1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фазите и процесот на породувањето

Дискусија во 'Бременост' започната од LadyIvvy, 5 август 2016.

  1. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.606
    Допаѓања:
    151.837
    Во8,15 ми бепе првата контракција а во 12,10 бебето беше родено
    Се на се 4 часа отворена 2см од 8месец
    и нема 10прсти туку има 5прсти максимум и 10см максимум
     
    На ❤️Sneze❤️, *Ench@nted* и forumce им се допаѓа ова.
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.707
    Допаѓања:
    72.605
    Пол:
    Женски
    Јас со првото во 21ч вечерта добив болки на 5мин и тие траеја 3 саати.. до 00:30ч, се трпеа колку толку, шетав ноз ходник и на секоја контракција си застанував клекнував и се фаќав за радијатор :) ама во 00:30 ми пукна водењакот при преглед со рака и бев 3 прсти, е тогаш почнаа јаки болки на 1мин, па и на пола минута се до 6 сабајле. На бокс во 4ч ме качија со 6 прсти за да се доотворам таму со нозе убаво качени на бокс и спуштена надоле. Не ме пуштаа да шетам зашто се губеше синко малку па бев сите 9ч на цтг приклучена, имаше врвка околу врат. Мислам да шетав немаше да чекам 9 саати да се отворам, ке беше побрзо..
    Со второво исто така си одеше... Веќе некој ден бев 2 прста отворена, па во 6 сабајле ми ставија провокација па почнаа болки директ за 3мин, за саат време и на 1м и за 3 часа дури еден прст се отворив. Но пукна водењакот со заматена вода, па ќеркичката во 9:17 е родена царски...
     
    На elcezelce, ❤️Sneze❤️, *Ench@nted* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.920
    Допаѓања:
    32.541
    Пол:
    Женски
    Во првата бременост водењакот ми го пукнаа во болница. Го видов Господ во пижами. Почнаа поинтензивни болки тогаш. А во втората бременост ми пукна дома. Во 5 часот сабајле. Болки добив после 10 минути, ама слаби. Во 7 и 30 бев на ГАК, со 3 прсти отворена. Се породив дури во 17 и 40. Примив две провокации. А со поголемиот не знам во колку саат ми го пукнаа водењакот. Тогаш не дозволуваа телефони да имаме во нас. Се породив во 20 и 55. Исто со две провокации. А отидена бев во 4 часот.
     
    На elcezelce, ❤️Sneze❤️, *Ench@nted* и 2 други им се допаѓа ова.
  4. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Кај мене па шетањето не помогна.
    Водењакот ми пукна во 4 сабајле а ние во 6 и 30 бевме во болница и бев еден прст отворена. Ми рекоја шетај да се доотвориш побрзо ако не во 16 ч ќе ти ставиме провокација. И шетав до 16 ч нозе ми паднаја и онака немав силни болки и само шетав, нозете повеќе ме болеја од контракциите. Јадев 3 пати, пиев кафе 2 пати и испив неколку литри вода. Мм беше цело време со мене па си имав и друштво. И си реков сега сигурно сум повеќе отворена и дојде 16 часот, дојде докторка ме проверува вика 1 прст само ќе ставиме провокација. Е тогаш се испаничив малку, и ми беше страв дека бев со пукнат водењак. И ми ставија провокација и после само лежев и по малку станував шетав низ соба. На цтг не бев постојано приклучена, бев 3 или 4 пати само по 30 минути.
    Ама и по провокацијата болките беја издржливи, и според мене лесно си поминав а според мм кој виде се беше мн страшно :D
     
    На elcezelce, Skorpija25, mariz и 4 други им се допаѓа ова.
  5. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    So prvata bremenost dva prsti otvorena bev nedela dena sekoj den na kontrola na ctg se porodiv 42 nedela vo bolnica mi go puknaa videnjakot
     
    На elcezelce и mariz им се допаѓа ова.
  6. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Со првото јас отидов на контрола закажано во 14:00 часот со благи болки во опавче и карлица , чепот 2 дена унапред ми беше паднат и 3 прста отворена бев од тогаш , поточно од средина на 8 месец бев 2 прста отворена и кога падна чепот вкупно 3 отворена па ајде да идам на преглед и по спавача ми дава сестрата и вика денес бебето ќе искачало :) и во предпородилна соба се средија документација чепче ставија и тоа ајде пројде , во рок од 3 часа по приемот 7 см бев веќе отворена и болки јаки во карлицата од 20:30 часот до 23:45 беа премногу јаки болките дека водењакот ми го пукнаа во 20:30 ама се издржуваше и се роди синко во 23:55 часот , сепак полесно ќе беше да чекав дома ама дека прво од кај знам и многу рано ме задржаа се и сешто се изнагледав тамо , а со второ во 8:00 сабајле беше првата контракција па така си знаев веќе и ги спремив дома како да се снајдат со првото мое синче дека греота да не плаче по мене не е делени никогаш , и така шетав до 16:00 цело време , па се истуширав брзински и гледам чепот летна па знаев дека веќе сум отворена 5-6 прсти и отидовме во ГАК на приемно преглед ми направија 6 прста отворена до горе додека се качам и додека се прочистам по 8 прсти отворена , ми го пукнаа водењакот и директ на бокс , а тамо само што се наместив на боксот одма напон ми дојде и во 17:50 се роди второто синче преееемногу лесно :)
    И двата пати пројдов без провокации ама битно си кркнав 4 инекции спазмекс со првото и 2 инекции за сопирање на крварење исто и со второто синче примив 2 инекции за сопирање на крварење :)
    Сега за третово процесот како ќе иде наскоро ќе дознаам :D
     
    На bubac, Kitten, Melinda85 и 5 други им се допаѓа ова.
  7. Marlana

    Marlana Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2017
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    418
    Пол:
    Женски
    vo 5casot sabajle na bolnica 5 prsti otvorena mi puknaa vodenjak ne osetiv nikakva bolka pregledot so raka ovaj pat voopsto ne go osekav najvrerojatno i doktorot bese nezen i imase dobra tehnika vo 7 4o na boksot 7 53 se rodi sinko lesno kako pesna bese ovaj pat
     
    На bubac, mariz, baby 5 и 8 други им се допаѓа ова.