1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Факултет за психологија

Дискусија во 'Образование' започната од k.broken, 6 јуни 2010.

  1. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.457
    Допаѓања:
    39.645
    Пол:
    Женски
    Јас се запишав на фзф.смер психологија во Скопје, сакав да ги прашам тие што завршиле или пак сеуште учат малку повеќе да ме информираат за него, кои изборни предмети се најдобри да се изберат, што е полесно, а што потешко, кои професоти се построги и повеќе бараат?
     
  2. Primavera

    Primavera Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    405
    Допаѓања:
    1.517
    Здраво колешке :hai:
    Истото ме интересира и мене :D
     
    На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. meow22

    meow22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    79
    Здраво колешки! :hai:
    Да, добро прашање и јас сакам да дознаам за изборни од кои да бегам. :)
     
    На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. lolabanny

    lolabanny Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Decki mozete li da mi dadete poveke informacii za psiholosko-pedagoska metodska dokvalifikacija. 1. pedagogija, prof. Vera Stojanovska.. 2. metodika prof. Snezana Adamceska i prof. Jasmina Delceva Dizdarevik. 3. psihologija prof. Violeta Arnaudova, prof. Elena Ackoska Leseva i doc. Ognen Spasovski. Prasanjata vazat za trite predmeti. Kako se polaga kaj profesorite (usno, pismeno), obemen li e materijalot, za kolku vreme otprilika se uci., moze li da se dogovori termin za polaganje ili mora da se ceka sesija...Ve molam dokolku nekoj znae da mi objasni
     
  5. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.457
    Допаѓања:
    39.645
    Пол:
    Женски
    Девојки Генетика треба да бирам кај кој професор...Гордана или Владимир може некој да ми каже кој е оподобар од нив кај кого е подобро да изберам?
     
  6. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Има некој студент од втора година на форумов?
    Ако има одма да ми се обрати преку ЛП! Ако нема, ако го чита ова одма да се зачлени и да ми се обрати пак! :D Како и да е, и од трета ако има нека ми се обрати пак.
    Нека ве има луѓе, ве очекувам во ЛП.
     
  7. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.531
    Допаѓања:
    28.692
    Пол:
    Женски
    Јас сум малце збунета со уписиве за факултети така да имам едно прашање, што треба да се полага на матура за да се запишеш на психологија? Имам голема желба за ова и фала богу конечно имам подршка од родителите за нешто, така да 90% сум сигурна дека ова е нештото кое што сакам да го студирам :)
     
  8. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.457
    Допаѓања:
    39.645
    Пол:
    Женски
    Секако македонски и англиски (или математика),а јас полагав инаку стручни предмети кои немаат никаква врска со психологија и ме примија, но секако заради холемиот број бодови. На страната мислам дека имаш што се бара, но како и да е потребно е да имаш многу бодови, а за предметите и не е толку битно.
     
    На sweet-cherry му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Sunlight

    Sunlight Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2011
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    39
    За сите заинтересирани ќе дадам едно поопширно објаснување за факултетот по психологија.
    Предмети кои треба да ги изберете за полагање државна матура не се ограничени но сепак би требало да се блиски со психологијата. Нормално македонски или математика/англиски. Па може да изберете психологија (доколку учите тоа),социологија,филозофија,биологија,педагогија..
    На почеток да нагласам дека скоро кај сите професори се бара редовност
    Во прва година прв семестар се изучуваат пет предмети: Вовед во психологија кај професорката Елена Ачковска Лешковска. Како што и името на предметот кажува тука се изучува историјата на психологијата, нејзините гранки и методи, основите на сите психички процеси и појави и сл. Професораката е океј..убаво предава а за колоквиумите дава прашања од материјалот без никакви изненадувања. Вежбите по предметов ги одржува демонстраторката Марија. За неа само пофални зборови. Психологија на перцепција предава професорката Виолета Арнаудова. И таа е океј професорка. Убаво предава, е сега кај неа колоквиумите се малце зезнати. Дава покомплицирани прашања но затоа треба да се следат будно предавањата :D
    Од изборните..се избира меѓу Физиологија и Генетика. Моја препорака е да се избере Физиологија. Е сега може тоа да биде кај професорот Ицко или кај професорот Владимир. Ицко го дели материјалот на три колоквиуми. Филозофија предава професорот Љубомир Цуцуловски. Додека пак вежбите ги одржува асистентката Марија која знае да ги направи вежбите многу интересни. Педагогија предавањата ги држи асистентката Елизабета. Материјалот не е воопшто интересен..ама часовите се интересни. Ќе правите вежби од различен вид. Полагањето е есејски и повеќе се гледа на квантитет според мене..Социологија кај Ацески не препорачувам да се избере и доста ви е засега :D
     
    На Emotional123, Lux и problems94 им се допаѓа ова.
  10. EffyPink

    EffyPink Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    12
    Јас за мојот факултет одамна одлучив но ме интересира нешто за овој. Дали некоја ќе може да ми каже повеќе за клиничка психологија, дали треба дополнително да се специјализира итн. околу тоа? :)
     
  11. Sunlight

    Sunlight Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2011
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    39
    Може магистерски студии за запишеш по клиничка психологија..но пред тоа мислам дека мора да студираш психологија
     
  12. mjauuuuuu

    mjauuuuuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    64
    на рускиот т.е.на меѓународен славјански институт г.р державин има посдипломски студии за клиничка и советодавна психологија
     
  13. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Јас планирам да се запишам на психологија. Тоа ми е животна желба и се надевам дека ќе успеам. :)
    Е сега, проблемот е во тоа што мене уште сега ме фаќа страв! И огромна паника.
    Учам во поприлично слабо училиште. Нормално секаде има за учење но, мене ми е страв дека премногу пропуштам. Што е до мене би учела и повеќе ако треба само да бидам подготвена за на фалкутет.
    Навистина ли е тоооолку тешко девојки? Од прилика по колку страни имате за учење? (Знам дека зависи до градивото ама од прилика)...1000, 2000? Ве молам пишете, ужасно е важно. А патем пишете и дали се премногу комплексни содржините? :doh: Поздрав. :)
     
  14. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    3.072
    Пол:
    Женски

    Иако не сум на овој факултет немаш по 1000 страни или 2000 сигурно највеќе ти се до 500 страни :)
     
  15. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Па добро, башка ти оставаат доволно време за да научиш. Тоа е најважно. :)
     
  16. MalataNena

    MalataNena Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    219
    Допаѓања:
    181
    Одсек на филозофски факултет,најдобар на свет (кој си студира ќе си каже :D ) иначе не се лажете дека ако завршите одма сте психолози,има 2 години магистар,па пракса,па потоа ординација (друга работа имате да тешите болни пред умирање (9000 месечно),во училиште (15000 месечно) и да го сакам највеќе но од него нема тука фајде,куферите и во странство.
    Ви кажувам од искуство во странство ќе имате работа и со само 4 испита ќе бидете квалификувани за издавање книги.
    И разликувајте психологија од психијатрија :)
     
  17. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Животна желба со многу за учење се коси.
    Зошто?
    Зошто ако ти е животна желба, учењето на истото ти е уште поголем мотив да успееш.
    А, прашуваш како за медицина.
    Ќе се навикниш и на учење има време.
     
  18. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.457
    Допаѓања:
    39.645
    Пол:
    Женски
    Нема баш 1000 или пак 2000 страни, но сепак има доста за учење. Штомм ти е животна желба да студираш психологија, тогаш колку и да има за учење нема да те мачи. Немој да го гледаш студирањето по тој принцип колку полесно толку подобро. Ако се запишеш на некој факултет што не те интересита и да е најлесен материјалот и да е во најмал обем тебе ќе ти биде тежок. :)
     
  19. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    Сакам да се запишам на фзф на психологија тоа од секогаш го посакував лани завршив средно и полагав државна матура ФИЛОЗОФИЈА СОЦИОЛОГИЈА МАКЕДОНСКИ АНГЛИСКИ И ПРОЕКТОТ МИ БЕШЕ МЕНАЏМЕНТ, ФИЛОЗОФИЈА ПОЛОЖИВ СО 4, СОЦИОЛОГИЈА СО 2, ПРОЕКТОТ СО 4 МАКЕДОНСКИ СО 3 И АНГЛИСКИ СО 2, сакам да прашам дали имам шанси да влезам во државна квота и сакам да прашам дали може да се запише вонредно? и колку се плака годиншно за вонредно. ви благодарам многу
     
  20. SEKERLEMA

    SEKERLEMA Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    408
    Не постои вонредно на институтот за психологија, само редовни студенти