1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Факултет за безбедност-Скопје (БФК)

Дискусија во 'Образование' започната од Lina24, 4 мај 2011.

  1. Cence

    Cence Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    757
    Пол:
    Женски
    Интернат повеќе нема. Не знам на кој смер сака да оди, но курсистите мислам дека имаат соби и ги користат. При уписот има државна и приватна квота. Се наоѓа во населба Идризово, на патот Скопје- Велес. Испити.. па нормално дека има испити :D Криминалистите имаат физичко вежби, а смерот БФК нема физичко вежби. Јас сум апсолвент на БФК, ама според мене Криминалистиката е подобар избор. Во прилог ти ја праќам и страната од факултетот, таму можеш поопширно да си прочиташ. Ако те интересира нешто повеќе слободно пиши ми. Поздрав

    http://www.fb.uklo.edu.mk/
     
  2. Brave.Girl

    Brave.Girl Активен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Фала ти многу ни помогна страницата ,а само сакав и да те прашам дали тие соби мора да ги користи секој студент или може и да седи во друг стан?? Фала ти уште еднаш .. Поздрав.. :)
     
  3. Cence

    Cence Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    757
    Пол:
    Женски
    Собите се наменети за курсистите како што пишав погоре, барем така мислам дека е сеуште. А студентите ќе си сместат во студентски домови или слично. Поздрав :)
     
  4. Sw3et.Ang3l

    Sw3et.Ang3l Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    2.096
    Пол:
    Женски
    и сега што се случува со смерот ? го има,го нема,ставен е во мирување итн? ве молам за информации
     
  5. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    3.231
    Пол:
    Женски
    Ставен е во мирување оваа година
     
  6. Sw3et.Ang3l

    Sw3et.Ang3l Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    2.096
    Пол:
    Женски
    а од догодина пак ке биде вратен? или ??
     
  7. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    3.231
    Пол:
    Женски
    Е за тоа не знам ќе си се информираш до година :)
     
    На Sw3et.Ang3l му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Nana22

    Nana22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
    Да ми каже некој доколку знае, кој студентски дом е најблиску до Идризово до факултетот...Бидејки не сум од Скопје а сум во план да се запишувам на овој факултет :)
     
  9. Simona.ts

    Simona.ts Активен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Videte posto ova godina mi e posledna sakam da prasam nesto za ovoj fakultet.. dali ima matematika i dali ima vezbiii mislam trcajne ona ovaa ... i dali imaam sansi da me primat sive ovie cetiri godini sum so 3ka:)
     
  10. Simona.ts

    Simona.ts Активен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
     
  11. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Освен ако немаш ПРЕЈАКИ врски, нема шанси да те примат со 3ка.
     
  12. Simona.ts

    Simona.ts Активен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Ни во приватна квота?
     
  13. moniiiii

    moniiiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Мислам дека имаш некои шанси ама само како вонреден студент,редовен нема шанси.Исто така треба да се распрашаш дали ке има упис оваа година зошто минатата немаше уписи на БФК.Инаку јас лично не би ти препорачала да се запишеш на факултетов..искрено врска нема со тоа што луѓево го мислат за факултетот од надвор,доколку се запишеш ке сфатиш што сум сакала да ти кажам, јас студирам на БФК и кога би се вратила назад не би се запишала..
     
  14. Melek05

    Melek05 Активен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Случајно некој да не знае испитни прашања што се паѓаат по предметот Вовед во психологија со Криминалистичка психологија??
     
  15. pancake

    pancake Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    27
    Ми кажуваат дека на овој факултет немало уписи секоја година. Точно е? :worried:
     
  16. Cence

    Cence Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    757
    Пол:
    Женски
    Луѓе фаќајте патот на друго место при избор на факултет. Не ви го препорачувам најискрено. Исто како што погоре пиша членката, кога би го вратила времето не би се запишала на овој факултет.. И да точно е, нема секоја година уписи.. по потреба на кадар го пуштаат смерот. Се прашувам само каква потреба кога има дипломирани на рака да ги изброиш во споредба со тие што сеуште не се дипломирани. Тие дипломираните не се ни вработени, или пак работат сосема нешто екстремно различно од ова што не учат на факултетов. Мој совет, да имате прилика да се запишете не се запишувајте се додека не бидете сигурни дека ќе имате позади вас грб со врски кој ќе ве води ни факултетов, во спротивно тешко ви се пишува.. Поздрав
     
    На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mili4ka123

    mili4ka123 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    2.333
    Пол:
    Женски
    Јас сега ќе сум 4та година средно. До сега во средно сите 3 години поминав 5.00.
    Размислував за овој факултет,поточно за овој смер, и се подразмислив малку.. Се двоумам дали таму да одам, дали да размислувам за друга опција.... Незнам :worried:
    Помогнете ми, дадете некоја плус информација.
    Прочитав некаде дека за овој смер нема физички вежби така? Кои други предмети ги има? На кои предмети да обрнам највеќе внимание сега во 4та година? Инаку сум смер Општествено А.
    Ви благодарам однапред. :*
     
  18. Glorcheto

    Glorcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Дали има разлика ако одам на факс за безбедност.. Или можам преку конкрус? И што е подобро правен или криминалистика
     
  19. Damata so marama

    Damata so marama Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2015
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    Од мала сум сонувала да бидам сообраќајец,џандар или полицаец незнам како точно се вика но подетално е дека сакам да стопирам на улица од секогаш сум го сакала тоа. Но проблемот е што не се разбирам скоро па ич дали треба да одам факлутел или нешто друго. Имам 17 години и наредната година завршувам па ако некој знае како одат тие процедури колку треба да сум физички спремна нека го сподели своето мислење или искуство. Ви благодарам
     
  20. GoodGirl89

    GoodGirl89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2014
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Здраво :)
    Темава ја видов сега од причина што сега и ми е најпотребна. Завршувам средно годинава и никогаш претходно не сум била во волкава заблуда. Не знам што понатаму. Ме интересира криминалистика, но не знам колку е правилно да се запишам на овој факс па и со овој смер единствено поради тоа што учам и не се заебавам со тоа, сакам да си изградам иднина, а не знам колку ќе може да се случи тоа на факултетов со денешнава ситуација во државава :) Мајка ми па воопшто не ме поддржува за факултетов. Дали имате не толку оддамнешно искуство и би сакале да споделите вие?