Факултет за психологија

Дискусија во 'Образование' започната од k.broken, 6 јуни 2010.

 1. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.142
  Допаѓања:
  2.743
  оооо се разочарав а на педагоггија или на социјална политика и социјална работа ?
   
 2. SEKERLEMA

  SEKERLEMA Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2013
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  407
  Е за таму незнам,прашај си на факултетот
   
 3. psychic

  psychic Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2012
  Пораки:
  2.360
  Допаѓања:
  1.253
  Пол:
  Женски
  мене психологијата од мала ме интересира ама не знам ни за смер во средно а ниту а факултет
   
 4. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.142
  Допаѓања:
  2.743

  го има на филозофски и јас сакав на тоа сакав вонредно а не можело психологија вонредно :( :(
   
 5. Oleeenka

  Oleeenka Популарен член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2012
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  522
  Дали има некоја феминка што планира да се запишува на психологија?? :/
   
 6. angelina1

  angelina1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  20
  Јас сум сигурна дека може вонредно,кој ви кажал дека не може,не може вонредно само медицина,стоматологија и фармација.Значи психологија можете да студирате вонредно
   
 7. cancer993

  cancer993 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2013
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Машки
  грешка си и психологија не може вонредно Гарантирам :talk:
   
 8. cancer993

  cancer993 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2013
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Машки
  и ако имате под 85 поени вкупно, не пробувајте на психологија. Голема е заинтересиранста и тоа со високи поени (така беше лани)
   
 9. Westlife

  Westlife Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2011
  Пораки:
  642
  Допаѓања:
  618
  Колку многу сакам психологија,но слабо е со работа или се лажам?!
  Уште едно прашање,каде може да се работи со овој факултет?
   
 10. angelina1

  angelina1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  20
  Ne sum greska,aj prasaj uste ednas,psihologija e na filozofski fakultet,moze ne ti dozvoluvaat,posto treba da si vrabotena,treba da pokazes dokument.
   
 11. cancer993

  cancer993 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2013
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Машки
  добро и да си во "право" види на конкурсот за упис 2013-2014 и ќе видиш дека нема број на вонредни студенти има 60 во државна и 20 во приватна квота а во табелата за вонредно е чкртнато ;)

  http://www.fakulteti.mk/Documents/Upisi ... lus_v1.pdf
   
 12. problems94

  problems94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2012
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  15


  Психологот може да работи на следниве места:

  амбуланта, болница, клиника
  центрите за социјална работа
  работа со деликвенти и малолетници
  во дом за сираци
  да биде дел од тимот за утврдување на степен на инвалидност
  брачно советување
  работа со зависници
  експериментална работа
  универзитетски професор по прихологија
  асистент на универзитетски професор по психологија
  професор по психологија во средно училиште
  специјалист по психотерапија
  работни организации
  фирми – вработен за тестирање кандидати при вработување, дали се способни да ја работат работата за која аплицираат и слично..
  центри за друштвени истражувања
  во спортски установи (дијагностицирање, психотерапија…)
  life coaching (организирање на предавања за работа со емоции и животно насочување)
  советник за кариера
  форензички психолог
  психолог во полиција
  зоопсихолог (кој се занимава со психоологијата на животните) ...
   
 13. angelina1

  angelina1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  20
  До cancer993,да во право сум ама не во наводници:)јас не можам да водам евиденција која година има вонредни а која нема,не водам статистика,ама воглавно има,е сега може да се случи и да нема,подобро ти е да отидеш таму да прашаш ако си заинтересирана.
   
 14. AM1

  AM1 Активен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Да, јас ке се запишувам :)
   
 15. Westlife

  Westlife Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2011
  Пораки:
  642
  Допаѓања:
  618
  И јас сум во план (Или тоа или општа медицина)
   
 16. problems94

  problems94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2012
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  15

  И јас можда. :)
   
 17. Talita

  Talita Популарен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2011
  Пораки:
  938
  Допаѓања:
  1.393
  Пол:
  Женски
  И јас ќе се запишувам тоа :D
   
 18. Dark-Lady

  Dark-Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2013
  Пораки:
  552
  Допаѓања:
  901
  Дали ќе може од средно економско да се запишам на факултет за ова ?
   
 19. problems94

  problems94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2012
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  15
  Девојки ако знае некоја да ми појасни.
  За да изучувам клиничка психологија треба прво 4 години да учам психологија (она општа) па потоа за постдиполомски ли да земам клиничка психологија?? или како? Не ми е јасно. А мн сум заинтересирана. :)
   
 20. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.761
  Ако си ги полагала предметите кои се бараат за смерот психологија, да.
   
  На Dark-Lady му/ѝ се допаѓа ова.