1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Уредување на купатило

Дискусија во 'Дом' започната од ALISA0000, 1 февруари 2019.

  1. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.532
    Допаѓања:
    10.660
    Пол:
    Женски
    Кажете од тие што имате вакви мијалници 1f553a8ed1a626ea6caa1d2639608c66.jpg
    како садови големи што би се рекло и вакви d6c2949a5652927379e3a466ae083bd9.jpg
    како споени со шкафчето. Кој е попрактичен за чистење?
    Јас мислам вториот е подобар, бидејќи е од сите страни заграден, а првиот има простор да се слева водата во него и може да рѓосa измеѓу мијалникот и шкафчето.
    Am I right?
     
  2. ел1919

    ел1919 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2017
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    326
    Како првиот имам лесен е за чистење,вода неможе да протече залепен е убаво.
    Е сега јас го имам нешто повеќе од 1 година до сега немам приметено ништо за понатака незнам
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.675
    Допаѓања:
    4.248
    Ствар на вкус е. Попрактичен само заради чистење може е вториов. Ама на првиот нема што да рѓоса, нема железо нигде, залепено е со силикон неможе ни вода да пројде. Во двете варијанти треба само да се пази да е добар материјалот на шкавче, обична иверка брзо ќе се расцвета од водата.
    Јас ја имам првата варијанта од што морав. Немаше точна големина како вториот што ми одговара па го ставив надграден.
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  4. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Здраво,да ве прашам каде да најдам вц школки асални или до казанчето е незнам,да испушта нагло вода ?
     
  5. milaaa1

    milaaa1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Здраво,дали знаете каде можам да најдам вакви плочки низ Скопје?
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_6598.jpeg
      IMG_6598.jpeg
      Големина на фајлот:
      136,3 KB
      Прегледи:
      111
  6. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.621
    Допаѓања:
    16.905
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20231117-031529_Instagram.jpg Screenshot_20231117-032112_Instagram.jpg
     
    На milaaa1 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.352
    Допаѓања:
    161.221
    На milaaa1 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.081
    Допаѓања:
    22.927
    Сакам да го сменам цело купатило скроз - вадење стари цевки, промена на распоред на цевките, нови плочки, кабина, елементи, сè.

    Колку време да очекувам дека ќе биде потребно за да се направи сето тоа? Станува збор за мал простор, 3 метри со 4 метри должина.

    И дали постои екипа што сериозно го работи ова, значи се посветува најбрзо што може да се среди, а не да работат по 2 саати на ден, на 5 места истовремено, па да бидам месец дена без купатило.
     
  9. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.875
    Допаѓања:
    170.958
    Куќа или стан? Со менување распоред на цевки не знам што мислиш, вц шоља тешко да смениш позиција. Рачунај 2 недели, вадење на старото, копање, малтарење, сушење...па редење ново.
     
  10. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.081
    Допаѓања:
    22.927
    Куќа. Да, сакам и шољата на друга страна да ја ставам. Апла друг распоред на сè.

    Да не знаеш мајстори да препорачаш?
     
  11. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.875
    Допаѓања:
    170.958
    Не знам мајстори, ама знам дека шоља на друга страна е малку невозможно. И во куќа да е, одводот е поставен под темели ваљда, не може се да се прекопа. :?:
    Прашај си мајстори, ама биди спремна ако ти кажат не може дека не може. Ако кажат може, јас би била сомничава.
     
    На mira.mira и MissChievous им се допаѓа ова.
  12. milaaa1

    milaaa1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Здеаво дали знаете каде мозам да најдам вакво лабаво или слично,но да е сиво. :)
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_7487.png
      IMG_7487.png
      Големина на фајлот:
      985,1 KB
      Прегледи:
      59
  13. EdnaMomicka

    EdnaMomicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    Здраво, дали знаете каде можам да најдам вакви бели плочки ѕидни, и подни некои во сличен стил? Исто има ли некој искуство со црна фуга, дали е добра идеја? [​IMG]
     
    На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
  14. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.235
    Допаѓања:
    10.000
    Пол:
    Женски
    Јас го имам вториот и сум задоволна, практичен е. Сигурно веќе си купила ама барај нешто што е практично. И првото убаво изгледа ама вода насекаде ќе имаш. Барем јас кога би го користела. Вториот колку е поширок па пак ми прсне некогаш по некоја капка, со првиот јас воопшто не би можела да функционирам а баш е модерен.
     
  15. Barbara_barbs

    Barbara_barbs Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2023
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    1.319
    Пол:
    Женски
    Ве молам препорака за добар плочкар?
     
  16. Marina*F

    Marina*F Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2019
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    266
    Пол:
    Женски
    IMG_6548.jpeg

    Каде можам да најдам ваков ребраст параван/да изрАботат по мерка?
     
  17. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.081
    Допаѓања:
    22.927
    Чисто како информација да споделам, може некому ќе му користи; може да се смени распоред како сакаш, на главната цевка од водовод додаваат други цевки и така се прави пренасочувањето и промената на позицијата на шољата.

    Бонус инфо: тргање на сè од вецето вклучувајќи ги и ѕидовите (до цигла), малтерисување на нови ѕидови и под, местење на водовод, одвод и кабли за струја, местење на плочки и цокле, местење на врата, местење на елементи и поврзување на струја, значи сето тоа кај мене го завршија за 18 денови. Што сметам дека е солидно брзо. :D
     
    На Maca Macka, Biljarkata, eliesaab и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. PLAVUSA17

    PLAVUSA17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ve molam za pomos.Go ureduvame stanot i imame gostinsko wc i wc za nas.
    Vo gostinskoto stavivme beli plocki so poprskani sivi sari niz niv i toa e malo wc, a vo naseto wc stavivme crni so proprskano niz niv i e golemo wc.Se mislam za sanitarijata,mnogu sakam da stavime crna solja,crna cesma i umivalnik.Ve molam za mislenje i iskustvo so istite za cistenje.Da napomenam ne sum od Skopje i nemame problem so bigor so vodata
     
  19. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.331
    Допаѓања:
    5.845
    @MissChievous дали со фирма се договори за реновирање? Ако можеш пиши ми име или број.
    И јас треба да го реновирам од темел и најпрактично ми е со фирма да се договорам наместо поединчено да бркам мајстори, па термини можеле - не можеле ..

    Исто некој друг доколку ина предлог за фирма, споделете.
     
  20. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.081
    Допаѓања:
    22.927
    Не со фирма, посебно човек за рушење, посебно човек за водовод, посебно за струја и редење санитарија, посебно за гипсање, посебно за плочки, посебно за кантардаглас. :D И тоа од муабет, еј познавам еден што мести плочки. Среќа па ни се посреќи, сè одеше ко што треба, никој не откажа.
     
    На annii му/ѝ се допаѓа ова.