Училишен споменар

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од kuchka, 24 октомври 2010.

 1. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  567
  Јас имав многу, но сега не чувам ни еден. Го чувам само на брат ми(бог да го прости), и дојдов до заклучок дека порано биле многу по убави, овој е за потпишување на пријателите, па прашања, цртања..Го чувам како спомен.
   
  На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
 2. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.102
  И јас имам неколку споменари од детството, а жал ми е што не чувам ни еден ЛЕКСИКОН.
  Се сеќавате?
  На секоја страната од тетратката по едно прашање (првото име и презиме, па после незнам, имаш ли симпатија, па како се вика)...
  И надолу бројчиња 1, 2, 3, 4.....

  И се потпишувавме цело одделение :)
  Многу беше интересно
   
 3. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.464
  Допаѓања:
  820
  хаххахаха се секавам дека имаше нешто вакво ама ништо од тоа не чувам за жал :lol:
   
 4. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.089
  Допаѓања:
  453
  Еее во тој лексикон и симпатијата ми се имаше потпишано,па по 100 пати на ден читав кое му е омилено јадење,пијалок,филм,па каква музика слуша и бла бла ... дете бе :$
   
  На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.706
  Ги имав многу, но чувам само еден.
  Се потпишувавме цело одделение, на секоја страница имаше едно прашање и надолу бројчиња. Пишувавме и песни, цртавме. Баш пред некој ден го отворив и се изначитав. Ми носи многу убави спомени. :)
   
 6. feminamk

  feminamk Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  19
  хахахахах јас и ден денес го чувам споменарот..се газам од смеење..дете..најубаво ми беше..
  еее даре,дарее.. и сите знаеа и секогаш коа ќе ме прашаа црвенеев и еве што сум пишала
  "Даре седи до мене еден ден сме разлика постара сум од него и сите ме задеваат.."
  "Учителката рече дека ако збориме многу ќе не премести ама јас ќе и кажам на мама да и каже да не не преместува.."
  "Денес сум тажна Еми го баци даре,не ми е више другарка не идам више со нејзе на школо"
  се сеќавам на тој момент боже со недели и бев скарана 3 одд бев и секогаш заедно за раче со Еми идевме на школо..ле ле ја мучев тој месец..
  ее даре даре..па колку го сакав тоа детее..за полуматура ми беше партнер..и тоа го имам запишано ама незнам кај ми е сеа моментално споменарот..во следна прилика коа ќе го најдам ќе ви пишам :*
   
  На dromka и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 7. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.138
  Допаѓања:
  2.422
  Ехх..спомени :)
  И јас споменар, за жал не го чувам веќе. Но се сеќавам дека по цел ден читав што сака симпатијата, што му е омилено :D Будало дете :D
   
 8. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.490
  Училишниот споменар ми премина во дневник кој сеуште го водам :)

  Иако знам дека имав еден класичен училишен споменар поврзан со учењето, оценките, наградите за добиените оценки и тн... но не знам каде ми е. :/
   
 9. sparkle.q

  sparkle.q Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2011
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  14
  хаха си ги чувам ситее и јас. Па еј колку сакам да се вратам.
  Првиоот споменар го имав во 1во одделение. Па сето тоа со симпатии и други работи. Во второ кога почнав уште еден. Па наново, нови симпатии нови бакнежи.
  Во трето мајками ми купи дневник и така започна новата етапа за мене.
  Најдобар другар ми е дневникот.До сега имам потполнето 9 дневници.2ра година сум и не сум одделена од него. И кога сите праеа лексикони јас само си запишував во моето "другарче".
  Но тие два што ги имам направено секогаш ќе се смеам на нив... бруки :$ :D :D
   
 10. Sanniii

  Sanniii Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.173
  Допаѓања:
  1.822
  Пол:
  Женски
  Првиот споменар го купив во трето одделение на екскурзија во Охрид.
  Прво со другарките почнавме да си пишуваме што ни се случило тој ден,
  а исто така во него цртавме цртежи и пишувавме бесмислени песнички. :lol:

  Лексикони имав прилично многу, зошто информациите што ги запишале, по една - две години се менуваат. :angel:
  Секогаш почнуваа со типичното прашање: Име и Презиме? :lol:
  Потоа следуваа прашања од типот: Кој ти е омилен пејач? и тука пола одговори беа: Тоше Проевски.
  Исто така имаше прашање: Дали имаш симпатија? и тука и ден денес се смеам кога ќе прочитам пола одговори со Не знам. Е како бе не знаете дали имате симпатија. :D
  Како и да е, добри спомени будат овие "тетратки". :)

  П.С. уште ги чувам :lol:
   
 11. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.956
  Пол:
  Женски
  Јас дневници не пишував, многу ми беа досадни, ама споменари со песни, текстови, смс љубовни пораки, се утепував од пишување.
  Мислам дека сега се во екоја кутија во подрум, но кога само ќе ми текне на нив се газам од смеење :rofl:
  Цртање срциња,имиња, начини на гледање :lol: , песни,цртежи,сликички од весник,смс љубовни пораки...Само се прашувам дали денешниве девојчиња го прават истово :) , или пак само фб им е во глава :(
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Elenuskaa

  Elenuskaa Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2011
  Пораки:
  1.866
  Допаѓања:
  2.033
  Охоо колку само пишував, свашта, лепев сликички, па смс пораки, па бакнежи, па имиња....
   
 13. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.457
  Допаѓања:
  133
  Пол:
  Женски
  Не пишувам ниту дневник нуту споменар.
   
 14. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.737
  Допаѓања:
  4.819
  Пол:
  Женски
  Хахаха пишував некој споменар со тоа како сум поминала во школо,па внатре некој љубовни пораки абе глупости.Детиште од 6-7 години што знајт :) Ама убави спомени ми будит,кога ќе го отворам и си ги читам глупостите.Иначе симпатија ми беше Тоше Проески :rofl: :rofl: И го пишував неговото име па бакнежи срциња,глупости :) хаха :) Иначе дур сум кај споменаров,знам дека е офф топик,али верувале или не првото љубовно писмо го напишав на 6 години,хахахаа.Заедно со детенцето учевме и прво тој ми прати писмо па после јас.Хахахаха абе Бог да чуват смешки,сега кај и да се сретнеме со момечето и двајцата се газиме од смеење на глупостите што ги праевме :) Будало детенце бев од мала уште :rofl: :rofl: :rofl:
   
 15. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.687
  Допаѓања:
  49.981
  Пол:
  Женски
  Имав споменар но не го чувам веќе, уште одамна го фрлив.
   
 16. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.380
  Допаѓања:
  54.749
  Споменар... Колку оддамна беше тоа...
  Имав неколку споменари кога бев во основно училиште. И сите сеуште ги чувам!!! Некако ми е жал да ги фрлам... Понекогаш ги разлистувам и со насмевка се присеќавам на луѓето кои што пишувале во моите споменари, а не сум ги видела повеќе од 30 години!!!
  Првите симпатии и дечковци, омилените музички групи и книги, начинот на облекување и шминкање... сето тоа сеуште стои во миоте споменари и „сведочи“ за едно далечно време!!!
   
  На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Dream-Girl

  Dream-Girl Caffeine addict ☕ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  11.552
  Допаѓања:
  128.033
  Пол:
  Женски
  Какви глупости имам пишувано во ова. Детски памет. Сите тајни се криеја тука. :lol::lol::lol::lol:
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 18. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  2.683
  Допаѓања:
  52.664
  Се сеќавам, нормално. Кој не би се сеќавал на такво нешто!

  Не чувам ни еден, но многу добро се сеќавам дека сите во одделението имавме по неколку.
  Ги викавме лексикони, ако не се лажам.
  Секако, во прашањата беше вклучено и задолжителното прашање за симпатијата, од кое сите живо се интересираа :lol:

  Дефинитивно, заштитен знак на времето кога бев ученичка. Жал ми е што сум ги фрлила :(