1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Уредување на домот. Вие или архитекти?

Дискусија во 'Дом' започната од rossonerka, 20 декември 2010.

  1. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.067
    Пол:
    Женски
    Kaj nas , koga se gradel spratot , mm se osmislil sam, cicko mu ( arhitekt ) samo potvrdil deka negovata idea e izvodliva i napravil plan crno na belo sto se veli . Koga go pravevme toaletot ,prvobitnata zamisla bese tuskabinata da e vednas pozadi vratata ,no za toj prostor ke ni trebase tus kabina po naracka , pa ispadna da se zatvori vekje otvoreniot proorec i da se otvori ist takov na drug zid , krovot se digna a tus kabinata e izrabotena od plocki , se on sam si smisli , jas samo potvrdiv deka idejata mi se dopagja . Za enterierot, zaedno biravme mebel , plockite i laminatot vekje bea postaveni pred da se zememe .
     
  2. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Феминки, ми требаат градежни фирми што ќе го реновираат следново:
    - купатило
    - паркет
    - преобратување на тераса во кујна, со пренос на цевки и слично
    - плочки на тераса
    - молерисување све

    Ако има некој што има искуство во ова, за предлози на фирми кои што ќе се погрижат за све ова, и имаат идеи за цени и за временскиот период потребен ве молам пишете ми.
     
  3. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.070
    Допаѓања:
    17.211
    Пол:
    Женски
    Ај предложете ми добар архитект ?
     
    На Alita му/ѝ се допаѓа ова.
  4. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.027
    Допаѓања:
    26.532
    @Alita е архитект мислам.
     
    На Alita му/ѝ се допаѓа ова.
  5. KayaLena

    KayaLena Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    727
  6. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    До сега се’ сами си уредуваме и немало потреба од архитект. Сам најдобро знаеш што сакаш и од што имаш потреба.
     
    На Aleksandra9999, KuklickaMoja, Недопирлива5 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.737
    Допаѓања:
    37.795
    Пол:
    Женски
    Точно дека најдобро знаеш од што имаш потреба ама многу ретко има луѓе кои и без школо знаат како функционално да го искористат тоа што го имаат и да вметнат што им треба.
    И архитектите обично се за градба, поточно за дизајн на куќи станови и објекти, како да се прегради нешто,а догради и сл, а не за уредување, па без архитект и да знаеш што сакаш џабе ти е. Дизајнерите се за уредување, кај нас често се мешаат поимиве зошто многу архитекти работат како дизајнери, не дека нема такви кои знаат што прават ама оние од кои сум видела проекти најчесто не знаат што прават, зошто на факултет учат еден или два предмети за ентериер. Не сакам да навредам никого знам дека има архитекти и тука кои работат ентериер, само од искуство кажувам. Овде на секој оглас си пишува пример бараме дизајнер со завршена школа за дизајн на ентериер или сл. архитекти никој не бара за ваква позиција и сметам дека така е правилно.
     
    На drugarka и LivingGlam им се допаѓа ова.
  8. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Tе разбирам совршено, но насловот на темата е таков, па затоа и одговорот беше соодветен, за да не отидам оф топик. Инаку, едно е дизајнер на енетериер, друго е архитект, за уредување на домот првиот би завршил работа многу подобро, доколку е вистински професионалец, а вториот е потребен при изработка на проект за градба.
     
    На Aleksandra9999, KuklickaMoja, Недопирлива5 и 4 други им се допаѓа ова.
  9. mamaorhidea

    mamaorhidea Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    Здраво ве молам предлог за архитект за уредување на стан или фирма што работи комплет со изведба
     
  10. Limpan

    Limpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2020
    Пораки:
    1.136
    Допаѓања:
    3.597
    Пол:
    Женски
    Колку одприлика кошта архитект за да уреди дневна и кујна?
     
  11. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    285
    Пол:
    Женски
    Препорака за архитект?
     
  12. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.539
    Допаѓања:
    150.941
    ја прашав еден за цена ми кажа 7 е од квадрат а внатрешно уредување
    Лудост
     
  13. *katja*

    *katja* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2016
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    887
    Ова само предлог како да изгледа или со можност фирма со која соработува да го реализира пројектот? Може прашањето е глупо, ама стварно не знам како работат, а ме интересира и мене.
     
    На prashinka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.539
    Допаѓања:
    150.941
    како да изгледа во 3д и пресметки за кујната должина и такви работи
     
  15. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    7.048
    Поголемите фирми за изработка на мебел сите имаат архитект и дизајнер постојано вработени. Доаѓаат мерат, мапираат одводи, доводи, штекови, кажуваш некои замисли ако имаш, изработуваат проект во 3Д, те викаат за презентација и на лице место менувате во проектот што не ти се свиѓа, итн.
    Добрата страна е што не ти цртаат нешто што не можат да го изработат. Лошата е што не се популарни студија што земаат 1000€ за 70кв проект.
    Откако дефиниравме што се да има, материјали, бои и некои апарати од нивни соработници, ни направија пресметка веднаш.
    Многу време барав дизајнер на ентериер, цените се од 10€ квадрат па нагоре, само за проект.
     
    На prashinka и *katja* им се допаѓа ова.
  16. *katja*

    *katja* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2016
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    887
    Дали може да споделиш од кој си задоволна? Мене ми требаат идеи без изработка, зошто немам време баш да барам, а кај што сум за изработка по мерка се чека баш доста време.
     
    На prashinka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    7.048
    Ама јас велам дека одбрав фирма за мебел со нивни погон, што ми направи и проект и изработка, немам искуство само за проект, зашто не само што ми бараа висока сума, туку и проектот за минимум 3 месеци ќе беше готов.
    Пиши во темата совети од архитектки, има неколку што работат фриленс или ќе ти препорачаат.

    Само внимавај, ако отидеш со проектот кај мајстор/фирма по твој избор има шанси да негодува или да не сака/не знае да го изработи. Пријатели сменија два проекта заради никаква согласност со приклучоци за струја и вода. Тоа е проблемот што ако имаш време на претек и идеш со архитект треба до крај, со нивни препораки, нивни мајстори, нивни продавници.
     
    На prashinka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.367
    Допаѓања:
    34.151
    Пол:
    Женски
    Ако не ти е проблем, сподели го името на фирмата? :)
     
  19. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.048
    Допаѓања:
    164.189
    Ова под претпоставка и да ти ја напраат кујната или како?
    Ти треба ли нацрт на кујната за да ја изработи некој?
     
  20. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    7.048
    Пиши ми порака.