1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Факултет за информатика - Штип

Дискусија во 'Образование' започната од nemir, 13 август 2010.

 1. nemir

  nemir Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  me interesira ima li nekoja od vas na ovoj fakultet.? sakam da se zapisam godinava kako vonreden student, vo prvicniot konkurs sto deka vo stip primaat 50 studenti, a so izmenite vo konkursot samo 10, po pet na dvata smera. bidejki mi e strav da ne ne vlezam vo tie 5-10, kazete mi ima li guzva na ovoj fakultet.kakvi se sansite da se zapisam tamu?
  ne mi pisuvajte da s eobidam kako redoven-nemozam redoven student.

  pozdrav i vi blagodaram.

  pozdraaav
   
 2. Anastasia94

  Anastasia94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  6
  мене ме интересира математиката на овој факултет?дали има мн.и дали е тешка?
   
 3. Springy

  Springy Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  522
  nemir нема многу студенти, околу 120 редовни а за вонредни не знам. Би требало да те примат.


  А за математиката, не е научна фантастика, секако треба да имаш основа и да си решаваш по ред. Има две математики, математика 1 во прв и математика два во втор семестар. До колку имаш завршено гимназија математички смер супер, скоро се‘ ќе ти биде познато и нема да имаш ништо ново само ќе треба да се потсетуваш. До колку не, можеш да го совладаш материјалот, но ова е математика, си бара постојано вежбање а не само пред колоквиум.

  Обично математика 1 го опфаќа материјалот изводи, гранични вредности на низи и функции, математичка индукција, матрици, скоро сите методи за решавање системи равенки, тек и график на функција, сите својства на функции.
  А математика 2 интеграли. Тоа ми текнува во моментов.

  Пак ќе ти кажам, си бара многу вежбање и тоа по ред, зашто материјалот е доста обемен, потребно е да ти легне а не да ти се струпа се пред колоквиум.

  Во глобала тоа е тоа :)
   
 4. L-a-d-y-Bug

  L-a-d-y-Bug Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2011
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  54
  Дали може да ми каже некој што е запишан на овој факултет во кој период од денот се обично предавањата и вежбите?