1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Уредување на купатило

Дискусија во 'Дом' започната од ALISA0000, 1 февруари 2019.

  1. petunija77

    petunija77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 септември 2018
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    20.448
    @ALISA0000 беше до таму најде нешто?, ние летото гледавме околу 950ден беа тие што ги меркав , ги фалат доста
     
  2. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.600
    Допаѓања:
    151.773
    Не не бев
    У план сум овие денови да отидам
    На нет гледав цени
     
  3. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.600
    Допаѓања:
    151.773
    Колку е паметно подот да биде имитација на дрвен под таква плочкс
    Мислење? Screenshot_20190204-224319_Chrome.jpg
     
    На petunija77 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Мене ми изгледа како добра идеја, види на нет има убави слики од купатила со имитација на дрво, мене ова ме бендиса.
     

    Прикачени фајлови:

    На cresa-jagoda, Animali, Kitten и 3 други им се допаѓа ова.
  5. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.799
    Допаѓања:
    38.196
    Пол:
    Женски
    Јас си ставив и попаметна работа за нешто друго во домот од ова нема и во кујна ставив
    Баш ваква нијанса, ги искористив и на делот кај мијалникот и туш кабина, мислам дека некаде имав слики по темиве. Ништо нечисто не се познава, јас темелно го чистам купатилото еднаш во неделата и тогаш ги пребришувам и плочките, онака на два дена само ќе ги поминам со вода заедно со шоља и мислам дека и да не ги чистам и подолго ништо нема да се познава. Даваат и топлина плус, во комбинација со бели ми се. Нема некој што дојде на гости да не ми рече купатилото ти е сон.
     
    На cresa-jagoda, Animali, Kitten и 3 други им се допаѓа ова.
  6. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.600
    Допаѓања:
    151.773
    Ако не ти е тешко пушти слика
    Ја баш мислев со лајт крем плочка да е комбинацијата
     
  7. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.799
    Допаѓања:
    38.196
    Пол:
    Женски
    Кај моите сум некој ден, кога ќе се вратам ќе сликам.
     
    На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Џеки

    Џеки Активен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2018
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    20190207_162853.png И мене ми се допаѓаат многу таквите плочки внесуваат топлина во купатилото.Еве ти пример.
     
    На cresa-jagoda, Nevenche26, Animali и 4 други им се допаѓа ова.
  9. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    709
    Пол:
    Машки
    Како мајстор, можам да ти потврдам и да ти кажам, дека ваква плочка „Декор“ нијанса на дрво.. ти е нај добар избор за под, во складна „свелто кафена“ нијанса на ѕидни плочки! особено шарата на дрвото, му дава до израз на купатилото и изгледа многуу по големо и отворено :)
     
    На cresa-jagoda, Animali и ALISA0000 им се допаѓа ова.
  10. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    и јас сакам да видам
     
  11. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.600
    Допаѓања:
    151.773
    Ајде мајсторе кажи до која боја да се изкомбинират само не кафена ич не ја сакам
    Елементи бела боја
     
  12. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    709
    Пол:
    Машки
    Имаш разни дизаини, и разни нијанси на „дрво“ почнувајки од кафена во сите нијанси мат/сијај па се до дрво дизаин на сивкаста боја....
    Али по добра комбинација од ете под со шара на дрво, поставени плочки без фуга нормално, комбинирано со некоја плочка на сива нијанса!! (немора да е дрво шара) со 2мм фуга, бродски редени ѕидни плочки во хоринзотала :)
    П.с кај мене лично дома така кујната ја правам и можам да кажам дека е прекрасна комбинација!!
    Ако сакаш и би ти сликал, само веќе ближам до завршна фаза немам дозавршено, а следно ми е купатилото. Па планирам истите нијанси да ги искористам!

    Е сеа, обично купатилските елементи се претежно бели, пошо едноставно белата боја се вклопува со се!!!
    Па да те прашам, околу просотор за „елементот за бањање“ што би било класична када? или некоја детално изработена по мерка, туш кабина, со цоклиња? :)
     
  13. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    709
    Пол:
    Машки
    П.с би сакал еве, едно интересно нешто што сум го сработил... и која е разликата во визуелната големина..
    Имено се работи за 2 идентични простори, од кој што визуелно поголемиот простор, е купатило, и има помали димензии на плочки комбинирани, темно кафени со, многу светло кафени..
    А другиот простор е изработен со големи димензии на плочки, со темно кафена нијанса.. и нормално визуелно изгледа дупло помало :) А разликата квадратура е, тоа што ете купатилскиот простор е за 0.39м2 поголем од просторот во кој би се користело како wc.... немам се и сешто сликано што сум работел, али ете ми текна во моментов на тоа https://www.facebook.com/photo.php?...set=pcb.1464239986966945&type=3&theater&ifg=1 го имате на следниов линк ..
     
  14. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.600
    Допаѓања:
    151.773
    Сликата со хоризонталните плочки изгледа поголемо
    Јас планирам када со параван стакло да турам просторот ми е 2×2.50
     
  15. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    709
    Пол:
    Машки
    Одличен избор.. само што изработката на параванот со стакло ке те чини многу повеќе...зависи и од димензијата нормално..
    Имаш многу подобра варијанта, на параван изработен од плексиглас, матиран... многу лесно се чисти и многу поевтино е...ако веќе размислуваш за када..
    Ама вака од ум, не може никој конкретно ништо да понуди..
    Дури и дизаинот и шарата и бојата, на плочката се бира спрема просторот, а се зависи од тоа колкав е просторот, каде би стоеле елементите и нај нормално каде се наоѓа прозорчето.. и колку осветлено би било..
    Пример да бапниш, темна нијанса на плочка, пример Црна.. во малецко купатилце, ке ти биде страв да влезеш внатре :P се зезам..
     
  16. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.600
    Допаѓања:
    151.773
    Е нема прозор затоа ке одам со светли плочки
    И само темен дрво под нема да стесне визуелно ако другото е лајт крем
    Аууу матирано нема шанси
    Чисто стакло сакам
     
  17. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    709
    Пол:
    Машки
    Мал простор, дрво декор, плочка за под.. и некоја лајт крем со нијанса на сиво!! али не поголема димензија на ѕидна плочка од 200х600 :D редена во хоринзотала :)
     
  18. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.600
    Допаѓања:
    151.773
    Има ефни плочки многу ми се бендисааама 120×60па ми е страв да не изпопагаат пошто ке лепам плочка врз плочка
    Несакам да ризикувам и најверојатно ке бидат зидните 20×50
     
  19. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    709
    Пол:
    Машки
    Нема врска тоа, баш цената... со паѓањето (одлепувањето) само некогаш некој од нај евтините имаат мана во димензиите, се разликуваат во неколку мм 2/3 максимум, па мамето би му се расплакало на монтерот :)
    A и не би ти препорачал плочка над плочка :) бидејќи се што е залепено си има век на траење.. па и сигурно не ни знаеш како тие моментални плочки се залепени и до каде се со одлепувањето :)
    Секој добронамерен мајстор, би ти препорачал корнење на старите, средување подлога и лепење на новите.. 2000/3000 максимум плус ке дадеш, ама барем ке бидеш сигурна, бидејки за век го правиш.
     
  20. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.600
    Допаѓања:
    151.773
    Аууу нема шанси
    Не е за парите немам физичка помош сама сум
    Подлогста е супер ни една не мрда