Факултет за психологија

Дискусија во 'Образование' започната од k.broken, 6 јуни 2010.

 1. Silvana30000

  Silvana30000 Нов член

  Се зачлени на:
  30 мај 2017
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Ќе може ли некој да ми даде бројче од факултет за психологија и дали може да се запишам со средно уметничко Лазар Личеноски??
   
 2. VMP

  VMP Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  50
  Дали некој од вас знае можам ли да барам увид во задачите од статистика. Мислам дека би требало да имам остварено повеќе бодови на задачите. Можеби е техничка грешка. Секако , ако не е, сакам барем да знам каде згрешив. Како да постапам?
   
  На newme му/ѝ се допаѓа ова.
 3. shekerna

  shekerna Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2015
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Ми треба одговор на истиве прашања.
   
 4. SweetAna

  SweetAna Активен член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  16
  Здраво, видов на психологија дека примаат околу 120. Дали имам шанси со 85-6 поени? Со какви поени обично примаат?
   
 5. Michelle*

  Michelle* Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  154
  Допаѓања:
  836
  Пол:
  Женски
  Тоа е во зависност од конкуренцијата на упишаните студенти. Прегледај ги преелиминарните листи од предходните години и направи си споредба :)
  Според мене, мислам дека со конфинасирање ќе бидеш сигурно примена, ако не во државна квота :)
   
 6. SweetAna

  SweetAna Активен член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  16
  Не знам каде да ги најдам листите
   
 7. sweet-cherry

  sweet-cherry Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  2.204
  Допаѓања:
  16.798
  Пол:
  Женски
  Секоја година има се поголема и поголема конкуренција. Јас влегов со 95 во државна квота, и во мојата генерација многу малку беа што влегоа со кофинансирање а да имаат под 88. Ама како што ти кажа членката погоре се зависи од студентите кои ти се конкуренција и колкави бодови имаат. Би требало да влезеш со кофинансирање, пробај си ја среќата.
   
 8. martiiinna

  martiiinna Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2016
  Пораки:
  579
  Допаѓања:
  2.680
  Пол:
  Женски
  Зависи од вас и вашата заинтересираност околу психологијата. Прво нешто што треба да знаете дека не е тоа што мислите дека е. Нема да учите за тоа што го гледате во психолошките трилери или читате во психолошките книги. Јас што бев ептен заинтересирана и бев уверена дека ќе идам и на постдипломски, се отпишав после првите колоквиуми. Се разочарав ептен од самиот факултет. Многу е поназад од тоа што треба да биде. Има луѓе и на кои им се допаѓа и се многу среќни што го учат/завршиле тоа. Според мене беше само губење на време. Во однос на тоа дали може да се најде работа, одговорот е не, барем тука во Македонија. И да најдете платата е причично мала за толку тешка професија. Единствено место се училиштата, за жал, кај што ќе можете да се вработите и пак ќе напоменам за некоја мизерна плата. Не се вреднува толку и многу сме назад за разлика од светот, кај што секој си има свој психолог и тоа не претставува табу тема како што е тука кај нас. Ваше е да си одлучите. Ако сте ептен загреани, пробајте.

  А околу примањето лани сите беа со 90+ поени, така да со среќа :) . Конкуренцијата е преголема. Ја би ви препорачала на сите што сакате да се запишете, а имате помалку од 90 поени, да се запишете на било кој друг смер кај што сте сигурни дека сигурно би ве примиле и потоа да се префрлите на психологија. Околу ова ќе ви објаснат повеќе во студентски прашања.
   
 9. teddi

  teddi Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2011
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  201
  Пол:
  Женски
  не знам дали претходно некој го поставил прашањето, но ме интересира кои се најдобриот избор на предмети треба да се полагаат на матура за запишување на факулетот за психологија?
   
 10. jolo

  jolo Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 септември 2013
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  334
  Нема ограничување, така што избери ги оние кои најмногу ти одат со кои ќе бидеш сигурна дека ќе извлечеш максимум поени бидејќи конкуренцијата е огромна. :)
   
  На teddi му/ѝ се допаѓа ова.
 11. sweet-cherry

  sweet-cherry Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  2.204
  Допаѓања:
  16.798
  Пол:
  Женски
  Знам дека биологија се вреднува повеќе со сигурност @teddi
   
  На teddi му/ѝ се допаѓа ова.
 12. jolo

  jolo Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 септември 2013
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  334
  Нема поголемо или помало вреднување, постојат само соодветни и несоодветни предмети. На филозофски факултет за сите студиски програми (вклучувајќи ја и психологија) сите предмети се соодветни што значи дека нема ограничување. Ако полага македонски, англиски и биологија или македонски, англиски и филозофија или било кој друг предмет ќе ги добие истите поени.
   
  На teddi му/ѝ се допаѓа ова.
 13. sweet-cherry

  sweet-cherry Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  2.204
  Допаѓања:
  16.798
  Пол:
  Женски
  ^ повеќе бодови даваа за соодветните предмети. Вака беше пред 4 години кога се запишував. Дали е уште така не знам.
   
 14. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.757
  Допаѓања:
  4.613
  Пол:
  Женски
  Нема ограничување. Само гледај да имаш високи оценки, тоа е најбитно.
   
 15. humbug

  humbug Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2014
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  дали некој знае дали факултетов е признат надвор од македонија?
   
 16. elvittta

  elvittta Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  231
  Пол:
  Женски
  Кои се полесни предмети од листата на фзф за изборен?
  И некој/а од псијологија ако има да прашам уште нешто?
   
 17. sweet-cherry

  sweet-cherry Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  2.204
  Допаѓања:
  16.798
  Пол:
  Женски
  Етика, филозофија, социјална заштита, стрес и справување, социјална патологија.
  Пиши слободно што те интересира :)
   
 18. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.757
  Допаѓања:
  4.613
  Пол:
  Женски
  Етика е прелесен, но нема никаква корист од него. Социјална патологија и стрес и справување се полесни ама повеќе се корисни, можеш повеќе да научиш и се поинтересни.
   
 19. macka5

  macka5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2014
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  303
  Аа педагогија ?
   
 20. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.757
  Допаѓања:
  4.613
  Пол:
  Женски
  Ок е, ако сеуште предава Елизабета (ако добро се сеќавам) на колоквиуми повеќе ценеше квантитет отколку квалитет на напишаното.
  Предметот е интересен и корисен, ќе имате работилници и предавања комбинирано. И секако, може доста да се научи
   
  На macka5 му/ѝ се допаѓа ова.