Уреаплазма

Дискусија во 'Бременост' започната од mary28, 11 април 2018.

  1. ena2024

    ena2024 Нов член

    Се зачлени на:
    31 мај 2024
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Зголемен исцедок, чешање, болки/нелагодност во цел предел околу јајници и бубрези. Ми се смирувале симптомите со антибиотик, ама сум била позитивна на контроли после тоа и без симптоми.
     
    На nikja му/ѝ се допаѓа ова.
  2. nikja

    nikja Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    1.970
    Jas vcera na sekojdnevna posto stavam moram zosto stavam vaginaleti ciklogest podrska progesteron i imam iscedok i kako malce na zolto mi odi iscedokot,si vikam da ne e od urinata,ama eve odsabajle nemam nisto na gali nemam sekojdnevna a stom vidam pocne da tece vaginaletata stavam.Vaka nemam nekoj drig siptom.Citam na forumov sekoja vtora trudnica ja ima kaj se zakacuva neznam.Jas osven doma nikade vo toalet neodam
     
  3. Aledarkali

    Aledarkali Активен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2023
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Имам бактерија уреоплазма докторката ми рече да пиеме јас и сопругот сумамед првиот ден две таблети одеднаш, а другите дена по една таблета, и за мене плус макмирор комплекс,исто и пробиотик пробаланс, прв пат се среќавам со оваа бактерија, имам пецкање при мокрење и болка во долниот дел на стомакот, долго времњ се обидуваме за бебенце дали е можно бактеријата да правела проблем ве молам за мислење
     
  4. _budaletinka*

    _budaletinka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2022
    Пораки:
    963
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    Мора да ја средите бактеријата па тогаш да пробувате за бебенце .. многу е досадна за лечење .. во бременост е многу лоша крати грло на матка, дава контракции, знае да пукне водењак .. другарка се измачи со неа во бременост. Иначе мислам дека може да даде и проблем за зачнување ама за ова не сум сигурна како за другото што го пишав
     
    На Aledarkali му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Aledarkali

    Aledarkali Активен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2023
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    На контеолен брис сум за 5 дена, ми падна чудно зошто докторката ми рече за брис после 5 дена ко ќе завршиме со терапијата не е тоа малку пребрзо?
     
  6. _budaletinka*

    _budaletinka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2022
    Пораки:
    963
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    Зависи што пиеше и колку дена .. по правило треба да поминат од 7 до 10дена од последно апче .. незнам и кај ги носиш брисевите последно време матичната моја баш се жалеше дека на микробиологија 90% сите брисеви последно време и се со позитивна уреоплазма ..
     
    На Aledarkali му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.890
    Допаѓања:
    7.497
    Пребрзо е, минимум 10дена од терапија, презакажи си, пак ќе ти искочи позитивен вака, џабе ќе правиш.
     
    На Aledarkali му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Aledarkali

    Aledarkali Активен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2023
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Не појдов ке почекам да поминат мин 10 ден фала ти на одговорот
     
  9. Aledarkali

    Aledarkali Активен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2023
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Јас ги носам во микробиологија државна болница Охрид
     
  10. _budaletinka*

    _budaletinka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2022
    Пораки:
    963
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    Незнам за таму ама земи секако повтори си брисеви чекај да бидат негативни па тогаш обиди за бебе мој најдобронамерен совет. Со лесно и со среќа :hug:
     
    На Aledarkali му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Aledarkali

    Aledarkali Активен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2023
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Благодарам ќе одам од следната недела па ќе видиме како ќе биде ќе се проверит и сопругот за секој случај