Факултет за психологија

Дискусија во 'Образование' започната од k.broken, 6 јуни 2010.

 1. s.a.-95

  s.a.-95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  И јас би сакала :)
   
 2. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.142
  Допаѓања:
  2.743
  Дали ке примаат на вонредно на психологија ?
  И ако некој знае колку е партиципација вонредно ? Благодарам
   
 3. Primavera

  Primavera Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.515
  На психологија нема вондредна квота. На многу од професорите им е важно присуството т.е редовноста. Така собираш поени. А и залудно ќе ти биде да бидеш запишана вондредно кога многу можеш да научиш од самите професори, има некои кои имаат огромно знаење, само си треба редовно посетување на предавањата
   
 4. AnaMica

  AnaMica Нов член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2014
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Zdravo za onie koi sto ne se izvestani postoi fakultet za psihologija I na ruskiot univerzitet Megunaroden Slavjanski, a ne samo na ukim, univerzitetot e privaten I se plaka okolu 1000 evra, no programata e ponapredna I definitivno podobra, kako I tretmanot koj se dobiva od profesorite e mnogu podobar I kolegijalen, slobodno moze da se konsultirate so niv vo koe vreme sakate I ke ve islusat pritoa ke vi pomognat dokolku imate nekoja dilema za bilo sto, programata koja se sledi e ista kako kaj tambovskiot univerzitet vo rusija, diplomata e priznaena nasekade, a I dokolku odate vo stranstvo na post.. bidete sigurni deka poprvo bi primale nekoj so vakva diploma namesto diploma dobiena od ukim, sporedete gi predmetite koi se sledat i kaj ukim I kaj slavjanski I sami ke dojdate do zaklucok, inaku dekan e Diana belevska, edna od najdobrite psiholozi vo regionot.
   
 5. HardRock733

  HardRock733 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  2
  Dali ovoj smer go ima na fakluteto Goce Delcev Stip ??
   
 6. donnalia

  donnalia Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  211
  Пол:
  Женски
  Нема. Од државните универзитети само на УКИМ.
   
 7. sweet-cherry

  sweet-cherry Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  2.190
  Допаѓања:
  16.493
  Пол:
  Женски
  Јас сум дефинитивно решена тука да се запишам, е сега мене малце ме плаши фактот што нема огромна бројка на студенти што ги примаат.Јас имам 94.538 поени, колкави ми се шансите да ме примат? :doh:
   
 8. Primavera

  Primavera Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.515
  Ќе те примат :) без гајле ;)
   
  На sweet-cherry му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Morena.Roxy.Lina

  Morena.Roxy.Lina Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  29
  Пол:
  Женски
  Најчесто со колку поени примаат?
   
 10. Tanya19

  Tanya19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2013
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  5
  valjda i jas....moze nekoj podetalno da mi objasni se?
   
 11. MalaMedena

  MalaMedena Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2013
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  175
  Се мислев да запишам психологија,ама ме разубедија. Велат тешко после факултет дека ке најдеш работа :^)
   
 12. Viki693

  Viki693 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2012
  Пораки:
  553
  Допаѓања:
  579
  Пол:
  Женски
  Мала Медена точно е дека за психолози кај нас нема работа, но многу убава професија, полека ќе почнат и кај нас да се ефектуираат, овој живот каков е брз динамичен се повеќе ќе треба психолози :) доколку ти лежи и се пронаоѓаш како психолог немој да се колебаш, незнам кој ти е другиот избор но единствено со психологијата би ја заменила медицината, друго што и да студираш општествени науки ќе ти дојде исто а нема да го студираш тоа што го сакаш. До скоро и јас психологијата не ја сметав за професија, но отвори на тема анксиозност и ќе видиш на колку млади им е потребен добар психолог. Да се разбереме препорачувам само доколку си амбициозна навистина да се ефектуираш како психолог, а не само да студираш ради реда.

  Секое добро
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 13. MalaMedena

  MalaMedena Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2013
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  175
  Ти благодарам. Инаку на општа медицина најверојатно ке одам :)
   
  На mal.ecka и Viki693 им се допаѓа ова.
 14. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.991
  Допаѓања:
  97.833
  Пол:
  Женски
  И општа медицина е тежок, 6 години е.
   
 15. Elen4

  Elen4 Нов член

  Се зачлени на:
  1 јули 2014
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Здраво на сите,моето прашање влегува во оваа тема па би сакала да ве замолам за брз и искрен одговор од некој кој е добро запознаен со факултетите поточно Психологија јас ја обожавам оваа професија но кога завршував средно немав можност да се запишам од финансиски аспект и продолжи животот сега на возраст од 30 години имам сопруг и синче 4 години....кога решив да седнам повторно да се обидам дознав дека не постои можност за вонредни студенти и се разочарав бидејки како што читам на нет(тоа ми е единствен извор на информација во моментот) вонредни има само на приватен факултет 1000-1200е и повторно се отвара стара рана дека ке морам да се откажам од желбата поради финансиски причини.... Ве замолувам за детална информација доколку знаете подобра опција од тоа што го наведов...или поврзани студии преку кои би можела да се префрлам подоцна или да продолжам поседипломски можеби со полагање неколку битни испити...и сл. благодарам.
   
 16. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.014
  Допаѓања:
  848
  Дали може дипломиран економист да запише постдипломски психологија?
   
 17. Primavera

  Primavera Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.515
  А да си прашаш во студентски прашања... Одма ти е :D
  КОлку што знаам може, ама да не имат сменато нешто. Секоја година сменуваат.
  Модерни сме, модерни.... |(
   
 18. FairyGirl

  FairyGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2011
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Некоја колешка за годинава?? :) :)
   
 19. Primavera

  Primavera Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.515
  Само еден совет од мене :). Со најдобра намера ти кажувам да одиш редовно на предавања и да не ги пропушташ. И статистика на колоквиуми да си положиш :!: :)
   
 20. FairyGirl

  FairyGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2011
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Фала ти за советот :) така и планирав ;)
   
  На Primavera му/ѝ се допаѓа ова.