1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Училиште- стрес или одмор?

Дискусија во 'Образование' започната од Alexa14, 26 март 2011.

  1. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Училиште... одмор додека нема часови. :lol: А, кога има е досада... но, за предмети како ликовно или други што ми се допаѓаат е одмор. :$
     
  2. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Стрес,Стрес,Стрес!
    Господе,кога само ќе ми текне во 7мо :( , колку само стрес ли сум имала ,поради школово !
    На школо имамв вртоглавици,главоболки и што ли не. :x Само се нервирав.Па често пати поради тоа и го сонував школото.Еднаш еден ден пред тестот по Хемија,јас сонував,оксиди,хидроксиди,нивните формули,реакции и сл. :worried:
    Искрено мене школото ми создава многу стрес,поради тоа што сакам да бидам најдобра(најверојатно).Затоа што сакам да ги имам сите 5,затоа што сакам да освојувам многу награди,да одам на натпревари,да бидам НЈАДОБРА. :tmi:
    И знам дека тоа не е добро,но тоа е. А и екстерното ми го зголемува стресот. :|
    Пр. Ова недела цело време ќе бидам под стрес! :@ :envy:
     
  3. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно стрес!
    Не сум ученичка која сака да биде најдобра по секој предмет.
    Но, не сум ниту ученичка која не се замара со училиштето и учењето. Секогаш редовно учам, колку што можам повеќе, но понекогаш навистина има премногу за учење и не можам се да постигнам.
    Особено сега, само што почнавме да одиме на училиште, втората недела заврши, а јас веќе се потресувам дека нема да стасам да научам, да напишам понатаму.
    :@
     
  4. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.593
    Допаѓања:
    9.361
    Пол:
    Женски
    СТРЕС и ништо друго

    Јас секогаш сакам да ги имам сите петки но не и да бидам ученик на генерација :) Инаку еве 13 септември е а јас од 14 предмети имам 10 за учење и домашни а јас сеуште се мислам распуст е :^)
    Сега баш со нови наставници па додека да ги научиш особено ониј по ликовно (страшило за бостан) камо мојата драга наставничка да останеше барем уште 2 години а да не оди во пензија :D
    А за стресови има секој ден, подебно пред екстерно па и после.Ако утнеш наставниците ти се дерат зошто не си учел вака така
     
  5. AziskaStrslenka

    AziskaStrslenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    3.509
    Пол:
    Женски
    Дали сум единствената која ужива кога оди на училиште? Уште една година од средно ми остана,тука ги поминав најубавите години,ги направив најголемите лудории,се смеев најмногу... За учење секогаш можеш да се снајдеш,ама дружбата е незаменлива. :)
     
    На Just_a_kid, eloves и Bokchee им се допаѓа ова.
  6. Bokchee

    Bokchee Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    810
    Пол:
    Машки
    Немаш поима колку те подржувам во ова. Средно ми беше најдобро нешто, тие години да ги имам, најтоп ќе биде. Завркавање, смеење, бегање од часови, препишување. искачање намерно од клас да се прошетам околку школо. И што уште не.
     
    На Just_a_kid и AziskaStrslenka им се допаѓа ова.
  7. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Не си единствена верувај. Мене така ми се погоди друштвото што да го бирав немаше да го погодам така. Ако еден има домашна и сите други за 5 минути имаат, на тестовите сите исто напишано и исти грешки, лани бевме на 1 спрат во училница и бегавме низ прозорец ( сега не преместија на 2 спрат :( ), слушање музика, сликање, муабетење во дворот, бегање од часови, па кога ќе се собереме во последна клупа смешки, глупости смеење и уште што не. Цело лето пукнав од досада ете денес ми беше многу досадно и утре ќе ми биде едноставно ми недостигаат децата од класот досадно е без нив. Не сум некој јак ученик ама дружбата е незаменлива, средношколските денови - најубави денови.
     
    На AziskaStrslenka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. fashion.girl.13

    fashion.girl.13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    не си единствена летоти ич несакав да тргнам во средно ама сега многу сакам ми се допаѓа и класот и школото и се :)
     
    На AziskaStrslenka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. loveIan

    loveIan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    61
    Голем стес!

    Мајќи ве советувам да бидете внимателни кога го одбирате училиштето! Мислам дека никој не би сакал да учи и се развива во неубава средина.

    Јас каде што учам професорите се однесуваат се подрско, се дерат, се закануват(со истерување, кецови, неоправдани). За пристап со учениците имат 0, култура 0. Сите ученици немат исти права, на омилените не смее да се повиши тонот а на тие што не учат можат и да се употребат и погрдни зборови.

    Швалерај меѓу некои од професорите не е ништо чудно. Понекогаш ги гледаме како одат во некој кабинет заедно :puke: . Немаме служители и чистачи туку кукли, како во кафиќ да се. Ги гледаш како се шетат, како одат во канцеларијата на директорот.
     
  10. seasopraime

    seasopraime Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Многу многу ми се оди нашколо,се разбира поради дружбата :rofl: па и симпатиите,некој од машките што ми се свиѓаат :lol: .. а за учење,се разбира дека ко на сите и мене не ми се учи ама што се мора се мора :?:
     
  11. Medicine25

    Medicine25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    1.540
    Пол:
    Женски
    Огроомен стрес...Секој ден нервози,тресење и забрзано чукање на срцето...Незнам до кога ке трае ;(
     
  12. Matea Ballerina

    Matea Ballerina Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2018
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    510
    Пол:
    Женски
  13. Elli07

    Elli07 Активен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Одмор
     
  14. Jova201

    Jova201 Активен член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Icc ama icc ne mi se odi na uciliste. Ucilisteto go dozivuvam kako stres. Si mislam naj grda sum od sitee naj glupa i taka natamu. Neznam so ke se praj ama ne mi se odi na uciliste
     
  15. RockinIt

    RockinIt Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2022
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    109
    Пол:
    Машки
    Еден огромен стрес.
     
  16. Beautiful Dreams

    Beautiful Dreams Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2022
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.926
    Пол:
    Женски
    Ни е ни едно ни друго.Не ме одмара зашто има за учење,а и не ми прави некој стрес.
     
  17. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.275
    Допаѓања:
    5.170
    Пол:
    Машки
    Додека бев средно, во прва па и втора година ми беше онака стрес, ама 3та и 4та одмор не виден, исто и до 9то основно 8):rofl:
     
  18. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Далеку од одмор е училиштето :wasntme: А особено е стрес кога има испрашување, тестови, период на ставање оценки во дневник :worried:
    Се чудам како сум издржала основно+средно+факс :drunk: 16 години се во прашање :tmi:
     
  19. gazoza

    gazoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2020
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Одмор е.
    Поише не бев на часови од колку што бев. Една тетраткаа по сештологија носев со мене, другото све мои лични работи ми беше полна ранецот.
     
  20. Snowflake99

    Snowflake99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2022
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    5.710
    Пол:
    Женски
    Во средно одмор ми беше. Во основно го мразев, ми беше стрес.
     
    На Limonka93 му/ѝ се допаѓа ова.