1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Факултетите низ Македонија

Дискусија во 'Образование' започната од LovelyGirl, 26 март 2010.

  1. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    Бидејќи сум средно гимназиско образование и сум 2годд професорите постојано ни велат да се запишеме тоа подрачје кое е најблиску до факултетот кој го сакаме ,а бидејќи јас не сум запознаена со факултетите од Македонија ако може да наведете некој факултети нивните смерови каде се наоѓаат и што потоа кога ке го завршеш факултетот што можеш да работиш :D фала однапред :)
     
  2. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Ајде јас ке ти одговорам.
    Вака јас имам завршено гимназија смер општествено хуманистички б . Значи учев во 3та средно педагогија и етика, а во 4та социологија,филозофија и уште една филозпфија.
    Се запишав на филолошки. Тое е за јазици. Значи можеш да измереш книжевност, што и сама не знам баш што точно се студира али знам дека има многу дела за обработка и се е на јазикот кој ке го одбереш. А најубаво е преведување и толкување, значи да преведуваш два јазика кои ке ги избереш. башка граматиката ја учиш само 2 години во 1 и 2 после имаш стручни предмети, но интересно е. кога ке дипломирас можеш да работиш приватно, да преведуваш на суд , документи книги...Можепш домче да и учиш деца знаес приватни часови, а со само еден испид државен мислам е можеш да бидеш наставничка.
    *Право, економски, математика не ти ги спомнувам зошто верувам дека знаеш што и како е.
    *филозофски..е сеа тука имаш повеке смерови.
    *Педагогија, ке бидеш педагог и бираш дали сакаш за предшколска или школска возраст....
    *социјална работа....хмм ништо посебно помагаш на деца бла бла кои се промер од раведени родители и тн.
    психологија,,,е ова не е за оние во бардовци извини на израз ама многу ги бунат овие поими. за психологија можеш да работиш како психолог во средно, основно, нели доколку има некој ученик проблем па со разговор да се реши....
    *шумарски и земјоделски.....е за овие појма немам, али коа имав предавања на тие факултети видов дека има трактори, најразлични видови земја, слики од полиња..така да сиогурно се проучуваат тие работи..знаете коа како рате коа расте како се развива....
    *медицина...знаеш што и како...
    * машински...ахх појма немам баш ни за овој но имаш тука информатика, математика, и слично.
    Ненам више кој факултет да го спомнам не ми текнува.
     
  3. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    Pedagogijata i Psihologijata se smerovi na filozovskiot fak ili pak ima posebni fakulteti ?? a za jazici i bas nejkam bidejki koj i da prasas site jazici ekonomisti i informatikata i ima mn konkurenti :(
     
  4. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    да да педагогијата и психологија ти се на филозофски....а за јазици..јас по огласи најдов многу да бараат преведувачи
     
  5. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    mmmmmm mozebi ke razmislam za pedagog ama nz dali ke mi ide a za jazici ima mn konkurenti ama ima i rabota :D
     
  6. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    ехеее и ти....опедагог ти казав можеш со деца во градинка, до 4 одд, или евентуално канцеларија и педагог во некое училиште не се секирај :D
     
  7. katka-slatka

    katka-slatka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    47
    Здраво.
    Не знаев каде да го додадам моето прашање,но мислам дека одбрав соодветно место. Ме интересира ако некој знае веб адреса од универзитетите во Штип и Струмица, значи ме интересира поединечно за економскиот факултет. Или па ако некој знае како оди премесетување од еден на друг универзитет. Значи исти факултет само во различен град. :?: Поздрав до сите :*
     
  8. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Линк за универзитетот: http://www.ugd.edu.mk/

    и за економски директен линк: http://eco.ugd.edu.mk/index.php?lang=mk

    A, што се однесува до информациите, еве во контакт стојат овие податоци за студентска служба, па можеш да се јавиш телефонски или да им пратиш мејл

    Служба за студентски

    прашања


    meri.maneva@ugd.edu.mk
    antonio.talevski@ugd.edu.mk


    +389 32 550-070

    +389 32 550-066
     
  9. katka-slatka

    katka-slatka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    47

    Фала најмногу... :*
     
  10. Malechk0

    Malechk0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    87
    Ако може подетално да ми објасните што смерови има на педагошки? :*
     
  11. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Колку што знам јас има претшколска и школска, значи за воспитувачки и наставнички до 4 одд, нека каже некој што знае повеќе .
     
  12. Ivu6ka

    Ivu6ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Дали некој може да ми даде линк од веб страна каде што ги има сите факултети во Македонија ???
     
  13. Triger

    Triger Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    И јас би сакала да ја добијам таа веб страна..2 година сум во техничко училиште на смер Компјутерска техника и автоматика и сеуште се немам одлучено около тоа на кој факултет ке одам.. :$ :$
     
  14. poison.ivy

    poison.ivy Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    198
    Еве ти за сите факултети на УКИМ, а за штипскиот, битолскиот универзитет не знам...

    http://www.ukim.edu.mk/mk_struktura.php
     
  15. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
  16. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
  17. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
  18. Kicky

    Kicky Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    74
    Mоже да знам зошто?? :$
     
  19. dlikedevil

    dlikedevil Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    55
    И економски факултет Скопје исто... најубаво на ФБЕ - факултет за бизнис економија, ем 500 евра ем мирна глава
     
  20. Kicky

    Kicky Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    74
    Moже линк од овој ФБЕ?? :)