1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Учиме нови техники на шминкање

Дискусија во 'Лице' започната од MiloMalo, 9 февруари 2016.

 1. MiloMalo

  MiloMalo Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  890
  Допаѓања:
  2.915
  Пол:
  Женски
  Во темава се советуваме за техники на шминкање.
  Ајмо совети како до прецизна линија со тушот :D Јас пример, никогаш не успевам да погодам скроз правo како на инстаграм или пинтерест. Добро, јес да имав двојка ликовно ама затоа смоки опцијата со молив ми е тука :D
  Не, озбилно ме интересира ова.
   
  На Eli23, makgirl, LollySky и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.771
  Допаѓања:
  55.398
  Пол:
  Женски
  Потпри ги лактите на маса, да не ти виси раката кога црташ линија. Едно огледало на масата, и гледај надолу во него. И многу пракса. :D
   
  На MiloMalo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. One.Moment

  One.Moment Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  431
  Допаѓања:
  3.539
  Пол:
  Женски
  Еве неколку трикови за попрецизно нанесување на тушот. :)

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
  На zhap4e, MissAlena, Victorian и 6 други им се допаѓа ова.
 4. MiloMalo

  MiloMalo Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  890
  Допаѓања:
  2.915
  Пол:
  Женски
  Рани се направив од таа пракса пиши бриши :D Инаку да, смиреноста на раката е многу битна за ова.

  Интересно :) Селотејпот многу врши работа за рамна линија на завршетокот, мене повеќе ми е проблем на капакот одозгора па накај средина, вака испаѓам :drunk: буквално :lol:
   
 5. One.Moment

  One.Moment Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  431
  Допаѓања:
  3.539
  Пол:
  Женски
  Обидисе со мали точки на горниот капак и поврзи ги, почни со тенка линија веднаш над трепките ќе успееш сигурно :D
   
  На MiloMalo му/ѝ се допаѓа ова.
 6. frosyGrc

  frosyGrc Популарен член

  Се зачлени на:
  21 март 2015
  Пораки:
  313
  Допаѓања:
  1.886
  Пол:
  Женски
  @MiloMalo Јас секогаш прво го исцртувам целото око... потоа ја следам долната линија на окото (и кај други кога шминкам ги терам да отворат око за да видам како се движи таа природна линија) и повлекувам линија кон веѓата и после ги спојувам со онаа линија што го следи окото. Вака нешо

  Бонус совет: Ако го згрешиш опавчето ја земаш четката за коректор и си правиш совршен шпиц со неа, ако немаш четка, влажна марамица и нокт ќе ти завршат работа :)
   
  На makedonkamak, Ctete, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
 7. MiloMalo

  MiloMalo Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  890
  Допаѓања:
  2.915
  Пол:
  Женски
  Еј фала Реин, поубо да видат дека сум саката :rain:

  Еми ај да продолжиме ко така. Може за кармин? Како да стои подолго и да не се размачкува. Знам дека мат кармините гајле немат за оваа работа, но обичен течен кармин знае да зезне и те како. Пример, ставаш пудра мачкаш цело лице сосе уста. После ја црташ со моливче, ја пополнуваш со истото и озгора ставаш кармин.
  Е вака јас направив и саат време мака немав, после налегна проблемот. Ко се видов бетер од мало дете со ајвар да се играло. Само два слоја имав ставено, еднаш и повторив уште еднаш да се познава поинтензивно. Е сега, дали има влијание пудрата одоздола, лабело (треба, не треба), било што што довело до размачкување на краевите, или доста му е саат време и тоа е многу :D м?
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kim.k

  kim.k Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1.712
  Допаѓања:
  14.425
  Пол:
  Женски
  Јас пудрата од уста ја тргам со влажната марамица, затоа што ми се собира и ме нервира многу.
  Од кога ќе ја избришам пудрата ставам лабело на устата (само немој некое ептен мрсно) и после тоа прво ја исцртувам устата со моливче па ставам кармин.
  Ако е некоја по впечатлива боја ги израмнувам краевите со коректор.
  И најпосле ставам пудра во прав, baking правам и на устата некогаш, зависи од карминот :D Ама не на цела туку повеќе на краевите. И после тоа ја тргаш пудрата во прав со четка и е ептен мат и стои долго. :)
   
  На MiloMalo му/ѝ се допаѓа ова.
 9. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  3.807
  Допаѓања:
  11.110
  Пол:
  Женски
  Имам паднати капаци како да нанесам туш? Која шминка би била најсоодветна за да ги 'кренам' капаците?
   
  На Joks му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kala21

  kala21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2013
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  15.375
  Пол:
  Женски
   
  На Girl-Rabbit, Joks, GirlLove и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. 123malecka123

  123malecka123 Активен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2016
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  :D:)
   

  Прикачени фајлови:

  • blue6.jpg
   blue6.jpg
   Големина на фајлот:
   181,9 KB
   Прегледи:
   60
  • unnamed.jpg
   unnamed.jpg
   Големина на фајлот:
   31,5 KB
   Прегледи:
   57
 12. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  15.157
  Допаѓања:
  86.079
  Пол:
  Женски
  А да ве прашам нешто. Имам еден течен кармин ама толку е течен што се растекува низ краевите на устата :sweat: дали ќе помогне камена пудра одозгора за да стане мат?
   
 13. Girl-Rabbit

  Girl-Rabbit Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2015
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  918
  Пол:
  Женски
  Пробај прво пудра стави па после карминот и обавезно моливче
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 14. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.891
  Допаѓања:
  31.641
  Пол:
  Женски
  Најискрено прв пат читам дека некој и на устата става пудра, искрено шокирана сум :D
  Незнам што потреба има дури и на устата пудра да се става :?:
   
 15. Girl-Rabbit

  Girl-Rabbit Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2015
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  918
  Пол:
  Женски
  Секој има право да си пиши мислење,а ти нема потреба да се шокираш и ако имаш некое попаметмо решение слободно да си пишеш!
   
 16. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.891
  Допаѓања:
  31.641
  Пол:
  Женски
  Да не се разбереме погрешно секој што сака може да прави. Јас бев "шокирана" бидејќи таа пудра што е ставена на уста, директно се внесува во организмот и е штетно.
   
  На 123malecka123 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. staymotivated

  staymotivated Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2014
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  33


  Ова е многу добро видео за шминкање на устата, кога имам повеќе време обично за излегување вака се шминкам и карминот ми стои доста долго време, пробајте.

  А друга побрза опција да ви стои карминот подолго време е да ставите прво молив, кармин и на крај да ставите тенка салфетка (јас ставам парче тоалетна хартија) и над неа со четка поминете со камена пудра али затворете ја устата кога го правите тоа. :)
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 18. papillonP

  papillonP Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2013
  Пораки:
  287
  Допаѓања:
  4.520
  Пол:
  Женски
  Сметам дека веѓите играат голема улога во вкупниот изглед на лицето а гледам дека многумина ги занемаруваат.По тој повод едно доста корисно видео за обликување/исцртување на совршени веѓи.


  И уште еден клип за 9 различни начини на нанесување на ајлајнерот.
   
  На Girl-Rabbit, Bebulleee, kala21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.