Фазите и процесот на породувањето

Дискусија во 'Бременост' започната од LadyIvvy, 5 август 2016.

1. LadyIvvy

LadyIvvy Истакнат член

Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    768
    Kakvo e cuvstvoto koga puka vodenjakot?istekuva naednas ili moze da se sluci na nekolku pati da istece? I dali nabrzo pocnuvaat bolkite?ve molam objasnete mi:|

2. minne992

minne992 Популарен член

Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    1.578
    Допаѓања:
    10.941
    Јас две родив и незнам како е да пукне сам водењак , два пати ми го пукнаа наболница кога имав болки за поројгање. Ништо страшно ни болно, болни се болките но и тоа поминува

3. mariz

mariz Форумски идол

Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    13.188
    Допаѓања:
    65.445
    Direkno bolki na 4,5min dobiv lezejki na patoloska, bolkite gi dobiv vo 20:00h nekade, vo 00h duri eden prst bev otvorena, togas pri proverka dali sum otvorena mi pukna vodenjakot, toa bese vodopad, topla vodicka eden kup :D Najlesno za da se otvoris kje davas na sekoja kontrakcija napon po malku, em bebeto kje se spusti em pobrzo kje se otvoris (mene toa mi tekna da gopravam tek nakaj 4,5 nokjeska) rodiv tek sabajle vo 06:00 :D Kontrakciite se kako steganje, jaka bolka vo stomakot, koi traat nekoja sekunda pa te pustaat, pa pak za pola minuta, minuta doagjaat i stegaat stegaat stegaat i op pustaat, tie ako gi izdrzis za poragjajot nemas gajle, toj pominuva lesno, a dojde vreme za ragjanje e najlesno, iskacanjeto na bebeto mi bese ustvari najlesniot moment od cel poragjaj :D Secnuvanjeto retko koj da go oseti, bidejki celo mesto od kolenici do gradi ti e vo bolka, otrpnato pa ne se osekja toa, bar jas ne osetiv :)

На suzimuzi, LadyC, Asiana и 3 други им се допаѓа ова.
  4. MilaP

MilaP Форумски идол

Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.116
    Lezev na pataloska od 17 nedela vo sin mi i nekade 28 nedela pocna se pocesto da imam bolki vo polovinata,traea skoro 1 nedela.
    Edna vecer imav strasni bolki no gi istrpiv do vizita,koga dojde doktorot se pozaluv no imase carski zakazano hiten i uste nekolku poroduvanja sto bea pocnati i zamina.
    Dojde drug doktor,aroganten do nemaj kade i mi rece deka sigurno bubrezite me imaat fanato i mi stavija ketonal inekcija.Zaspav,se razbudiv so bolki na gorniot del od stomakot i vkocanetost i osetiv deka sum mokra.
    Kako stanav taka si tecese seuste voda,viknav po sestrata deka nemozam da sopram da se mocam sto se slucuva,ne ni pomisliv deka e plodova voda zatoa sto mnogu bese rano (jas mislev deka vodenjakot puka naednas i istekuva se) (facepalm)
    Dojde doktor me pregleda i me odnesia odma na carski.

Za prirodno nemam svoe iskustvo no kaj site sto gi znam e razlicno
    Moze da pocnat bolkite a vodenjakot da ti go puknat duri na boks,otvaranjeto zavisi,nekoj se otvaraat za 3h,nekoj i posle 10h seuste se 3-4 prsti.
    Kaj nekoj slucaevi vodenjakot puknuva i da nemas bolka pa bolkite nastapuvaat pokasno.
    Ne misli mnogu na toa.
    Kako i da bide koga ke go vides bebusot na se ke zaboravis.
    So lesno :hai:

5. makedonkamak

makedonkamak Форумски идол

Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.973
    Cu
    Custvoto kogo ti puka vodenjakot e sledno- custvuvas kako nesto protekuva po nozete, nema bolka nikakva, samo plodovata voda tece. Bojata i e taka nekako zoltenikava i e ligava , sama ke znaes deka toa e toa. Bolkite ne pocnuvaat odma, kaj mene slabi bolki pocnaa po 1 cas od pukanjeto na vodenjakot. Drugo, ne istekuva celosno tuku kaj mene tecese sto se veli do krajot te pred da se porodam.Kako prvorodka se otvarav sporo i od 7 casot nautro vo 23 casot se porodiv.koga bev na patoloska dole imase edna zena so puknat vodenjak od pred 3 dena i ne i veruvaa duri, ja preglwduvaa doplnitelno za da utvrdat dali navistina i e puknat vodenjakot. Jas bev na ctg, a taa na boks na pregled, taka da slusav se sto se slucivase. Se cudea duri kolku vreme e taka so puknat vodenjak. So lesno, majkA...

На LadyIvvy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. rose60

rose60 Истакнат член

Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.745
    Kaj sekoja ide razlicno, izvini na latinicava mozebi bode oci no od telefon sum
    kaj nekoi vo bolnica ,kaj nekoi doma,
    kaj tie na bolnica e mnogu neprijatno,barem mene mi bese ,
    so igla siroka golema ama ne onie za sienje alista ,nego podruga i potoa istece ,
    mnogu mornicavo
    ama toa se mora da se pomini ,
    tie se normalni raboti,jas mislam deka e podobro kaj tie sto im istekuva samo bidejki vo mojot slucaj mi bese mn neprijaten momentot
    no neznam dali da ti dopisam se dvoumam i ova sto ti pisuvam tuka a moze i ke go izbrisam ,
    vidi ke ti raskazam spored mene

Kaj mene bolki nemav samo dva dena pred porajgaj imav blago steganje na dolniot del,grcevi,nemozev na grb da spijam itn me vlecese samo na desna strana da lezam,prikaznata za mojot porod ja imam pisano
    vo druga tema ,no otkako otidov na bolnica bev samo 3 prsti otvorena,si setav niz hodnik mi se nasmea edna sestra, smej se sega posle ke places, ja normalno prvo dete ne ni znaev za so saka da mi kaze taa ,bidejki
    umot ne mi bese bas tuka nego mi bese vo bebeto da se rodi...
    AMAA
    Koga fatija lelee majko ]:) Dali da se smejam ili da placam :D I go svativ znacenjeto na zborovite :D

I so pravo imale resetki vo sobite za ctg i drugite :D Vo tie momenti bolni se ti pominuva niz pamet,
    no kaj mene traese kratko , po nekoe vreme bebeto mi bilo podizlezeno ,jas nemav oset od bolkite ,samo za vo wc
    me terase ,ja molev edna sestra i me proveri i izvika imaa kosa crna :D I sega e mn ubava fraerka lepotica 8) ps . kako majkae :makeup:

Da se navratam prethodno, znaci ne se plasi ne e strasno,
    se e majka priroda,
    zatoa zenite se silni mozat i dve oddednas i tri da rodat, samo dobri misli i nadez i se ke bidi super :)

На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Snow-Queen

Snow-Queen Форумски идол

Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.268
    Допаѓања:
    14.957
    Среќа моја што ми беше второ па знаев веќе низ што се поминува. Инаку да бев прворотка ако не им се онесвестев еве ме....Значи страшно да ги молиш да дојдат зошто им велам имам напон тие пак немаш. :@

8. Searcher

Searcher Истакнат член

Се зачлени на:
    25 април 2017
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    127
    Мајки да ве прашам, во дилема сум голема... Не сум од Скопје, ама сакам да се пораѓам во приватна клиника во Скопје природно... Не ми е јасно, дали некоја од вас знае или има искуство како е процедурата? Дали тие можат да ти кажат кога отприлика би требало да се случи или сл... Како јас да знам кога да одам во Скопје? Извинете може глупо ми е прашањето, но незнам што да правам па се трудам да се информирам. Им пратив на некои клиники маил, не добив конкретен одговор...

9. wannaBeMomma

wannaBeMomma Форумски идол

Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    6.624
    Допаѓања:
    34.770
    Aj bidi malku pojasna..sto koga otprilika bi trebalo da se sluci

10. Searcher

Searcher Истакнат член

Се зачлени на:
    25 април 2017
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    127
    Како да знам јас кога да отидам во Скопје, со време да бидам таму пред да дојде до породување бидејки нели сакам природно... Дали тие кажуваат отприлика кои датуми или?

11. ALISA0000

ALISA0000 Форумски идол

Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    4.715
    Допаѓања:
    41.010
    Кога ке си добиеш контракции или коа ке пукне водењак или при првите знаци за почнат пораѓај ек си тргнеш за скопје и ке те примат незнам што не ти е јасно

На alisijad му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Searcher

Searcher Истакнат член

Се зачлени на:
    25 април 2017
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    127
    Па не ми е, прва бременост, притоа се извинив ако прашањето е малце глупо :) јас незнам и неможам да знам колку време од кога ќе пукне водењак или добијам контракции мене ми останува до породувањето, во меѓувреме да биде плодот безбеден, ете до Скопје имам 3 часа пат па затоа прашав. Фала на одговорот.

13. ALISA0000

ALISA0000 Форумски идол

Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    4.715
    Допаѓања:
    41.010
    па у принцип не би требало да се породиш за 3 часа ама секогаш има едно но,,,,,,
    затоа ке си разговараш со твојот гинеколог
    крај на крај не си ни прва ни последна што патувала 2-3 часа за да стигне до Ск па до сеа не сме чуле да се породила некоја по пат

На Searcher му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Searcher

Searcher Истакнат член

Се зачлени на:
    25 април 2017
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    127
    Тоа :) сакав токму тоа да го дознаам, дали има други вакви случаеви и што направиле, нивното искуство... :)

15. Kaetana

Kaetana Популарен член

Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.733
    Допаѓања:
    13.403
    Нормално е да се прашуваш особено што не си во Скопје а ќе се породуваш во Скопје и за тоа ти требаат три часа пат.

Мој совет - кога ќе избереш во која болница ќе се породуваш, направи еден преглед - таман ќе поразговараш и ќе ти кажат и тие како е процедурата. Во зависност и од бременоста ќе ти кажат и дали претходно да си во Скопје, затоа што никогаш не се знае - можеби ќе треба често да те следат со ЦТГ.

По правило, во болница се оди откако ќе се почувствуваат контракции кои не поминуваат туку се зголемуваат. Ако пукне водењак обавезно се оди во болница. Сепак, најубаво е да одиш во болницата и ќе ти кажат конкретно за твојот случај затоа што секоја бременост е различна.

На *Лорена*, Searcher и Paka им се допаѓа ова.
  16. TutiFuti

TutiFuti Форумски идол

Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.000
    Допаѓања:
    29.939
    Јас се породував во Куманово и сметај имав час и половина пат до болницаата а до Скопје два часа. Е сега сабајлето од кога ми падна чепот бев на контрола кај д-р во мојот град и ми препорача ако можам уште денот да тргнам накај болницата каде ќе се породувам инаку бев 3 прста отворена јас некаде кај 4 саат бев во Куманово а се породив дури другиот ден од кога стасав. Првородка сум.

На Searcher му/ѝ се допаѓа ова.
  17. *Ench@nted*

*Ench@nted* Популарен член

Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    24.181
    Јас ја разбирам @Searcher во потполност, понекогаш си мислам што ако се породам во кола на пластичарската (како што знае да биде сообраќајот) додека одиме накај Систина :rofl:. И јас не сум од Скопје и ми е прва бременост и не знам дали ќе ги распознаам правите породилни болки. Но сите велат дека тоа не оди толку бргу и дека нема шанси да не ги познаеш болките, а и како што рече @ALISA0000 погоре се уште не сме слушнале некоја да се породи по пат :D.

На fina erika и Searcher им се допаѓа ова.
  18. JoyJoy

JoyJoy Популарен член

Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    5.538
    Поентата е да не тргне на лошо. Искрено при нормална бременост не се очекува нешто да тргне на лошо. Плус лекарите баш внимаваат да реагираат на време за да не тргне на лошо.
    Искрено Систина евентуално би ти требала ако се очекува предвремено породување па поопремени се за бебиња под 30 недела родени.
    За бременост во термин нема разлика каде ќе се породиш.
    @Searcher некогаш врз основа на цтг може да предвидат пороѓај, ама обично не се предвидува кога ќе почне. Зависи колку време ти треба да стигнеш до Скопје, ама обично на првите знаци би требало да тргнеш на пат или евентуално последните недели да бидеш во Скопје.

На mimiiiii, Searcher и eli25 им се допаѓа ова.
  19. Searcher

Searcher Истакнат член

Се зачлени на:
    25 април 2017
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    127
    Фала ви многу, ми помогнаа вашите одговори. Ја прочитав цела тема и многу ми е од помош :hug: Се читаме

На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. *Лорена*

*Лорена* Истакнат член

Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    4.400
    Некaквo си oпштo прифaтенo мислење е декa првoрoткa се oтвaрa пo еден прст нa сaaт, штo вo прaксa и кaј мене се пoкaжa тaкa. Не се секирaј не е кaкo нa филм. Кaмo среќa дa oдеше тaкa брзo. Сo oглед нa тoa декa ќе пoaѓaш oд друг грaд сигурнo ќе тргнете при првите пoсилни бoлки. Мoже дa зaстaнете и дa кaснете нештo пo пaт.:) Секaкo зaдoлжителнo еден бaр еден преглед кaј штo ќе се пoрaѓaш, aкo се е вo ред и сo нoрмaлен тек мoжеш и дo Белгрaд дa стигнеш.

На joan, Searcher и *Ench@nted* им се допаѓа ова.