1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Факултет за безбедност-Скопје (БФК)

Дискусија во 'Образование' започната од Lina24, 4 мај 2011.

 1. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  438
  Сакам да добијам некоја информација плус за овој факултет,има ли некој од вас што студира на полициска академија, како сте задоволни?цените и плаќањето како им оди? братучед ми сака да се запише на додипломски , а јас здравје боже на магистарски студии (запознаена сум со инфо плус) ми треба искуство и мислење за смерот безбедност и финансова контрола!
   
 2. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.555
  Факултет за безбедност-Скопје (бфк)

  Како што имаш напишано БФК претпоставувам дека мислиш на Безбедност и финансиска контрола истиот смер што го има и во Охрид. Ако мислиш за тоа јас ќе ти одговорам :) Мојата цимерка студира на БФК сега е апсолвент, а е втора генерација на овој смер. За плаќање тогаш се плаќаше 1000 евра приватна и 200 евра државна квота. За полагање ептен лесно си поминуваа и дури цимерка ми сама велеше дека е прелесно ( не велам дека материјалот е лесен туку за скоро секој колоквиум имаа подготвителни прашања од кои и се пагаа на колоквиум) имаа колоквиуми и после секој колоквиум имаа поправен. Јас лично не го препорачувам, како што не препорачувам ниту еден факултет што е со три години ( јас така се зафрнкнав ) Не го препорачувам од причина што по дипломирањето ти неможеш да работиш како инспектор и поради тоа што мораш да доплагаш за лиценца исто така тоа е специфичен смер за кој тешко се наога работа, а квотите се многу големе ( примаат по многу студенти и во Охрид и во Скопје )
   
 3. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  438
  фала ти за одговорот! јас сум заинтересирана за последипломски иначе сум со таа програма 3+ 2 така да морам да ги довршам тие две, јасно ми е дека неможе никаква работа да се најде со таа програма! имам слушнатао дека тие пто студираат во скопје во сумата што ја плаќаат од 1000евра имаат и смештај во домот во склоп на факултетот во идризово
   
 4. xoxoxo

  xoxoxo Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  6
  Што мислите, колку е перспективно доколку запишам мастер Безбедност и финансиска контрола? Каде се би можела да барам (и да најдам :D ) работа? Мене смерот ми е многу интересен, ама ме мачи тоа ШТО ПОТОА :worried: Да истакнам уште дека додипломските ми се од друг факс.... HELP PLEASE
   
 5. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  438
  АКО БИДИШ мигистар по безбедност и финансова контрола, можиш дас работиш во банка, во ујп , како инспектор во полиција, можиш во даночно, ако дополагаш за ревизор можиш во ревизорска куќа!
  а од кој факс ти се додипломските??
  јас другиот септември здравје боже ќе запишам мастер на полициска на овој смер!
   
 6. bella18

  bella18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  А имате ли информации дали има приемен испит за запишување на факулетот во Скопје?
   
 7. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.701
  Допаѓања:
  1.919
  Пол:
  Женски
  Брат ми е на безбедност во Охрид, но го укинаа смерот. Брат ми се запиша пред 3 години, и тоа беше последна генерација.
   
  На Girl255 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. xoxoxo

  xoxoxo Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  6
  А дали знаеш зошто го укинале? Брат ти какво искуство има, задоволен е? И колку мислите дека е перспективен овој смер? :)
   
 9. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.701
  Допаѓања:
  1.919
  Пол:
  Женски
  Ќе ти пишам ЛП сега ;)
   
 10. Sheron

  Sheron Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2011
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  6
  За недела дена се уписите а јас сеуште неможам да се одлучам! Се двоумам помеѓу финансиска контрола и правен факултет. Стварно на денешно време неможам да оценам кој би бил по перспективен. Од една страна со правен фак. можеш да работиш ко адвокат, нотар или правно лице во некоја фирма додека со финансиска контрола само државна работа и си поограничен. Ама па некако тоа повеќе ме влече. по интересни предмети има за разлика од правен ( само вакво право, накво право) и на кај кујзнее која кривина ќе ја фатам :D :rofl: Ваше мислење :?:
   
 11. Sheron

  Sheron Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2011
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  6
  Нема приемен испит.
   
 12. strelecF

  strelecF Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  14
  Колоквиуми или испити? Кој е подобар начин на полагање?

  девојки а дали знаете на полициска академија како полагаат?
   
 13. bozepetra

  bozepetra Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  1
  И јас сум заинтересирана за овој факултет, сега сум четврта година па ме интересира дали знае некој кој предмети можам да ги земам за интерни предмети за полагање државна матура? И колку вкупно смерови постојат и кои се? Инаку слушнав дека е доста тешко да се запишеш (најчесто се потребни врски) а и после тоа не е како порано дека штом завршиш одма ти наоѓаат рбаота? Што вие мислите или знаете? Поздрав. :)
   
 14. Nana22

  Nana22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  2
  ФАКУЛТЕТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ–СКОПЈЕ

  Во врска со овој факултет ме интересира бидејки не сум од Скопје, доколку се запишам каде во Скопје можам да седам? За студентски домови мислам (не за стан)..
   
 15. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
 16. Cence

  Cence Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  700
  Допаѓања:
  745
  Пол:
  Женски
  Јас сум од првата генерација од смерот БФК. Има уште еден смер за Криминалисти и курс за полицајци.
  Искрено каде што погоре прочитав дека за скоро секој колоквиум сме имале подготвителни прашања од кои и ни се паѓале на колоквиум или испит, таа привилегија ја имавме само во првиот семестар и делумно во вториот, каде веќе во наредните семестри беше малку постегнато за на крај да испадне дека тие што имале среќа да препишат ги положија сите испити а тие што учеа останаа со прстот во уста со што испаднаа најголемите будали. За жал запишувам по втор пат апсолвент од причина што влечам два предмети поради некои несфатливи причини од страна на професорот кој ми ги предава двата предмети и никако неможам да ги положам. Ова беше лично за мене..
  Во однос за понатамошна работа не би рекла дека може толку лесно да се најде и да се пикне во некоја државна установа пошо сите си знаеме како си одат тие работи. Колегите кое веќе се дипломирани на овој смер запишаа мастер од причина што неможеа да најдат работа со нашата наука па за да не седат џабе дома сега го доусовршуваат веќе поминатиот материјал и се прашувам дали сето тоа ќе се исплати понатаму.. значи тоа е знак прашалник. Пред некое време на вести збореа за нашиот факултет и за тоа што нема работни места за дипломираните Криминалисти, со што се во целост во право. Само некои од Криминалистите се или асистенти или демонстратори или си седат дома и се нервираат. Така да јас не викам дека е тежок факултетот, но во втора година отиде во сосема погрешна насока целиот тој систем што постоеше кога го случивме Договорот кога се запишавме, било тоа дали станува збор за финансиите или системот на оценување и сл. ситни работи. Од Факултет кој не учи да се бориме против митото и корупција испадна најкоруптивен факултет, за жал.
   
 17. mila.s

  mila.s Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  36
  Cence тие два предмети да не се даночно и фискален систем? :(
  Јас сум на криминалисти сосема се согласувам со твоето мислење. Поздрав :)
  Јас сум полагав историја и еден стручен за матура. Иначе калку што знам оваа година што се запишуваа требаше да имаат минимум 60 поени за да поднесат документи за криминалисти, додека за безбедност и финансиска контрола немаше определен минимум поени.
   
 18. Cence

  Cence Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  700
  Допаѓања:
  745
  Пол:
  Женски

  Ако ти кажам кои се можеби нема да ти се верува, така да мисли си исто како да се даночно и фискален систем :)
   
 19. cat-ee

  cat-ee Активен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Јас студирам на БФК во Охрид и не би го препорачала смерот!
   
 20. Brave.Girl

  Brave.Girl Активен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  2
  Брат ми сака да оди на полициска академија па дали треба да пристојува таму? Дали се плаќа и колку?? Во кој дел од градот се наоѓа факултетот?? Дали имаат испити или вежби.. ?? Ако некој знае би сакала да ми објасни нешто повеќе .. :)