1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ФОН Универзитет

Дискусија во 'Образование' започната од simsimcim, 5 август 2012.

  1. Mermaid

    Mermaid Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    295
    Имав другарки запишани на ФОН и не е дека некој потценувам ама дефинитивно не може да праите споредба со материјалот за учење од УКИМ, еве поточно Економски. Едноставно факт е дека плаќате добра сума на пари и со тоа имате олеснителни околности - вклучувајќи и полесно студирање.
    Мислам и дека диплома од УКИМ повеќе се вреднува при вработување ама од друга страна , ако твоите имаат бизнис и слично , тогаш нема да ти е проблем.
     
    На Lala555 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Glorich

    Glorich Активен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2012
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    16
    Моите немаат бизнис но веќе имам диплома од ФОН кај и да е ке ја имам магистратурата на УКИМ така да не сум ограничена. Мермаид неможеш така да генерализираш затоа што во мојов случај немам платено ништо си имав целосна стипендија.
     
  3. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    купување на диплома?? сите на некој начин ја купуваат дипломата, ништо не е бесплатно, само што на приватните се купува преку школарината што е поскапа, а на државните ја купувате со мито во индекс после испит. Значи да не се лажеме и да не си продаваме приказни за мали деца. И на државните и на приватните има студенти што учат и студенти што препишуваат. а за дали се паѓа испит на фон или дали се дуплира година тие што се на фон знаат, јас лично еден предмет го имав полагано неверојатни 7 пати, си признавам барем не учев доволно, ме мрзеше од 10 прашања одговарав 4 5 и очекував да поминам и не поминав се додека не го научив, имав колеги што немаа услов да запишат година, да да и тоа се случуваше, значи и фон не е се розево, и ако вие на државниот од еден предмет имате 1000 страни, истиот предмет на фон неможе да се полага за 200 страни не си фанатазирајте, оти секој професор си бара знаење, и си го почитува предметот. И милион пати имам кажано дека може додека биле фон и европски заедно тогаш да се минело по лесно поради привлекување на студенти, ама од кога се поделени не е лесно ни таму ни таму.
    Чист пример прaвниот факултет, на државниот сите предмети се полагаат со заокружување поради некој нов систем што го имаат, а на фон сите предмети се полагаат со раскажување, епа што е по лесно да заокружуваш (што може на погодешка ке погодиш нешто ако ништо не знаеш) или да раскажуваш и објаснуваш по цели теми??? ТОа беше само пример што е вистина. и мислам дека е доста со дискусија од страна на личности што нешто не виделе!!! тоа е исто како јас сега да земам да ви зборам за Меркур или Марс и како е таму, а никогаш не сум била да видам.
     
    На littleflower, Lina24, RainGirl92 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Lizzy.Grant

    Lizzy.Grant Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    46
    Вака сега.Кај нас стереотипот е дека кај приватните факултети се плаќа дипломата,материјалот е малце и лесно се добива 10ка.Сестра ми е студент на ФОН и е запишана со целосна стипендија.Можам да кажам дека материјалот не е воопшто лесен и малку.Прв колоквиум,прв семестар околу 160 стр.,а втор колоквиум околу 200,а не 50 стр како што викаат сите.Знам дека во споредба со државните е можеби малку,но сепак не се 50 стр.И + на тоа семинарски,презентации и што не.А овие што велат дека на ФОН е лесно,сигурно се запишани со пари и учат само за 6ка колку да поминат,па секако дека ќе речат дека материјалот е малце и дека на Фон е уживанција.
    Можеби сум сеуште мала да зборувам на оваа тема,но пишувам она што го слушам и гледам ! Поздрав. :*
     
    На Chimera и RainGirl92 им се допаѓа ова.
  5. Jewel

    Jewel Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    144
    Ме интересира дали поголемиот број студентите кои беа стипендисти на ФОН се вработија во компаниите-партнери?
     
  6. trifunovska

    trifunovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ќе може ли некој да ми каже дали е поминат рокот за пријавување за стипендија? Фала
     
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Јас имам познаничка која што студираше на ФОН. Материјалот што го учат таму не може да се спореди со тој на УКИМ. Таму многу лесно поминуваат на испити.
     
  8. tufica

    tufica Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    10
    не е, трае уште денес, пријави се... ;)
     
  9. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    "Кога поминувате покрај ФОН со кола, отворете ги прозорците, може ќе ви фрлат некоја диплома." :D
     
  10. sweetgirl1106

    sweetgirl1106 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    109
    Пол:
    Женски
    Приватни vs. Државни факултети

    Сакав да прашам колку се плаќа на ФОН годишно? :)
     
  11. G.G

    G.G Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2011
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    340
    Пол:
    Женски
    Приватни vs. Државни факултети

    2000 евра
     
  12. Cliona

    Cliona Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    189
    Приватни vs. Државни факултети

    1600 евра, порано беше 2000, сега е намалена школарината.
     
  13. Jewel

    Jewel Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    144
    Дали некој знае дали годинава повторно ќе има конкурс за стипендии за постдипломски студии?
     
  14. ariela09

    ariela09 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    1.765
    Мене ФОН ми е с*ање во боја.
     
  15. FeminkaDoKraj

    FeminkaDoKraj Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    49
    да прашам,ако има некоја од вас што била запишана на моден дизајн на ФОН да ми каже малку повеќе за тоа, а и вие другите ако имате студирано на Фон да ми кажете што е како е,сакам да знам од некој што бил навистина таму,бидејќи слушам само муабети дека Фон поради тоа што е приватен факултет не бил ценет, се било со пари таму бла бла ова она,едноставно не го сакаат тој факултет демек немаш иднина ако појдеш таму.
     
  16. martina.marte

    martina.marte Нов член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    FON

    ima nekoj sto uci ili saka da se zapise na fon za modno dizanjiranje?Ako ima nekoj dali moze da mi kaze kako e dali e tesko i kolku pari cini edna godina :)
     
  17. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    FON

    http://fon.mk/?ln=mk
    tuka imas info mislam 4000 bese 1 godina
     
  18. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    не сум на моден дизајн но студирам во фон... една година е 2000 евра ако ја плаќаш на ради, една рата е 150 евра, а во готово 1800 евра... е сега знам дека оваа година имаше и за средношколиците со просек, доста намалена школарина, мислам дека тие што беа со просек 5 од семестар 500 евра т.с од година 1000 евра :D
     
  19. elence132

    elence132 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    105
    И јас завршив на фон , супер факултет е :)
     
  20. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Дали функционира факултетот за архитектура на ФОН? Нема доволно информации на веб страната...