1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Уреаплазма

Дискусија во 'Бременост' започната од mary28, 11 април 2018.

  1. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    и јас знам дека одма не се прават брисеви...
    супер што ја немаш веќе...
    јас знам дека битен е и начинот на пиење на лекот, за уреоплазма има 2 начина
    1. 2 апчиња одеднаш, па следниот ден 1 апче - 7 дена пауза па истото
    2. 3 последователни на пример понеделници по 2 апчиња одеднаш
    јас пиев како 1.
     
  2. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    @mamaJana @Ѕвездички мене не ми кажа д-р. ништо за начин на земање, а всушност ако ги земам овие три дена апчињата контролата би испаднала за 7 дена тоа доволно ќе биде или да одложувам. Јас сум понеделник на ехо ако не ќе прашам да не згрешил во броењето
     
  3. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    @***Bony*** Побарај и на нет, ќе видиш како се пијат.
    Јас сум ја имала повеќе пати. А за котрола многу е рано после 7 дена
    Мојот лекар вика и да не ја излечиме целосно, со една терапија ќе ја намалиме толку многу што нема да прави проблеми понатаму.
     
  4. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Ке побарам на нет а и ке прашам во аптека сега ке одам да ги зимам. Инаку и мојов д-р. кажа уште ова ке го пробаме ако небива ке оставиме така, а читам лошо може да влијае на плодот затоа се плашам многу, одвај го дочекав несакам да му биде нешто на бебушот :(

    @mamaJana @Ѕвездички на вас во која недела ви ја открија бактеријата?
     
    Последна измена: 10 октомври 2018
  5. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Мене мислам 12 та...
     
    На ***Bony*** му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Мене во 15та, сега сум 31ва.
     
    На ***Bony*** му/ѝ се допаѓа ова.
  7. lavica82

    lavica82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    659
    Пол:
    Женски
    kontrola za nov bris e najdobro da napravis najmalku posle tri nedeli.poranO ne
     
    На ***Bony*** му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    @lavica82 така и планирам да направам за да не се нервирам, се надевам се ке биде во ред :)

    @mamaJana и @Ѕвездички и сега е се во ред ? Мислев да не имате веќе родено па сакав да знам како е по пораѓај
     
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.671
    Пол:
    Женски
    Јас во 8ми месец ја имав... и тоа со страшни симптоми веќе, многу секрет густ, страшно чешање... После ја излечив, природно се породив и немаше никакви последици.
     
    На ***Bony*** му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    @mariz јас немам никакви симптоми тоа најмногу се чудам, ама дибро е штом на крај се е кко што треба ке поминеме и низ тоа, фала ти на одговотрот :) :*
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.671
    Пол:
    Женски
    Имам пишувано и втора бременост ми се појави без симптоми, знаејки ги симптомите од првата бременост ми беше чудно. Направив брисеви приватно и ми изглегоа негативни.. и ај сега. Не пиев антибиотик, а до крај чисти беа после брисевите..
     
  12. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    И јас бев спремна да правам нов на приватно ама во авицена е направен така да се помирив дека е позитивен ај да се надеваме дека наредниот ке биде во ред
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Епа жени и мешиња еве ме мене повторно тука, досадната бактерија и по месец ипол третирање повторно ја имам не помогна ни еритромицинот ни сумамедот, плус се влоши со некаков исцекот. Сега се префрламе на вагиналети бетадине и пробиотик и тоа од 10-14 дена по две на ден, д-р спомна дека може да имам лоши симптоми од вагиналетите демек многу биле незгодни :^) има ли некоја што ги користела па да сподели искуство?
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LadyyGaga

    LadyyGaga Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2012
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Женски, Ве молам да ми кажете дали Уреоплазмата се пренесува само по сексуален пат? Денес ги земав микробиолошките брисеви, се е во ред освен уреоплазма позитивна. Дури во вторник ќе одам кај гинекологот да ми ги објасни резултатите. Прв пат до сега е позитивен резултатот. Со дечкоми сум веќе 5 години и не сум сменила партнер! Последните испитувања ми се лани во 09. месец и се е негативно. Дали тоа значи дека дечко ми имал односи со други па ми ја пренел инфекцијата или може да се пренеси и на друг начин?
     
  15. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Главно се пренесува преку односи но кога го прашав д-р спомна дека може и преку факање на исти предети пр. квака од врата, крпа за раце и сл. може од работа си фатила ти или тој, немора да е од друг партнер
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.671
    Пол:
    Женски
    Јас незнам што е работава што бактеријава се почесто ја имаат трудници :?: Како кандидата стана.
    Јас и втората бременост ја имав без симптоми и девојчето што работи кај матичната ми рече, аман бе вика секоја втора уреаплазма има. Направив нови брисеви приватно, негативни ми беа. Мм се зезаше апаратот државно да не им фатил уреаплазма :lol: А за прва бременост сум кажувала, ја имав ама со страшни симптоми! Тоа мислам најлошото нешто што ми се случило доле беше, многу неубави симптоми...

    Бони мене Серафимова ме спаси од таа грда бактерија. Ми даде антибиотик, за вагиналети ич не ми текнува дали ставав... но на газа стави некоја течност и ме чистеше доле, плус бетадин. Само една доза Еритромицин и ја излечив, и тоа во 8ми месец. Природно се породив и немаше синко никаков проблем. Оди до кај неа ако си од Ск и имаш можност, мн добра докторка е. За секаков поголем проблем кај неа си одам секогаш :)
     
    Последна измена од модератор: 26 октомври 2018
    На ***Bony*** му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Каде има ординација докторката прв пат слушам за неа? Искрено веќе почнав да си се смеам самата со себе, пред да почнам да испитувам за бактериите д-р ме упатуваше во темата како демек колку е добро толку е и лошо да се лечат пошо едно лечиш ама може на бебето да наштети, и често знаеше да спомне "еве види по улица се шетаат вријат од бактерии а имаат по 5 деца и ништо не му е" :rofl: сега јас се осекам исто како нив :rofl: некам да се разочарам дека нема да ја излечам и дека може лошо да влијае, па затоа си наоѓам смешки сама за себе
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.671
    Пол:
    Женски
    Ај лп :)
     
  19. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Јас ги користам Бетадине во моментов. Ми ги препишаа заедно со еритромицин, за бактеријата streptococcus agalactiae. Синокја ја ставив четвртата вагиналета. Од трите ми беше нормално, но од четвртата утрово кога станав ко помочена бев. Треба влошка да се става затоа што истекува. Другите симптоми сигурно покасно ке ги почуствувам. Кој еритромицин го пиеше?? Во понеделникот јас зедов еден внатре има 20 таблети, а на мажот ми денес му дале еритромицин во капсули, 16 има внатре. Кој е подобар???
     
  20. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Јас го земав овој незнам која би била разликата 20181026_175259.jpg
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.