1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Училиште- стрес или одмор?

Дискусија во 'Образование' започната од Alexa14, 26 март 2011.

  1. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Ни стрес ни одмор.. Убава обврска (океј, нејќев прва смена и не го сакав 30минутното одење од дома до таму), забава, дружба, учење нови работи, осознавање, снаодливост, конкуренција, плуски, минуски... се‘ си има своја убавина. Јас завршив основно и средно училиште со убави спомени. Сум имала и послаби оценки на некои тестови (очекувани/неочекувани/тотално заслужени), ама излегов како петкаш :lol:
     
  2. srculka

    srculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    170
    Училиштето го доживував како одмор. Имав преубави средношколски денови. Имав и нервози, велам не, но сето тоа сега се заборава. Секогаш имаше забава на училиште во самата дружба со многу деца на иста возраст. Смеја со професори, па после училиште одевме на кафе. Преубаво беше.
     
  3. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Што ќе ти е успех ако нема со кого да го споделиш?
     
    На howdoyoudo му/ѝ се допаѓа ова.
  4. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Па не го сметам училиштето како стрес.. ама па уште помалку како одмор. Уствари, кој како го сваќа. :D Еве јас на пример сум имала одредени периоди кога баш ми било гајле и не сум се замарала многу околу школо, сум имала и тројки и четворки и сум се шетала само од школо до дома. Е тогаш ми било одмор. 8) Ама после кога ги заредив оценките која од која, а беше веќе крај година и сватив дека треба да ги поправам, е тек тогаш ми стана стрес.

    Нормално е во училиште секогаш да има стресни моменти, нели не си научил па бубање во последен момент, испрашувања, тестови, слаби оценки.. Те крене професор на табла а ти се потиш од што ништо не знаеш. :D Ама затоа, се знае лекот. Здраво учење и никогаш нема да те фати професор неспремен. И така сите тие тестови и испрашувања нема да ти претставуваат стрес. Добро сега, има периоди на интензивни испрашувања и тестови, тогаш и да знаеш, сепак секој ден тебе да те испрашуваат, сепак ќе ти биде малку стресно. Но, како и да е не треба ние училиштето да го сваќаме како место каде што не измачуваат, колат и бесат, тоа е нешто најнормално низ кое сите морале да поминат па така и ние. Ништо страшно. А и тие стресни моменти набрзо ќе поминат и потоа како ништо да не се случило. Ехее, јас колку само сум паничела за време на тестови и слично а после откако се поминало, исто како никогаш да не било.

    Светлата страна на училиштето сепак е секојдневното дружење, смеење, зезање, правење глупости, бегање од часови.. :lol: Уф, јас велам да уживаме додека можеме. Зашто еве основно ептен брзо ми помина, а сега верувам и средново.. што се четири години. Затоа ќе гледам да си ги изживеам овие години во целост, ќе уживам колку што можам, ќе учам кога ќе треба да се учи и така..

    И сега.. училиштето - стрес или одмор? Паа, јас би одбрала една златна средина. :)
     
  5. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    За мене училиштето претставува стрес, замор... Секојдневно учење, седење над книгата по цел ден... Велат дека училишните денови се најубави, али за мене - не ! Премногу ме исцрпува, толку непроспиени ноќи... Понекогаш сакам да изчезнам и да се одморам од него... |-)
     
  6. Cynthia

    Cynthia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    2.368
    Пол:
    Женски
    Училиштето ми претставува одмор :)
    Голем број предмети ми го привлекуваат вниманието и понекогаш со мерак учам.. Исто така знам да си направам убав амбиент за учење :lol: :lol:
    Но, понекогаш знае училиштето да ми претставува стес, што е во рамките на нормалата, поради тензијата која ја извршуваат професорите, домашните, недовршените задачи, недостатокот на време поради други активности... :worried:
     
  7. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Повеќе одмор отколку стрес.
    Искрено, ми недостига школоно :wasntme:
     
  8. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    Стрес. Огромен стрес. Не викам дека нема и фини денови, ги има некогаш. Сепак, тие притисоци од професорите, премногу материјал, сисење над глава. Па плус што си лечат комплекси на нас. Се ми е во брзање, морам да правам план (јадам 10 минути, учам, спијам 1 саат, легнувам во 2 сабајле, станувам во 6), тешко ми е. Има 6 кобни недели вкупно за време на цела школска година кога буквално сум како зомби, не сум наспиена, ни најадена. Може некој ден ќе ми фали, ама моментално сигурно не е така. Кога нашето образование би се подобрило сигурно би имале поубави школски денови.
     
  9. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Епа... ќе се снаоѓаш и тука. Веќе имам кажано дека не сум колективен тип и тоа школото ми е малку без веза. Не ми е ниту стрес, ниту одмор. Имам една другарка таму и со неа сложно ми минуват дните :D Со другите и мн не се замарам. Е сеа мн често знам да направам некој испад и да се скарам со професор, по тоа и сум позната, ама таква сум... Во мојата гимназија е многу строго и треба да преживуваш некако.

    Јас си правам да ми биде интересно. Читам книги(додека не ме видат), си фантазирам, правам планови, некогаш ќе ми дојде инспирација, па ќе напишам нешто. Некогаш ќе си играм сарказам со другите. Еј, еден час ми беше многу досадно и се однесував како да сум пијана. Тоа беше еден од последните часови и сите разговаравме. Има кај нас, едни кошаркари, демек главни фраери, па седеа близу до мене и почнав да се заебавам со нив, да ги имитирам и да и го кажувам тоа што сум го слушнала за нив. Тие се правеа дека им е интересно.

    Некогаш стварно ја следам наставата, на македонски, англиски, германски, вовед во право, историја, биологија, некогаш дури и на физика. Ама не за да научам, туку за да дознаам нешто интересно, некој факт. Мислам дека математиката е без веза, не знам шо ќе ми треба логаритам и мојот живот, ама ајде...

    Не сум средношколски тип и не ми се оди во средно, ама никако не ми е стрес. Знам и да се дружам кога сакам, знам и да побарам помош и јас да дадам помош. Кога се поставуваат општи прашања прва кревам рака. Посебно сум активна на историја и македонски. И така од општа културна знам нешто и за правото. Абе гледам си за себе... :D
     
    На Strumfeta93 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. shururup

    shururup Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    36
    СТРЕС! Нон стоп, а посебно во овој период.
     
  11. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека не треба да преставува ниту стрес, ниту одмор!
    Стресна средина за мене е пренапната атмосвера, непријатна, пренапорна, а училиштето, не е такво! Барем мене не ми беше! Океј имаше ауфорија и збрки на тромесечие/полугодие/крај на година, но не се чувствував под стрес, само возбудено и уморно понекогаш!
    А далку од одмор, редовно со одев на училиште(добро сеа знаев да ја збришам по некад, ама не секој ден :lol: ) каде имаш одоговорности, домашни, проетки, презентации, и нема ваш место за сите 4 вис :D
    Ќе кажам нешто измеѓу ;)
     
  12. Smileeee

    Smileeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    75
    Во последно време мн се нервирам за мене е стрес. :@
     
  13. loveme-4ever

    loveme-4ever Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Za mene uciliste pretstavuva mnogu golem stres,jas na testovi se gubam na isprasuvanje mozam da se snajdam no na test :sweat: :sweat: :sweat:.Dali imate nekoj sovet kako da se snajdam na test bez da prepisuvam :tmi: :angel: :D
     
  14. lolita97

    lolita97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    37
    Убаво да си научиш ;)
     
  15. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    За мене училиштето претставува стрес.. Лоша хигиена, строги професори, обемен материјал, лажни "пријатели" , се некои шмизли, "куклички" , "барбики" .. Не верувам дека за некого училиштето претставува одмор :)
     
    На Alexa14 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.637
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    За мене училиштето претставува стрес.. Лоша хигиена, строги професори, лажни пријатели кои се прават дека ти се најдобри пријатели а се љубоморни штом ке имам 5 по некој предмет а пак кога имам истрашување кога треба да излезам на табла бледа сум премногу како да нема ни една капка крв во мене.
     
  17. FortuneTeller.xD

    FortuneTeller.xD Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2010
    Пораки:
    655
    Допаѓања:
    381
    Во главно, немам проблем со училиштето.
    Учам доволно, одлична ученичка сум и во глобала немам проблеми со тоа.
    Имам само еден проблем, и цела година ми виси над глава, стварно сум беспомошна.

    Се работи за математика. Го разбирам предметов, забавен ми е и се' тоа. Меѓутоа кога појдам на тест се укочувам целата. Мозокот не ми работи во првите 5 минути, а тоа е многу време, зошто по обичај професорот ни дава обемни тестови. Откако ќе се подосвестам некако, ги читам задачите, и си викам, океј, полека сега, ги знам, сe' ќе решам. Ама, буквално секогаш ми се случува да згрешам некоја пресметка (нели,од брзање, да не ми снема време) и после паничам цела, па тестовите во глобала ги вадам катастрофа. Мислам, не баш катастрофа, немам добиено кец, ама во второво тромесечие ми се случи да добијам двојка (всушност две двојки, а најсмешното е што ги имав решено задачите, постапките тие беа, ама пресметките и резултатите згрешени од корен. Иначе, по 2 пати проверувам дали резултатот е точен, значи апсолутно немам појма како ги правам грешките).

    Значи, кај мене не е тоа што не знам. Ги знам задачите, знам и формули и се', можам да мозгам и да сфатам, кога решавам задачи од збирка, најголемиот дел ги решавам без потешкотии и опуштено.
    Единствено нешто што останува е ова да ми се случува на психичка база. И не знам како да си помогнам. Сум пробала со се'. Вклучувајќи и апчиња за смирување пред тест. Не делува, пак сум стресена.

    А најмногу ми е што моите дома не ми веруваат дека е до психата. Мислат дека сум попуштила со учењето, иако другите оценки ми се добри и не сум потфрлила ама баш ич. А гледаат дека континуиорано се посветувам на математиката, и дека ги владеам задачите.
    Со другарките немам разговарано за ова од проста причина што не знам како би ми помогнале.

    Па, не ми останува ништо одруго, освен да слушнам (прочитам, всушност) некој ваш совет, искуство, критика или што и да е, а би ми помогнало.

    Фала однапред на сите што ќе се потрудат да ми одговорат. :)


    п.с. не знаев каде да си го сместам прашањево, мислев дека тука е соодвето. Ако модераторите знаат посоодветна тема, слободно нека го префрлат.
     
  18. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.540
    Допаѓања:
    21.504
    Пол:
    Женски
    За мене училиштето претставува стрес
    Секогаш се нервирам и на тест и на испрашување
    А најмогу кога неможам да научам :@
     
  19. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Се зависи како ќе се поставиш.Но се повеќе наликува на стрес.
     
    На SparkyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  20. vlubena

    vlubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    627
    Стрес, бидеќи професорите треба да бидат педагози а тие се во однесувањето помали деца и од нас :envy: (секоја чест на исклучоците), па секако ќе се најди таков да те изнервира да ти пишува помала оценка, да се исмева со тебе и 300 глупости :( , секако постојат и денови кога училиштето те одмора ама тие се многу ретки.