик.
  Подобро е да ја немаш бактеријата па макар и да ја лечиш со антибиотик, отколку да ја имаш..
   
  На mmacichka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mmacichka

  mmacichka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2015
  Пораки:
  274
  Допаѓања:
  338
  Пол:
  Женски
  И спомнав и јас тоа, она вика да пробаме прво вака, ама 12 дена не се малце.. Притоа досега не сум имала искуство со ова, предходната бременост само кандида лечев скоро цела бременост. Ама ова е страшно неиздржливо, не знам зашто не ми препишува антибиотик.. не знам дали да барам мислење и на друг гинеколог..
   
 4. simpleewa

  simpleewa Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2021
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  121
  Пол:
  Женски
  Па мислам за да си бидеш мирна, да побараш и второ мислење..
   
 5. atz1995

  atz1995 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2023
  Пораки:
  929
  Допаѓања:
  1.322
  Пол:
  Женски
  Што чувствуваш, како неиздржливо? И мене ми ја најдоа бактетијата но не осеќав ништо..
   
 6. mmacichka

  mmacichka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2015
  Пораки:
  274
  Допаѓања:
  338
  Пол:
  Женски
  Покрај бактеријата,
  Имам болки јаки во задниот дел на грбот долу, нешто како бубрежна болка, и цел пат од бубрегот до долу како што идат мочните канали..
   
 7. Tasija21

  Tasija21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2019
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  56
  Пол:
  Женски
  Здраво дечко ми имаше болки во желудникот и спермата му беше како бела со портокалово, црвена боја отиде на уролог и испадна дека ја има оваа инфекција, сега и јас треба да отидам на гинеколог затоа што е пренослива, ме интересира како и зошто се јавува, читав по интернет дека се пренесува од однос ама дека е природна инфекција.
   
 8. Ina25

  Ina25 Активен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2024
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Zdravo dali nekoja od vas ima iskustvo so ureaplasma urealyticum sum piela 2 dozi sumamed napraviv pak bris i mi izleze deka se uste ja imam infekcijata i dr mi prepisa da zemam sega erythromycin i za mene i za maz mi. Cudno mi e kako moze sumamed da ne go izleci ova
   
 9. simpleewa

  simpleewa Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2021
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  121
  Пол:
  Женски
  Само доксициклин ми помогна. Не се пие во бременост.
   
  На Miy3 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. katule

  katule Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2009
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  Многу тешко се лечи. Да пијаш све шо ќе ти речат, макар и повеќе дози. Јас згрешив и за жал предвреме се породив ради таа бактерија. И секако и маж ти треба да пијат.
   
  Последна измена: 3 февруари 2024
 11. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  16.523
  Допаѓања:
  74.332
  Пол:
  Женски
  Јас ја имав во првата бременост, со баш јаки симптоми... и ја излечив со Еритромицин од прва..
   
 12. Ina25

  Ina25 Активен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2024
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Jas nemam nikakvi simptomi i ne sme imale odnosi mesec dena dodeka piev antibiotik i go napraviv pak brisot ama ete pak go imam. Ne sakav pak da pijam antibiotici ama izgleda mora eritromycin a vo megjuvreme ako pieme dvajcata ne treba da imame odnosi ili nema vrska
   
 13. katule

  katule Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2009
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  И јас немав симптоми. А бремена си или? Не треба да имате односи додека трае терапијата. Подобро да пијаш антибиотици отколку да ја имаш уреаплазма
   
 14. Ina25

  Ina25 Активен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2024
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Ne sum bremena i zatoa sakam da bidam cista pred da ostanam bremena posto ova pravi prb posle ake ne se izleci. A moze li jas pak da pravam bris na drugo mesto ( 2 brisevi za 10 dena dali moze) za da proveram dali ke izleze pak istata posto mislam da nema nekoja greska
   
 15. katule

  katule Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2009
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  Пробај и на друго место. Ама ако ја имаш уште без проблем пијај антибиотик. Јас во бременост пијав. Ама не продолжив и си напрајв беља. Се породив 3 месеци порано. А пред да се породам на болница ми ја лечеа со 3 врсти антибиотик. Дека мораше пред да се породам да сум чиста.
   
 16. Ina25

  Ina25 Активен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2024
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Fala za odgovorot ne znaev dali moze pak da napravam bris posto ne sum imala nikogas vakvi prb. I dr mi rece ako ne se ilzeci pravi prb ako ostanam bremena so vakva bakterija
   
 17. katule

  katule Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2009
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  А колку време е поминато од кога го заврши антибиотикот?
   
 18. Ina25

  Ina25 Активен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2024
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Skoro eden mesec ima. Plus osven antibiotik sum koristela i vaginaleti neo penotran forte ama nisto
   
 19. katule

  katule Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2009
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  Знам... тешка бактерија е. Секогаш да одиш за брисеви еден месец после антибиотик. Не порано
   
 20. Ina25

  Ina25 Активен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2024
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Da izgleda tesko. Mene za prv pat mi se slucuva ova i ne ocekuvav da nema rezultat od sumamedot i vaginaleti