Усни како рубин

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Lady-Mistique, 27 ноември 2009.

 1. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  91
  Црвената боја е симбол на крвта, револуцијата и скапоцениот рубин.Отсекогаш се сметала за најпровокативна боја.Очите се шминкале за да се добие визуелна илузија на раширени зеници кои заедно со заводливото црвенило на усните се одлика на реакција во текот на сексуалниот чин.Уживам во оваа боја, без разлика дали се работи за облека, лак за нокти или накит (честопати знам да ставам и прелив за коса)- црвено си е црвено.Преку ден ставам светла црвена нијанса за поприроден и помек изглед, а за вечерни излегувања сакам нешто потемно и повпечатливо.
   
 2. Iki.Olsen

  Iki.Olsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  114
  Аууу Обожавам да ставам црвен кармин.... Едноставно мислам дека е многу забележителен и многу секси изгледа.
   
 3. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.677
  Пол:
  Женски
  ретко ставам, а ми имаат кажано дека некако го отвара лицето и е многу привлечен.
  Сепак, за да носиш црвен кармин треба да имаш уста, и пред се , да знаеш како да го носиш.
   
 4. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  436
  скоро секое излегување преку викенд користам црвен кармин најубав до сега ми бил од авон околу 230 денари е многу трае и прекрасно ги прави усните, некако не свети туку кремаст е, а и убаво ми стои црвен кармин на тенот + Што имам црна коса ептен ми одговара ;) :)
   
 5. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.746
  Ако мислиш на тоа дека треба да имаш ГОЛЕМА уста - грешиш. Ваквиот кармин супер стои на мали усни, затоа што визуелно ги зголемува. А ако го ставиш на големи усни, ги прави уште поголеми и изгледа невкусно. Зборувам за онаа
  РУБИН нијанса.
   
 6. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  495
  Имам полни усни и едноставно прекрасно ми стои ваквиот кармин. Но, како и да е, не ставам секогаш, туку само за посебни излегувања (каде што сакам да бидам забележана :angel: ).
   
 7. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.250
  Во право си хипи, јас со него изгледам како да сум подвижна реклама за орален секс. Што би рекле американците dick sucking lips :D :$ . Затоа ретко носам. Поубаво ми е кога го гледам ставен на некоја друга девојка.
  Ти што така модно расположена денес? Убави ти се зимските идеални комбинации, by the way :) ;)
   
 8. skygirl

  skygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  152
  Ја сакам црвената боја...и црвен кармин-ама кога е на некоја друга девојка (на некои стварно добро им прилега).
  Мене не знам зошто ама ич не ми стои и не ставам. :makeup:
   
 9. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  622
  сум пробала порано пред другарки кога се спремавме за излегување и сите ми рекоа дека убаво ми стои... ама никогаш не сум имала храброст така да се појавам во јавност... веројатно никогаш и нема да ја имам таа храброст ;)
   
 10. LaChiquita

  LaChiquita Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2010
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  355
  Обожавам црвен кармин и црн туш за очи [​IMG], прекрасна комбинација но не за секаде и не секогаш.. :makeup:
   
 11. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.677
  Пол:
  Женски
  ^^
  да да, ептен убава комбинација за шминкање, мене ме потсетува на pin-up девојките, така се шминкале. ЈАс само туш си ставам редовно, црвенот кармин ептен е резервиран за посебни прилики.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 12. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.092
  Допаѓања:
  16.114
  усни како рубин ми се допаѓа навистина имам еден таков кармин си го зедов по порачка од каталог на авон мислам дека беше ,тоа е едниственото што го имам од карминчиња повеќе користам сјајчиња, краминчето го нанесувам но не како дневна варијанта туку за приквечер кога излегувам инаку сум црнка ,мислам дека ми стои затоа што не го нанесувам нападно ниту ги цртам усните со моливче туку сосем нежно ке нанесам колку да ми изгледаат усните сочни ;)
   
 13. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.016
  Аххх, обожавам црвен кармин, ептен е секси, женствено, сензуално...
  најдобро стои на уста со средна големина, претенката уста ќе ја направи само како линија, според мене воопшно не ми изгледа убаво така, мојата уста е преголема за црвен кармин, затоа поблаги тонови користам, освен некогаш кога сакам да сум ептен впечатлива. BTW еве на кој најубаво му стои црвениот кармин
  [​IMG]
   
 14. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.677
  Пол:
  Женски
  Не не, не мислев на голема уста. Мислев на убава уста, со убава форма, не мора да биде голема.
  И јас се сложувам со тоа дека на голема уста не изгледа многу елегантно туку повеќе делува вулгарно(ако може така да се каже).
  Точно, на средна уста најубаво изгледа таа нијанса. А за Мерлин непоборлив факт. Препознатлива по карминот и начинот на шминкање.
   
 15. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  228
  Сакам црвен кармин,и ставам кога имам природна,а не нападна шминка...едноставно одговара на секоја комбинација
   
 16. RedRose97

  RedRose97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2010
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  158
  Јас секогаш знам да го искомбинирам црвениот кармин во секоја гардероба А бројче пробај ти со бебешко розово моливче за усни (не само на рабовите туку на цела уста) и валкано розов кармин. Успева на некои. :)
   
 17. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.052
  Допаѓања:
  8.614
  Како помала кога ќе видев некоја дадичка или тетка со црвен кармин одма ја обожавав. Ми беше некако пример за дама, за тоа како треба да изгледа женско. :)

  Инаку уште не сум собрала доволно храброст да ставам црвен кармин, а имам пробано и добро ми стои. Имам блед тен и некако ме освежува. :)
   
 18. bile991

  bile991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  10
  Обожавам се што е црвено, па така да и црвен кармин. Баш вечерва имав на мене црвен кармин и преубаво изгледаше :*
   
 19. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  2.908
  Допаѓања:
  17.898
  Пол:
  Женски
  Обожавам црвен карамин! Имам светол тен, темнокафеава накај црна-боја на коса, усните ми се со средна големина и мислам дека исполнувам некој од условите за носење на таа Real Red нијанса... сите велат дека убаво ми стои...ама се испофалив сега :wasntme: :lol:
   
  На bile991 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Guinevere

  Guinevere Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  24
  Го обожавам црвениот кармин :inlove: првпат ставив пред 3-4 год.за излегување и сите ми рекоја дека убаво ми стои дека имам светол тен :) ,секако црвен кармин со помалку нагласени очи па и црно бела или црна комбинација на гардероба е 10-ка :emo: