Факултет за психологија

Дискусија во 'Образование' започната од k.broken, 6 јуни 2010.

 1. Diora

  Diora Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2013
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  4
  Како што велат при универзитетот на психологија треба да бидеш страшно редовен студент, и навистина многу време да вложуваш во учење.
  Башка што професорите си се катил луѓе со fucked up психа. Тоа дополнително ја отежнува ситацијата.
  Па, на крај може ќе излезам како клинички случај наместо како дипломиран психолог. Мала шала де :$ (се надевам).

  До сите кои се со иста намера - Универзумот нека ни е на помош! :whew:
   
 2. Primavera

  Primavera Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.515
  Редовност се бара на сите факултети, така да и тука ова правило не е исклучок. Нормално можеш да имаш три минуси од предавања и три минуси од вежби. Плус некој може да те потпише, па ете си била присутна. А за учење, зависи кој предмет како. Имаш предмети кои без учење можеш да ги положиш. Ама тие се изборни. Затоа пак задолжителните си бараат учење.
  Ама на било кој факултет да одиш секаде си бара учење и тоа здраво учење. Ова не е средно. Нема веќе снаоѓања од типот на преписи и улижувања. Ок, еднаш, два пати ќе препишиш ама ќе те фатат кога тогаш.

  Во прва година навистина бев воодушевена од професорите. Од нивната професионалност и подршка. Ок, не беа сите до еден, ама пак не би да го потценувам нивното знаење.

  Верувај има многу кои дипломирале, а не се клинички случај. Ќе има моменти посебно во прва година кога ќе мислиш дека ќе побудалиш, ама баш тогаш сфаќаш колку уствари ти ништо не знаеш за самата себе. Е тоа ќе те тера да го сакаш факултетот уште повеќе.
  Ако се запишеш со љубов, верувај секој ден ќе ти цвета. Јас не ни забележав кога ми летна годината. Едвај чекам да се вратам пак...
  Ако имаш нешто да прашаш слободно пиши ми :D
   
  На macka5 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Diora

  Diora Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2013
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  4
  Ми треба итен одговор на ова прашање што е можно побрзо!

  Дали тие листите што треба да се пополнат (пријавите со се уплатницата), мора студентот лично да ѓи подигне и мора да има исклучиво негов потпис на нив, или пак може тоа некој да го стори во негово име? На пример родител.
   
 4. Jasee

  Jasee Активен член

  Се зачлени на:
  30 август 2013
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  1
  Zdravo na site..sakav da ve prasam kolku godini se uci psihologija na filozofski vo Skopje? fala mnogu od napred.pozz :D
   
 5. Deemy

  Deemy Популарен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2012
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  7.294
  Пол:
  Женски
  Четири години се учи додипломски
   
 6. AM1

  AM1 Активен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Здраво сакам да ве прашам дали има начин во вториот уписен рок да се избери психологија, бидејќи на електронското пријавување психологија не е понудено како опција? :(
   
 7. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.513
  Допаѓања:
  3.447
  Пол:
  Женски
  Штом нема психологија, тогаш неможеш, ама најубаво прашај си на факултет. Лани во вториот уписен рок веќе немаше место колку што јас знам.
   
 8. Talita

  Talita Популарен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2011
  Пораки:
  938
  Допаѓања:
  1.392
  Пол:
  Женски
  Нели на психологија како изборен предмет може да земеш Педагогија. Ако некој има слушано предметов кај Елизабета Томевска - Илиевска нека ми пише лп,да се информирам нешто :)
   
 9. sfgo

  sfgo Активен член

  Се зачлени на:
  21 август 2013
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Здраво, сакам да прашам дали некој е запознаен дали е можно од друг институт да се префрлам на психологија, во студентски прашања ми рекоа дека во декември се праќа молба до декан, па до министерство и тие одобруваат. Исто така ми рекоа дека лани група на студенти се префлиле..и дали можеби некој од вас е запознаен со тоа, бидејќи кога би имала можност да се префрлам ќе мора да ги полагам сите предмети и за тоа треба да почнам да се спремам (плус тоа прва година сум).
   
 10. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.513
  Допаѓања:
  3.447
  Пол:
  Женски
  Лани доста се запишаа од страна (воопшто не беа студенти на уким).
  Ама чим ти кажале да пратиш молба и си студент на УКИМ мислам дека има огромна шанса да ти се прифати одлуката.Лани мислам само една студентка се префрли кај нас во 2 семестар ама незнам што како, немам муабет со неа.
   
 11. sfgo

  sfgo Активен член

  Се зачлени на:
  21 август 2013
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Фала ти многу, само уште нешто би сакала да те прашам, ако може да ми пратиш во лп некој линк или било каква информација за таа студентка што се префрлила лани, за да ја прашам подетаљно за процедурата.
   
 12. Haritiela

  Haritiela Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2013
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  220
  Пол:
  Женски
  Психолози доколку има некој ако сака да ми прати семинарска поврзана со психологија . Би ви била многу благодарна ! :)
   
 13. Sandra.123

  Sandra.123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  Здраво,
  јас сум четврта година гимназија и сакам да учам криминална психологија. Во Македонија (колку што истражував) нема таков баш смер така да ако некој знае да ми каже дали треба да се изучува неколку години психологија па после криминалистика, многу би ви била благодарна. :$
   
 14. sfgo

  sfgo Активен член

  Се зачлени на:
  21 август 2013
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Дали некој има изборен предмет психологија на семејството, ако знае кога е испитот. И ако го знаете e-mail на орхидеја шурбановска, пишете ми пп. Би ви била многу благодарна.
   
 15. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.513
  Допаѓања:
  3.447
  Пол:
  Женски
  Мацо извини ама несмеам таква работа да правам.
  Прва работа несакам да си го откривам идентитетот на било каков начин, ниту пак знам дали колешкава сака да прави муабет на таа тема и дали ќе ми излезе во пресрет зошто како што реков немам муабет со неа.
   
 16. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.513
  Допаѓања:
  3.447
  Пол:
  Женски
  Дали е вистина дека укинале просек за магистратура?
  И дали тоа важи за сите генерации што моментално студираат или само за тие што почнаа сега прва година?
   
 17. sweet-cherry

  sweet-cherry Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  15.206
  Пол:
  Женски
  Jaс сум решена да се запишам на психологија,навистина сакам да го учам ова и подоцна нели да се занимавам со ова.Е сега би ве замолилa некоја да сподели искуство, тешко ли е, како оди изборот на изборни предмети, при уписи или?Кој изборни се подобри? Ви благодарам однапред :)
   
 18. StEfAnIjA-84

  StEfAnIjA-84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2013
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  31
  Убаво си избрала, и убаво е ако си решена да се занимаваш со темата и те интересираат повеќе информации :) Од мое искуство, јас навистина ја сакав психологијата и беше единственото нешто на кое бев решена да одам па затоа и ми беше многу интересно, забавно тоа да го учам, и лесно истовремено :D единствен проблем беше што не секогаш ми беше дојдено до учење особено ако професорот не ме мотивирал и од прва ми кажал дека сите ќе паднеме (и тоа се случува ) но не е ништо страшно ;) сите преживеале, па и ние нели :D Изборни избиравме на почеток на секој семестар, и најпаметно беше одење на оние каде што ќе одат помал број студенти ( најлесно се поминуваше :$ )
  Се надевам дека ќе имаш успешно студирање поздрав :)
   
  На sweet-cherry му/ѝ се допаѓа ова.
 19. simonna.a

  simonna.a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  3.647
  Допаѓања:
  18.677
  Пол:
  Женски
  А дали има факултет во Битола со отсек психологија или на Филозофски(или Филолошки беше?)има само? :^)
   
 20. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.142
  Допаѓања:
  2.743
  даали ке примаат вонредно ?