1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Уреаплазма

Дискусија во 'Бременост' започната од mary28, 11 април 2018.

  1. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Тимијан со хемотип тимол како етерично масло тешко дека би го нашле во Мк. Мислам дека го има од хрватска нагоре. Како чај го има во подобро снабдени билни продавници. Исто така го има кај некои што чуваат добиток,им помага против инфекции со микоплазма. Како и да е, и да го најдете, секогаш со совет на доктор, зошто некои работи и да речеме на пример бременост не одат зањдно
     
  2. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.873
    Допаѓања:
    3.213
    Пол:
    Женски
    Seuste ne sum bremena, ama i na internet citav deka pomagal za ureaplazma. Kaj nas vo ovie prodavnici za zdrava ishrana bi mozela da najdam? Biokosmos na primer?
     
  3. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Незнам баш, пробај во Скопје. Како се викаше ли Матија.
     
  4. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.873
    Допаѓања:
    3.213
    Пол:
    Женски
    Snaa mi i brat mi ziveat vo shvedska, kako da i kazam da mi pobara? Da ne imas slucajno slika od opakovkata ili imeto tocno...
     
  5. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Чим е така супер. Нека ти побараат вагиналети со тимијан тимол (тимол е хемотип, кој делува на микоплазми).Thymus vulgaris CT Timol.
    За бремени, што читаат овде, значи секогаш со препорака од доктор никако на своја рака.
     
  6. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.873
    Допаѓања:
    3.213
    Пол:
    Женски
    Blagodaram, ako ne uspeam so vaginaletive (ako ne stignat na vreme) imam prijatelka so svoja apteka pa i pisav barem masloto da mi go obezbedi i ke stavam tamponi.
     
  7. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    јас пиев прво сумамед,после вибрамицин, и не помогнаа.
    после пиев вибрамицин една недела по три апчиња на ден па одма после 7 дена еритомицин 3 апчиња на ден.
    Ми се сотре цел организам ама само со таа терапија ми беше после негативен брисот.
    И вагиналети ставав цело време.
     
  8. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.873
    Допаѓања:
    3.213
    Пол:
    Женски
    E sega nema vaginaleti eritromicin, gi ukinale i nemaat zamena
     
  9. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    не,апчиња еритромицин пиев.
    вагиналети ацидосалус ставав.
    знам дека нема, и апчињата се дефицитарни,низ цел град ги барав.
     
    Последна измена: 5 септември 2019
  10. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.873
    Допаѓања:
    3.213
    Пол:
    Женски
    A gi ima tie vagineti sega?
     
  11. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    ги има ацидосалус сегде, ама тие се на природна база, за одржување на вагиналната миклофлора.
    уреаплазма можеш да ја искорениш само со антибиотик.
     
  12. marijamarkoska

    marijamarkoska Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2017
    Пораки:
    1.296
    Допаѓања:
    2.349
    Пол:
    Женски
    Девојки наредна недела планирам да одам на консутација за прва инсеминација. Баш сега брисот ми покажа мала концентрација уреаплазма и матичната ми даде полигинакс. Прашањето ми е дали индеминациите се одложуваат се додека не се излечи уреаплазмата? Мора ли негативен брис пред да се прави? Благодарам
     
  13. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Мора да се чисти. Покрај вагиналетите пробај да го зајакниш имунитетот, прај, пиј мешавини. Долу не се миј со сапуни, или гел, само со вода. Можеш и да си поседиш во блсг раствор од хиперманган кратко. Надворешно, и малце внатре мачкај со гел например некој како Лактогин. И Вагисан се добри, меѓутоа твое да си одлучиш.
    Спомни и на гинекологот за Макмирор вагиналети.
     
  14. marijamarkoska

    marijamarkoska Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2017
    Пораки:
    1.296
    Допаѓања:
    2.349
    Пол:
    Женски
    Благодарам за одговорот.
     
  15. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, бремена сум 35+1, на последниве брисеви ми излезе уреаплазма позитивна. Читам дека пишувате после 2-3 недели контрола, а јас добив еритромицин да пијам 10 дена, што значи веќе на контролниот брис ќе бидам 37+. Сестрата ми рече после 2 дена откако ќе го завршам антибиотикот да дојдам на контрола. Колку ќе биде веродостоен резултатот и дали може нешто да му пренесам на бебето при пораѓај? Инаку првите брисеви ми беа чисти, не знам од кај излезе бактеријава кога не сме ни имале односи со мм баш, а немам ни симптоми..
     
    Последна измена: 18 ноември 2019
  16. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    Скоро сите ја имаме. Намножена ти е во моментов и затоа ти излегло позитивно. Кога е во мала количина се смета за нормално. Изгледа имунитетот ти паднал и затоа ти се намножила.
    Еритромицин мене ми ја излечи.
    Ама нема да ти бидат веродостојни резултатите, треба да поминат барем две недели по завршувањето на антибиотикот, и гинеколог и уролог ми го кажаа тоа. Не прави за џабе брис после два дена, негативен ќе ти биде ради присуството на антибиотикот во организмот. Ако ја намалиш количината со антибиотикот, нема да му пренесеш ништо на бебето.
     
    На Cherry333 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Паднат ми е, малку стресови окркав периодов.. Тогаш барем ќе почекам 1 недела, па ќе отидам на контролен брис, ако дочекаме со мали :D
     
  18. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Антибиотикот ако не ја излечи барем ќе ја намали количината на бактерија додека се породиш.
    Мојот доктор ми кажуваше
    дека таа може да се пренесе на бебето и дека затоа е битно да се пие антибиотикот. Не го прекинувај и плус пиј пробиотик.
    Јас ја имав на првите брисеви, а за контрола како што ти пишала @LunaGrey треба да помине период од најмалку 2 недели од последното испиено апче.
    А дека си пред пораѓај, сепак направи си така како што ти кажал Др. Не се секирај... Со лесно и со среќа.
     
    На Cherry333 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Не го прекинувам, инаку заборавив да спомнам и вагиналети добив, па се надевам ќе ја намалам малку. Ќе одам и на контролен брис, мислам дека ќе дочекам, немам чувство дека за брзо ќе се пораѓам.. Фала ти:hug:

    Едит: И да не успеам да земам контролен брис, ќе кажам во болница дека сум ја имала ваљда и они ќе ме покријат со антибиотик, нема да ме остават така.
     
  20. guardatela

    guardatela Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    85
    до сега кога сум примала антибиотици за било која намена резултат сум имала ако не веднаш барем после 2ри ден .. еве 5ти ден како пијам еритромицин истите симптоми да не речам полоши можно ли да не делува воопшто овој антибиотик на уреаплазма некој со слично искуство? :(