1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Факултет за информатика - Штип

Дискусија во 'Образование' започната од nemir, 13 август 2010.

  1. nemir

    nemir Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    me interesira ima li nekoja od vas na ovoj fakultet.? sakam da se zapisam godinava kako vonreden student, vo prvicniot konkurs sto deka vo stip primaat 50 studenti, a so izmenite vo konkursot samo 10, po pet na dvata smera. bidejki mi e strav da ne ne vlezam vo tie 5-10, kazete mi ima li guzva na ovoj fakultet.kakvi se sansite da se zapisam tamu?
    ne mi pisuvajte da s eobidam kako redoven-nemozam redoven student.

    pozdrav i vi blagodaram.

    pozdraaav
     
  2. Anastasia94

    Anastasia94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    6
    мене ме интересира математиката на овој факултет?дали има мн.и дали е тешка?
     
  3. Springy

    Springy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    522
    nemir нема многу студенти, околу 120 редовни а за вонредни не знам. Би требало да те примат.


    А за математиката, не е научна фантастика, секако треба да имаш основа и да си решаваш по ред. Има две математики, математика 1 во прв и математика два во втор семестар. До колку имаш завршено гимназија математички смер супер, скоро се‘ ќе ти биде познато и нема да имаш ништо ново само ќе треба да се потсетуваш. До колку не, можеш да го совладаш материјалот, но ова е математика, си бара постојано вежбање а не само пред колоквиум.

    Обично математика 1 го опфаќа материјалот изводи, гранични вредности на низи и функции, математичка индукција, матрици, скоро сите методи за решавање системи равенки, тек и график на функција, сите својства на функции.
    А математика 2 интеграли. Тоа ми текнува во моментов.

    Пак ќе ти кажам, си бара многу вежбање и тоа по ред, зашто материјалот е доста обемен, потребно е да ти легне а не да ти се струпа се пред колоквиум.

    Во глобала тоа е тоа :)
     
  4. L-a-d-y-Bug

    L-a-d-y-Bug Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    52
    Дали може да ми каже некој што е запишан на овој факултет во кој период од денот се обично предавањата и вежбите?