1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Факултет за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ)

Дискусија во 'Образование' започната од bleff, 15 септември 2011.

  1. bleff

    bleff Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2011
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    19
    Нов добро перспективен факултет за информатички науки и компјутерско инженерство, со кадар од двата најголеми института за информатика при ПМФ и ФЕИТ. Досега могу голема заинтересираност како од новите студенти бруцошите, така и од постарите студенти од ФЕИТ и ПМФ кои имаа право своето студирање да го продолжат на ФИНКИ.

    Се надевам дека има и други колешки на форумот :)

    Во оваа тема би можеле да си разменуваме информации поврзани со факултетот. (разлистав и не забележав друга тема ако има... )

    Јас се префрлив т.е ќе бидам втора година на финки... досега како за ново отворен фаултет добро функционира, се надевам ќе ги средат сите измешани ствари за уписите. Подетални забелешки од понеделник кога ќе се почне со наставата ...

    Па повелете ... :)
     
    На Sinookaa му/ѝ се допаѓа ова.
  2. maja0

    maja0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Факултет за информатички науки и компјутерско инженерство (Ф

    Јас не сум на овој факултет, но морам да го пофалам. Мислам дека на никој факултет нема да се случи на twitter или facebook да има одговорни лица кои скоро во секое време може да ти одговорат на било кое прашање кое го имаш со крајна професионалност. Ако постои таков факултет, нека ме поправи некој. Е сега мислам дека фрки настанаа бидејќи самиот уким не им ја одобрил на време молбата за проширување на квотата, но мислам дека се ќе се среди. Другите факултети треба да се огледаат на посветеноста на професориве да им одговорат и да ги стават прашањата и дилемите на студентите на прво место. :up:
     
    На LadyGaga7 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. senjorita-v

    senjorita-v Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    8.313
    Пол:
    Женски
    блеф здр ;) јас сум бруцош на финки.смер инфо...кој смер си ти ?
     
    На Ema -eme му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Miss-Angie92

    Miss-Angie92 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    И јас сум од бруцош на ФИНКИ-насока ИНФО lol ^_^
     
  5. Justinna

    Justinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    29
    Помпш барам од вас, за програмата PowerPoint - 2003
    Кажете ми како можам на презентација последен слајд да го поврзам со првиот слајд
    За презентација .
    Се надевам дека добро објаснив. :$ :$ :$
    heeeeeeeeeeeeeeelpppppppppp !!!!! :$ :)
     
  6. Kicky

    Kicky Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    74
    Има некој на примена на е-технологии? Лесно тешко? Има ли мн тешка математика? Што се учи од прилика?
     
    На tamibe му/ѝ се допаѓа ова.
  7. HoNeY93

    HoNeY93 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    2
    Има заинтерисираност оваа година за ФИНКИ? :) Јас планирам таму да се запишам, само не можам да се одлучам на која насока ,се мислам за академски студии по информатика, што мислите вие, мала помош ? :)
     
  8. 41319

    41319 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    173
    Пол:
    Женски
    Па колку што знам има доста голема заинтересираност. И јас ќе се запишувам таму, на КЕ :) Ти на што насока се одлучи?
     
  9. HoNeY93

    HoNeY93 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    2
    Јас се одлучив за Компјутерски науки и инженерство, а како втора опција го ставив примена на е-технологии :)
     
    На Marija Mileva му/ѝ се допаѓа ова.
  10. viva.la.vida

    viva.la.vida Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2011
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Женски
    И јас на ФИНКИ ќе се запишувам и се двоумев помеѓѕ КНИ и ИКИ и се одлучив за ИКИ. Знам дека е потежок ама се надевам дека ќе ми се исплати, среќно утре :)
     
  11. HoNeY93

    HoNeY93 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    2
    А знае ли некој нешто повеќе за е-технологии, баш ме интересира каков смер е :)
     
  12. LadyGaga7

    LadyGaga7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    23

    Јас го одбрав овој, од причина што ми делува како *полесен* во споредба со останатите.. а и ме привлече некако во поглед на предметите :) Знам дека нема многу математика, а исто така се добива истата основа за програмирање што ќе ја добијат и на останатите смерови..
     
  13. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    5.656
    Пол:
    Женски
    За математика, од сигурен извор (дечко ми) знам дека нема многу, само 2 години или 1. Се е програмирање, пишување на кодови. Јас одбрав да се запишам на Студии за мрежни технологии некако примамливо ми беше.
    На сите што се запишаа да им посакам многу успех и среќа,а сигурно ќе ги примат оваа година ФИНКИ запишува 1200 матуранти ;)
     
    На LadyGaga7 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Zoey

    Zoey Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Jас се запишав на ИКИ , сите ми викаа дека е претежок и дека подобро да одберам некој полесен, но се надевам дека нема да се покајам. Математика ми оди, но физика и не баш нешто посебно. Сепак времето ќе покаже дали одбарв добро.
     
  15. Nixe

    Nixe Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    7
    Дечки извинете што ви упаѓам во муабет, јас не сум на ФИНКИ, ама имам стан на неколку минути од електро/машински и итно ми треба уште една цимерка, ако некој од вас познава колешка или слично која бара цимерки и стан, ве молам кажувајте! :$
     
  16. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
    Девојки да ве прашам нешто, чисто за информација.
    Еве пример за мене, магистерските студии на УГД од 2 години имам рок за завршување од 5 години. Па ме интересира како оди за ФИНКИ поточно за 3 годишни студии. Еве барам сега во правилникот за студирање ама не најдов такво нешто. Па ме интересира како оди тоа. :)
     
  17. AmericanWoman

    AmericanWoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    558
    Има некоја феминка што ќе ме дружи? :) Распоредот со предавањата излезе, проверете која група сте, може заедно сме со некој :)
     
  18. viva.la.vida

    viva.la.vida Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2011
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Женски
    Сакам да ги прашам постарите колешки/колеги на ФИНКИ или ФЕИТ каде оделе физика на приватни часови, да ми дадат број од професорот/професорката и како оди цел тој курс, колку се плаќа и колку пати во неделата?
     
  19. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    5.656
    Пол:
    Женски
    Јас сум 4та група :$
    рано одговарам а :D
     
  20. AmericanWoman

    AmericanWoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    558
    Многу рано колешке, се гледа дека си учела досега чим си била зафатена :P
    Него како колоквиумска досега?