1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Уреаплазма

Дискусија во 'Бременост' започната од mary28, 11 април 2018.

 1. _budaletinka*

  _budaletinka* Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2022
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  915
  Пол:
  Женски
  Би те советувала и партнерот да испие исто терапија од сумамед барем една доза зашто миже да ја има и он па да ти ја пренесува
   
 2. Ina25

  Ina25 Активен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2024
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Da i on piese edna doza sumamed
   
  На _budaletinka* му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Miy3

  Miy3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2022
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  105
  Пол:
  Женски
  Zdravo dali nekoja od vas uspeala da izleci enterokoka ?
   
 4. Hilari899

  Hilari899 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  Феминки дали имате позитивно искуство со лечење на уреоплазма со Сумамед? Терапијата ми е препишана 6 дена по 1 на ден и по две недели на контролни брисеви.
  Секако доколку имате совет за плус лекарства кои ви помогнале за лечење пишете. :)
   
 5. atz1995

  atz1995 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2023
  Пораки:
  929
  Допаѓања:
  1.322
  Пол:
  Женски
  Јас пиев еритромицин од 500 по две на ден. Мислам дека пиев така зошто немаше време да се лечи веќе бев 38ма недела, немаше време ни за контролен брис.
   
 6. Miy3

  Miy3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2022
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  105
  Пол:
  Женски
  Jas piev se i sesto za ureaplazma dodeka na kraj ne se najde doktorka od brzata pomos koja mi kaza jas bi te lecela so doksicilin no stom imas maticna idi kaj nea.
  Si gi zapisav apcinjata u telefon i ojdov vo apteka poznanicka mi gi dade bez recepta, fala bogu se otkaciv od taa bakterija. Inace piev i sumamed i eritromicin i cefpodoksim ciprofloksacin amoksicilin flazil .. sto uste ne no samo doksicilin me spasi.
   
 7. Joanna28

  Joanna28 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2023
  Пораки:
  648
  Допаѓања:
  605
  Пол:
  Женски
  Точно е дека доксициклин ја лечи уреаплазма, но во бременост не е дозволен. Претпоставувам не си била бремена?
   
 8. Miy3

  Miy3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2022
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  105
  Пол:
  Женски
  Ne ne bev togas bremena
   
  На Joanna28 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Elsi29

  Elsi29 Активен член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2022
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  Исто и јас во првата бременост бев позитивна на уреаплазма, никако неможев да ја излечам,пиев сумамед две дози,џабе..
  ми направи проблем со предвремено породување.:
  Многу тешко се лечи
   
 10. снежана2023

  снежана2023 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 мај 2023
  Пораки:
  921
  Допаѓања:
  763
  Пол:
  Женски
  Kaj mene vo 28ma se pojavi so mnogu tecenje na vaginalen sekret i strav me fati od predvremen porajgaj. Piev eritromicin pa stavav vaginaleti erutromicin i posle 2 nedeli vo 35ta pak poiztivna na bris ama doktorot sto ke ne poragja mi rece dosta e si piela terapija uste e tuka..i da pies nesto drugo pak ke bide pozitivna. Teram 37ma nedela sega...dobro e sto ne napravi problem.
   
 11. Iki lepi

  Iki lepi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2018
  Пораки:
  287
  Допаѓања:
  227
  Пол:
  Женски
  Има ли некаде еритромицин вагиналети?нашол некој
   
 12. _budaletinka*

  _budaletinka* Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2022
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  915
  Пол:
  Женски
  Како што знам јас нема освен еритромицин таблети (антибиодска тррапија) јас пиев сега поради уреоплазма, а за вагиналети прв пат слушам
   
 13. Iki lepi

  Iki lepi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2018
  Пораки:
  287
  Допаѓања:
  227
  Пол:
  Женски
  Постојат да,само ги немаше некое време,мислев случајно да не нашол некој
   
 14. Didajo

  Didajo Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2018
  Пораки:
  521
  Допаѓања:
  479
  Пол:
  Женски
  Може да ти изработат во аптека каде работат со магистрални лекови.
   
 15. снежана2023

  снежана2023 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 мај 2023
  Пораки:
  921
  Допаѓања:
  763
  Пол:
  Женски
  Ima da jas kupiv vo apteka Efedra karpos e. Se javiv na telefon im gi izrabotija i za nekoe vreme gi zedov. Treba samo recept da im odneses
   
 16. Marang

  Marang Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2020
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  259
  Пол:
  Женски
  Да споделам искуство.Ја излечив со еритромицин по едно на 8 часа (3 на ден),вагиналети Мелиора во траење од 5 дена.
  Дополнително пиев пробиотик.
  Брисеви поради обврски направив по 2 недели поминати од терапија,што мислам дека е исто важно бидејќи и треба време да дејствува антибиотикот
  Да напоменам дека немав никакви симптоми претходно.
   
 17. ena2024

  ena2024 Нов член

  Се зачлени на:
  31 мај 2024
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Ова е доста резистентна бактерија. Јас два пати во животот сум ја имала, и бремена и небремена. По мое искуство антибиотик може да помогне ама не да излечи сам по себе. Мене ми се активира бактеријата кога ми е многу паднат имунитет во комбинација со стрес и нездрава исхрана (многу благо). По протокол ако е некој позитивен - доктор би требало да препише антибиотик, ама по сите искуства колку е досадна бактеријата има доктори што може и да не дадат антибиотик и да предложат алтернатива. Јас со 3 терапии антибиотици, не се имам исчистено. Прекинав антибиотици и после повеќе од 3 месеци режим здрава храна, физичка активност и сл... ми се повлече.
   
 18. Marang

  Marang Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2020
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  259
  Пол:
  Женски
  Зависи најверојатно и од твојот имунитет и од отпорноста на бактеријата.Ете кај мене не беше така со една доза е веќе негативен брисот..сакав да пишам за ако има некоја ко мене шо е паничар да знај дека не е секогаш како во твојот случај..И за бактерија колку и да ја сметаме досадна секој доктор треба да препиши антибиотик по антибиограм.
   
 19. honey95

  honey95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2012
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  249
  Пол:
  Женски
  И јас 12 дена по антибиотик еве негативен брис. Пиев сумамед 6 дена и polygynax вагиналети. Се надевам само дека не беше многу рано после антибиотикот контролниот брис ама така ми рече гинекологот дека веќе 38ма недела сум
   
 20. nikja

  nikja Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2021
  Пораки:
  1.707
  Допаѓања:
  1.727
  Zdravo.Koi simptomi gi imavte na ureoplazmata veke sto ste ja imale