1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Училиште- стрес или одмор?

Дискусија во 'Образование' започната од Alexa14, 26 март 2011.

  1. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Хехе порано сакав на медицина уште во средното стручно ама некако страв ми беше и ми викаа сите дека мора да имаш доктор во фамилија за да успееш бла бла бла а јас немам, и го сменив мислењето веќе 1 година се одлучив за финансиски менаџмент на УКИМ во Скопје :/
     
  2. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Па зависи, стрес ми претставува само пред тестови, писмени и испрашувања, но не ми е ни одмор оти има денови кога сум толку многу преморена што после училиште немам волја за ништо.
     
  3. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Кај мене секогаш се јавува мала трема пред испит но таа е позитивна, но не можам да се опушатм се додека не почне полагањето па се опуштам, тоа е нормална појава за они кои се спремал и научили или оное кои се спремиле да препуишуваат. Но, се би дала да се вратам во средношколските клупи, на средношколските пробле кои каде, каде се се помали во однос од овие денес. Можеби тогаш не сме свесни кави се проблеми не чекаат во живото и тие проблеми кои сме ги имале изгледале огромни. Затоа уживајте во средношкоските денови, знајте никогаш нема да се врата.
     
  4. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Средното училиште ми беше баш стресно секој ден испрашувања, тестови, повторувања мораш константно да учиш незнаеш кога ќе те испрашаат
     
  5. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Училиштето за мене претставува стрес и
    доживотен
    затвор :@ :D
     
  6. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    стресс дефинитивноо..само дремиш и слушаш некој безвезни личности.. досадно 500 :doh:
     
  7. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Не сум од оние кои едвај чекаат да си одат од на училиште и од оние кои трубат на сите страни дека не сакаат да одат на училиште! Јас сакам да одам на училиште! Тоа секако дека не ми претставува одмор зашто таму не спијам, туку учам, но далеку од тоа дека ми претставува стрес!
    Си ги учам сите предмети, некои ми се полесни, некои потешки, но никогаш не сум под стрес! Ни пред тест. Поголем стрес ми се оние кои се тресат додека да го добијат тестот, се плашат итн. а всушност се одлични ученици и имаат знаење! Не сум од тој тип. Скорз сум опуштена. Дома сум учела, пред час ќе повторам уште еднаш и тоа е тоа: колку знам ќе напишам. Веројатно тоа е така зашто мене 5ката малку ми значи, повеќе ми значи моето знаење. Тоа останува, а 5ката е само за во сведетелство. Ако ја заслужам ќе ја имам, а ако ја имам тоа значи дека доволно знам! :)
    И еден совет за оние на кои училиштето им претставува стрес и нервоза: носете си бедоксин, кога ќе почувствувате дека веќе „вриете“ во себе, една таблетка и скроз ќе се нормализирате! :D
     
    На howdoyoudo му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    Ќе ве молам да си ги редактирате мислењата откако ќе завршите со училиштето :)
    Верувајте мислењето ќе ви е сменето за 120 степени,на повеќето.
    Јас се би дала да се вратат училишните денови,најубавиот период од животот.
    Воопшто не е стресно ако слушате внимателно на часовите ,бидејќи ќе нема потреба да учите дома ,само да си повторите. Има време на одморите за зафрканција ,смеа ,забава.
    Има време на одморите за два три реда муабет и неколку средби со симпатијата :)
    Ако ги учите лекциите на час ,цело време после завршувањето на часовите ви е слободно.
    Ова ви го кажува најголемата бубалица во генерацијата ,занемарете го тоа -бидејќи дури и најголемите скапаници кои одвај ги врвеа годините велат ќе дадат се за да се врати тоа време.
    Уживајте ученички и ученици во школските денови, еден ден многу ќе ви недостигаат.
     
    На Alanna му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Dgirlll

    Dgirlll Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    953
    Допаѓања:
    7.286
    Пол:
    Женски
    Посебно ке ви недостига кога ќе треба наместо 50 страни да учите 500 страни шо се вели зборот.

    За мене не претставуваше стрес, кога имав научено знаев дека знам и не ми беше страв. А кога немав научено знаев дека не учев и сама дека сум крива и немаше потреба да се нервирам.
     
  10. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012
    Стрес :@
    Најголемите кошмари ми се секогаш со училиште, таму ја трошам целата моја енергија, не го оставам мозокот да одмори, загушена сум во лошата хигиена и при самата помисла ми се лоши :tmi:
    Преоптоварена сум со училиштето, признавам за мене е тешко, можеби толку сум способна, но се трудам да дадам се од себе. Не се задоволувам додека не ги видам сите петки и можеби тоа ми претставува да ми се смачи. Наставници како наставници си се сама приказна за себе. Уште повеќе ни отежнуваат и те трупат со обврски. Сум се обидувала да се свртам од ова размислување, да мислам релаксирано, но тоа покажало лоши резултати. Кога на крајот ќе ги видам на сите испоправени оценките преку врски секогаш си викам : Догодина веќе неучам. :)
     
  11. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Никогаш не ми претставувало стрес, повеќе ми беше... досада. :|
    Мене најмногу ме уби околината, сокласниците идиотчиња, целата атмосфера беше утната од старт.
    Ми ја исцицаа сета енергија, почувствував буквално како исплива даркерското и злобното во мене како одбранбен механизам против кретени.

    А учењето... маааах.
    Кога ќе си научев добивав лесно 5ка, кога не ми се учеше не добивав 5ка. Логично.

    Некаде при средината решив да не се заморувам, ми се учеше и го учев тоа што сакам да го научам, потполно ги остранив глупостите како биноми, триноми, закони на забрзување... просто заборавив на некои предмети, а за двојка или тројка треба да си невиден простак па да не научиш.

    Во секој случај и да ми платат - не би сакала да се вратам на училиште.
    Не, благодарам.
     
    На LittlePinky, SoNi55 и Strumfeta93 им се допаѓа ова.
  12. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Абе јас не се ни замарам толку со учење искрено, од часови памтам, а оценките ми се супер, т.е знам како да се снајдам, а она што го учам, го знам мислам за цел живот.

    Друга работа, луѓето околу мене. Шмизли, а машки ни за лек. Аман, потребен е малце тестостерон, алооо! Не можам некако да ги поднесам, едвај десетина фини луѓе има кои сум ги забележала, останатото се глупачи, влезени со врски и со оценки со врски...

    Слично како и кај Трендафилка (мислам има завршено средно), и кај мене исплива тој одбранбен механизам против кретените. Епа сеа...

    За професорите не коментирам. Бев опомената зошто сум ја спуштила главата, зошто сум се наведнала да земам молив. Добро, на што личи тоа? Ајде, јапонски режим на воспитување. Три заушки за ониe што се мрдат, кога им треба нешто.
     
  13. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    ^Трендафилке, дали тоа јас го напишав??? :^)
     
  14. MissCupcake

    MissCupcake Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    263
    Стрес... И тоа преголем...
     
  15. Lov3

    Lov3 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2010
    Пораки:
    774
    Допаѓања:
    1.886
    Стрес! Дефинитивно! Голем стрес! Ќе ги запалам сите! :devil:
    Часовите, во пакет со наставниците, не ги можам. Не ги поднесувам. Не можам да ги сварам. Ама не сите. Некои наставници се добри. Кажуваат вицеви, се шегуваат, создаваат пријатна атмосфера. Ама некои часови ми се ужасни! Ти доаѓа дотичнава, нанервирана цела и одма се дере - по кого ако не по тебе!
    Е малите одмори - живот значат! А пак големиот - богатство! Уживам на одморите. Затоа и одмори се викаат - да се одмориме од наставниците! :D

    Значи, школото за мене е пола-пола. Фактички, ни стрес, ни одмор. :D
     
  16. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Стрес не беше никако, можеби не беше ни одмор или некој вид релаксација, но јас сакав да одам во школо бидејќи имав таму добра екипа! Бевме добро друштво кое се подржуваше, класот ни беше една сплотена заедница створени за бегство и уживанции во кафичот спорти школото! Еххх убави денови си беа тие! :rofl:
    Професори имаше разни, вицкасти, сериозни, неспосбни, професионални, одговорни, неодговори, стари, малди...ама пак и нас не имаше разно-разни така да се прилагодував и си кулирав! Игнорирав се што не ми беше по кејф и така имав помалку проблеми ;) !
    Ќе се споменеше бегање, прва бев во стројот за надовор :$ ... ќе се прави писмена, ќе си научев и мирна ми глава :angel: ! Само убави сеќавања имам од тие времиња! ^_^
    Проблеми со учење немав, си учев јас а последните години си добивав оценки и на стара слава! :wasntme:
    Единствено нешто за кое жалам е што делумно го прекинав контактот со блиските школки другари, бевме одлична екипа и требаше да продолжиме со дружење!
     
  17. FlameFairy

    FlameFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    197
    Ни стрес, ни одмор. |( Не ми причинува големо задоволство одењето на школо, а ако сум научила сум научила ако не никому ништо, не ќе се нервирам сега. Се случува некоја нефер професорка да ме изнервира, ама ништо страшно.
     
  18. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Стрес бидејќи таму сакам да постигнам одлични резултати, а друштвото тапа!
     
  19. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Стрес! Голем! ]:)
    Има некогаш кога сакам да одам у школо.. Пр. кога не сликаат, кога ни ги даваат сликите, аламахот, кога ќе ми кажат дека имам 5ка на тест, кога сум дежурна на врата.
    Ама тоа ретко се дешава.. :x
     
  20. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    ми беше замор :tmi: :tmi: :tmi: :tmi: :$
     
    На howdoyoudo му/ѝ се допаѓа ова.