Факултет за драмски уметности

Дискусија во 'Образование' започната од tea94, 26 септември 2011.

 1. tea94

  tea94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  0
  Здраво девојки :)

  Ќе ве замолам ако можете да ми кажете нешто повеќе за овој факултет. Дали е многу тежок,дали лесно се наоѓа работа..
  Размислувам за овој факултет,па сакам да бидам повеќе информирана.

  Отворив нова тема затоа што не сретнав ништо во врска со факултетот,но доколку ја имам прескокнено слободно споете ја со неа.

  Ви благодарам однапред .
  Поздрав :)
   
 2. anneyy

  anneyy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  1.417
  http://www.fdu.ukim.edu.mk/
  Еве ја веб страната на факултетот.

  Инаку јас мислам дека не е ни малку лесно...било тоа дали ќе се запишеш за актер или сценарист.
  Талентот, вољата, упорноста и самодовербата се најважни.
  Еве на пример овде гледам имаш предмети од типот: Сценски движења и танци, Гимнастика и акробатика, Соло пеење, Психологија и психопатологија (овие се во листата на предмети за драмски актери), а како што гледаш едно со друго везе нема.

  Ако стварно е тоа што го сакаш и што си сигурна дека го поседуваш во себе, тогаш ти посакувам среќа. :)
   
 3. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.638
  Допаѓања:
  5.365
  Според тоа што јас го знам најпрво е доста тешко да се запишеш од причина што има малку места, се пријавуваат многу а тие со врски имаат предност. Така да моја препорака ако размислуваш прво почни врски да си бараш.

  Е сега за работа тешко е да ти се каже нешто конкретно затоа што ако те бива сигурно ќе те забележат, а може ќе добиеш шанса да отидеш и во странство, па даље....

  А предметиве што ги пиша деојката погоре, мене ми е баш логично да ги има на драмски.
   
 4. anneyy

  anneyy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  1.417
  Абе и мене ми е логично, само што мислам дека се безвезни. Значи мислам треба да ти оди од рака пеење. глумење, танцување, гимнастика. Знам дека драмска уметност е широк поим, али ретко кој е надарен воедно со сите овие. :)
   
  На Pretty Woman му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Gioia

  Gioia Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  598
  Ако ти е за актерство,пресуден е талентот! Или го имаш или го немаш! Секако на факултетот сето тоа се надградува,се работи напорно за да се дојде до што подобар израз на тој талент! За жал кај нас работите никој не ги гледа така,кој е талент или не,нормално на некој ќе му се потрефи ама од муабетите кои кружат потребно е да си имаш врски за да влезеш само...кандидати има многу ама примаат малце и тие што ќе ги примат се претежно деца на некои веќе познати актери,режисери итн..мое мислење е дека ако навистина го сакаш тоа треба да пробаш, да отидеш да се претставиш најдобро што можеш па можеби ќе имаш среќа,никогаш не се знае во животот! Среќно! ;)
   
 6. MissSpark

  MissSpark Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  1.284
  Пол:
  Женски
  http://www.fdu.ukim.edu.mk/pdf/FDU_Kurs ... e_2011.pdf

  Мене ме интересира курсов, ако некоја студентка на драмски има повеќе информации, нека пише на темава или во пп сеедно :)
   
  На howdoyoudo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. tea94

  tea94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  0
  Ви благодарам многу на советите :)

  Талентот го имам,имам учествувано на многу изведби низ нашата држава..
  Мое е да пробам,па шо бидне нека бидне :))

  Врски имам ,дедо ми е композитор ..а неговата ќерка т.е. тетка ми работи драмскиот театар во Скопје !
  Така да..ќе се обидам да успеам во мојата замисла .
  Ви благодарам уште еднаш :)
   
 8. ColdGirl

  ColdGirl Активен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2012
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  1
  И јас сум многу загреана за таму, за жал знам дека малку примаат таму и дека се е со врски. Дали некој знае како се претставуваат кандидатите.
  I ДЕЛ

  Тест од општа култура.
  Во облик на писмена работа се утврдува писменоста и информираноста на кандидатите од областа на драмата, театарот или филмот.
  Се проверува осет за ритам и слух на кандидатите.
  Склоностите и способностите на кандидатите за студенти на Студиската програма за драмски актери се проверуваат преку интерпретација на еден драмски монолог и една песна (рецитација) по избор на кандидатот и една песна (рецитација) по избор на Комисијата за проверка на компетенциите.

  * Оние кандидати што ќе го положат првиот дел, пристапуваат на полагање на вториот дел.

  II ДЕЛ

  Со доработка на избраниот монолог или работа на нов монолог под надзор на педагози од Факултетот за драмски уметности, се врши дефинитивна селекција на кандидатите според нивните склоности и способности. Составен дел на оваа проверка може да биде и импровизација на теми зададени од Комисијата.
   
 9. Cynthia

  Cynthia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  620
  Допаѓања:
  2.366
  Пол:
  Женски
  Таква ни е држава.. За парички ги влечат оние кои немаат ни осет за актерство, режисери или што год упишале на Драмски факултет, а вистинските таленти ги буткаат надоле.
  И јас сум премногу загреана за овој факултет, заљубена сум во актерството.. Но за жал тоа е тоа.
  Многу мои познаници се обиделе да се упишат, стигнале само до вториот круг колку да не биде дека само тие со парички во џеб ги примаат и потоа ги шутнале и влегле само оние кои имале врски :)
  Јас сепак ќе си ја пробам среќата кога ќе ми дојде време, па ако не бидне ништо идам на план Б- Филозофски факултет, а ако ме примат што би се рекло сонот ќе ми се оствари. Како и да е, засега ми останува само да си го гледам средново школо, па се во свое време.

  Кај сите факултети е исто, но тука е лошо што примаат само 12 души.
  Се додека на сите им светкаат очите за парички ќе стои во место државава и нема да има работни места па сите ќе си бегаат.
   
 10. WildCherry

  WildCherry Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  1.170
  Aхх театар моја прва и не прболена љубов дефинитивно.

  Да и ја сакав да се запишам на факултетов, и тоа добри 5 години идев на драмски активности у школа и сегде кај шо ке слушнев, пишував и сценарија дури, алии.. Врските , ме срушија мене.

  Врски бараа дури и за на претстава а не пак за на факултетов.

  За факултетов се шо можам да ти кажам е дека се бара, ама пошто велиш дека си го имаш талентот, а и љубвота немаш гајле. Само не се откажувај. За жал ете преку врски, пробај дефинитивно.

  Околу психологија и такви предмети има и те каква логика, зашто сепак станува збор за глума , односно целосно влегување, живеење на друг лик. А тоа ни малку е лесно . Затоа и те како е потребна психологија и сличните предмети.

  Мило јас, од се срце ке ти посакам успех и не се откажувај од сонот :)
   
 11. Pretty Woman

  Pretty Woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  379
  Допаѓања:
  150
  Пол:
  Женски
  Ајде да ја обновиме темава !!
  Има ли идни актери и актерки, планира ли некој форумџија да се запишува на ФДУ ?
   
 12. Larson

  Larson Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2017
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  394
  Пол:
  Машки
  Малку глупаво прашање

  Дали факултетов што е со студиска програма "Драмски актер" важи за странство напр да се пријавиш за кастинг во некоја странска серија/филм ако живееш таму или е само за тука кај нас. Актерството ми е голема желба но не како кај нас народни приказни/театри туку на попрофесионално ниво (во филмови , со филмска шминка , ефекти) мислам ме сфаќате?
   
 13. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.001
  Допаѓања:
  56.171
  Попрофесионално од театар нема :)
   
 14. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.034
  Драмски актер е студиската програма, а не филмски актер. Факултетска диплома за глумење пред камера не постои и никој на кастинг не ти бара такво нешто.
   
  На Scooby Doo му/ѝ се допаѓа ова.
 15. BlackNight

  BlackNight Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2016
  Пораки:
  699
  Допаѓања:
  3.748
  Пол:
  Женски
  Вистинската глума е токму во театар! Нема можност за исправка, нема можност за повторување за подобро,непроценливо искуство, возбуда и адреналин измешани со уметничкиот порив на актерот, поткрепени со несебичниот аплауз, смеа, вик од публиката. Тоа е тоа, вистинското нешто. Уште поголем предизвик е умешноста да го паметите тексто, притоа интерпретирајќи го најдбро што може проткаено со соодветна гестикулација и движења. Способност за неусетна и инстантна импровизација ако мора. Тука доаѓа до израз вистинската уметност.
   
 16. Pretty Woman

  Pretty Woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  379
  Допаѓања:
  150
  Пол:
  Женски
  Предложете монолози за женски улоги .