1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Уредување на домот. Вие или архитекти?

Дискусија во 'Дом' започната од rossonerka, 20 декември 2010.

  1. Kalia

    Kalia Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2012
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    26
    ^ се согласувам со се што напишала AngelOfArh. Сите мислат дека знаат најдобро и сами пробуваат да го уредат домот, и најчесто им се потребни и повеќе пари и повеќе време и повеќе нерви. Бидејќи мајка ми е архитект, добро знам колку работа има да се осмисли и да среди еден дом.
     
  2. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Сепак би се одлучила јас да си го уредам домот,бидејќи никој друг не би можел да ми ја погоди замислата тоа само во мојата глава е.Знам точно се како сакам да изгледа,а кога би го правел тоа друг не би било баш така како што јас сакам.
     
  3. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Сега скоро имав прилика лично да се уверам која е разликата помеѓу мојата замисла и совет од архитект - и тоа за обична ситница од типот кој ѕид во дневната да го офарбам во друга боја, и како да го сместам брачниот кревет од 4м2 во спалната и боите на ѕидовите и тапетите за тие 12м2 да личат на нешто. Само сакав консултација, и една пријателка дојде чисто на муабет, без да ми наплати за советите, и во тие 10 минути што разговаравме добив многу повеќе реални идеи (и правила, за кои не знаев) отколку после денови сурфање по Интернет. На кај мојата замисла со нејзините препораки (од кои некои ме изненадија прво) дадоа сосема убава слика на просторот.
    Сепак тие луѓе учеле повеќе години и како што и за моето образование и искуство во мојата струка не може некој да седне и склепа некое решение за пет минути, така и јас не ни помислувам дека сама можам подобро од некој на кој тоа му е животна определба (да, може немаме ист вкус, но архитектот нема да дојде дома и да ми наметне свој вкус/бои/мебел без многу од тоа да базира на моите желби). За година-две кога ќе правиме поголем зафат дома, нема шанси ништо да почнам без стручно лице - иако ќе чини повеќе отколку јас и сопругот сами да засукаме ракави.
     
    На AngelOfArh, 1209, User22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    10.084
    Целосно се согласувам со твоите ставови, но нема потреба од разочарување, треба да се бориш за својата професија, својот став и стручност. Одбивноста према архитектите дизајнерите е резултат на преценување насопствените способности, дека самите знааат најдобро. Ако се толку талентирани за дизајн на ентериер дотичните нека постираат слики на изведени ентериери па да процениме колку ги бива :)
     
  5. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Јас секако.Архитект е човек кој ги дава сопстените замисли .Нашиот дом е дело на мајка ми....
     
  6. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    10.084
    Архитект е човек со професија која вклучува проектирање, дизајнирање на објекти со различни намени, проектирање и уредување на ентериери како и изготвување на идејни, основни и изведбени проекти. Архитектот не ги дава сопствените замисли, туку врз основа на барањата и можностите на инвеститорот му нуди најфункционални, најекономични и естески најдобри решенија од кој инвеститорот сам одлучува.
     
    На ennaz и Srekicka им се допаѓа ова.
  7. pupymor

    pupymor Активен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    2
    Татко ми е архитект... :!: и верувајте ми посигурна ви е варијантата архитектот да ви помогне околу вашите замисли
     
    На User22 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Monique995

    Monique995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    201
    Уредување на домот, Јас бидејќи се планирам за на архитектура :D
     
  9. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    кога би имала доволно пари и мој стан или куќа за уредување со задоволство би викнала архитект.

    искрено не ми причинува никакво задоволство да средувам сама, да бирам тапети па да мислам што каде да ставам а и крај на крај не ме бидува воопшто немам никакви замисли . така да би им кажала што не сакам а што мислам деке е во ред па архитектто со свои предлози може да ме консултира и да го уреди просторот како што смета дека е најдобро според големината и формите на собите.
     
    На Mrs.Bass му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Домот е уредуван од мајка ми и татко ми со помош на архитекти уште кога бев мала. Архитектот имаше најголема улога во уредување на спалната на мајка ми и татко ми и собите на мене и брат ми. Едноставно беше потребна помош за да го искористиме максимално малиот простор кој го имаме во собите. Јас сум задоволна како е уредено иако беше оддамна и не се доведувал во прашање мој вкус. Единствена работа што не ми се допаѓа е тоа што бирото и плакарите се фиксирани, па не можам да преуредувам кога ќе ми текне.
     
  11. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Порано не беше кај нас застапено уредување на просторот од страна на стручни лица од таа област, па уредувањето на домовите претежно беше сопствена режија.
    Меѓутоа сега е веќе присутно и мене повеќе ми се допаѓаат станови уредени од архитекти.
    Многу често сум влегувала во нови домови кои ме разочарувале со изгледот. Се ново, скапо, ѕидови во боја, тапети, лустери, врати, прозори...свашта, а сепак недоволно привлечно и натрупано.
    Фали шминка, фали некоја ситница, поинаков распоред, други бои...работи кои мислам дека мојов ум нема да ги долови до крај.
    Затоа ако имам можност би одбрала архитект. Јас знам што сакам ама мислам дека сама нема да го извлечам најдоброто од тоа. Верувам дека може да се испочитуваат моите желбите ама сугестии за подобро решение сигурно ќе постојат. Сакам секој квадрат да ми биде искористен до максимум и од практична и од естетска страна.
    Некои наши замислени работи и желби некогаш стварно не се совпаѓаат со просторот. Ама ние сме виделе на друго место или во списание, па сакаме така и кај нас да биде..сме увртеле нешто во глава и точка :D , а може нема да стои, нема да биде убаво како тоа што било на друго место. Затоа мислам дека архитект може да ги изведе работите прилагодено и просторот да има и целосна функционалност и убавина.
     
    На User22 и Moira им се допаѓа ова.
  12. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    Јас...Подобро ми е јас отколку некои други... :$
     
  13. User22

    User22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
  14. B-I-B-A

    B-I-B-A Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    12
    Мислам дека најдобро е архитекти но се разбира секој колку можи финансиски.Доколку би имала можност својот дом би го препуштила во рацете на архитекти сепак си ја знаат својата работа.
     
  15. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    Архитект во секој случај, но со мои идеи. На архитектот може да му текнат работи корисни и на кои јас не би ни помислила дека може да се направат во мојот простор.
     
    На biggirlsdontcry му/ѝ се допаѓа ова.
  16. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.449
    Допаѓања:
    95.106
    Пол:
    Женски
    Одамна ја немав посетено темава, си стојам на мојот претходен пост да не се разбереме погрешка. Ќе речам мислам дека грото од младите во земјава би се согласиле на помош од архитект и гледам дека и покрај ограничениот буџет тие се одлучуваат за архитект, што е правилно, подобро да се спречи отколку да се лечи, дури и во мојата професија. Искрено би била најсреќна доколку работам само ентериери, тоа е мојата прва љубов, но заработувачката е во малку покрупните проекти. Инаку сеуште ми е тешко да наплатам, и сеуште знам да сработам и нешто од ќеф, но најсреќна сум кога ќе видам нешто што излегло онака како што сум предложила, се разбира ако е во склад со желбите на сопствениците ;)
     
    На 1209 и MissDior им се допаѓа ова.
  17. ennaz

    ennaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    412
    Не дека сум Архитект, и не дека сум пристрасна за темава ама и јас препорачувам да се побара помош при уредувањето.
    Јас најмногу работам изведба на објекти, и многу често имам проблеми со завршените проекти. Кога луѓето ќе започнат со внатрешно уредување знаат да направат хаос. Се бушат цевки и кабли, се рушат носечки ѕидови, столбови и греди, се уништува подна изолација...
    Предност на ентериер направен од Архитект е тоа што ќе имате помалку главоболки, ќе ви најде поефтини и подобри материјали, мебел, мајстори, ќе се избори за попусти, се ќе ви заврши побргу.
    Многу ми е жал што луѓето кај нас не се во финансиска можност ни за самата интервенција а камо ли пак да побараат помош од сручни лица, но за оние кои можат да си дозволат искрено им препорачувам. Понекогаш знаете „Сиромавиот и скржавиот два пати плаќаат“
     
  18. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Кога ќе дојде време да си уредувам сопствен дом тоа без размислување ќе го препуштам на професионалец - архитект. Ај што немам никакви идеи за такви работи туку и се што ќе видам како идеја ќе ми се допадне и никогаш не би можела да се одлучам, кога би уредувала сама тоа најверојатно би бил многу колоритен простор натрупан со секакви потребни и непотребни глупости и декорации, таква сум, сакам се што ќе видам :D. Сигурно би било се симетрично, знам дека само такви работи работи ќе барам и ќе биде онака без вкус уредено само натрупано. Ау најголемите дилеми ќе бида то со боите на ѕидовите, тапети и такви работи, може ќе изгубам месеци во размислување. Тоа јас ќе си го дефинирам ко „незнам што сакам„ е таква сум кога треба да уредам или преместам нешто во соба.
    На архитектот би му дала одврзани раце, само би му кажала дека сакам просторот да биде светол, да има дрвени елементи, беилина и да дава чувство на топлина, а тој нека прави понатака што сака. :)
    Дечко ми го бива многу за вакви работи, по професија е дизајнер и има осет и вкус за уредување ентериери, и на него со задоволство би му пропуштила да уредува како сака, мислам дека и он попрво би одбрал архитект одколку сами да се правиме дека си знаеме како треба да биде.
     
    На AngelOfArh, anuskaNESTLE, 1209 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Јас архитект викам само кога сум замислила да бутам зидови низ дома да не ризикувам да бутнам некој потпорен па да ми падне цела куќа на глава :o: :Dили ако сакам да доградувам, па мора некој да ми нацрта за да поднесам да ми одобрат во локална управа.

    Не знаев искрено дека кај нас архитект учи, и работи внатрешно уредување на дом. Тука не мислам да нацрта кујна или бања, во склоп од градбата на една куќа затоа што се вградува(па струја,цевки, вод/одвод), не е дел од подвижен мебел. Ама да му е работа бои на зидови, тапети, завеси и рунтави перничиња? Тоа ми е како доктор да ти каже со која боја лак да си ги лакираш ноктите:smirk:
     
    На baby-star, galapce, kikin и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    @imelda , за таа област има посебен факултет, не се студира на Архитектонски.
    Порано беше дел од Шумарскиот факултет, а сега е посебен, т.е. Факултет за дизајн и технологии на мебел и ентериер.
    http://www.fdtme.ukim.edu.mk/za/
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.