1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Факултет за туризам

Дискусија во 'Образование' започната од lovely-pretty-girl, 27 мај 2012.

  1. lovely-pretty-girl

    lovely-pretty-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    6
    Ме интересира каде може да се заврши факултет за туристички агент, ама од оние агенти кои патуваат насекаде. Во Штип како што знам факултетот што е за туризам е насока гастрономија(или нешто слично) но јас не сум заинтересирана за тоа.
    Ај ако сакате малку подетални информации околу ова. Која е насоката, на кој универзитет го има во Скопје и слично .
    а, па и нема да биде лошо ако знаете колкава им е платата на туристичките агенти, па да ми кажете :)

    Ако ја има темава, избришете, ако не е на соодветно место, преместете . Јас се извинувам. :)
     
  2. MotherMonsterI

    MotherMonsterI Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2012
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    837
    Ние во Охрид си имаме Факултет за туризам , а за гастрономија ( хрна и готвење и сл. ) е исто во тој факултет, а дали ке патуваш насекаде тоа треба сама да си видиш не сум сигурна :lol: поздрав се најдобро
     
    На lovely-pretty-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. lovely-pretty-girl

    lovely-pretty-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    6
    мислев на туристички ВОДИЧ, не агент.
    се извинувам :lol:
     
  4. Wiliams

    Wiliams Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    12
    А зашто да не бидеш Hotel General Menager ова ти е боље
     
  5. lovely-pretty-girl

    lovely-pretty-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    6
    Зашто неостварена животна желба ми е да патувам низ цел свет, а сметам дека единствено како водич би успеала во тоа. Па, ја има на некој факултет оваа насока во Македонија ? :)
     
  6. Wiliams

    Wiliams Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    12
    Незнам баш точно која насока, ама за патување можеш ако се вработиш во агенцииве како водич и преку факултетот можеш кога преку летото ке идете на пракса по хотелите е сеа каде точно незнам баш информации. А тоа со Hotel General Menager ти кажав онака да целиш кон тоа пошто си е фина работа и многу повеќе од тоа :)
     
  7. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    За туристички водич се полага посебен испит во некоја од следниве институции: "Факултетот за туризам" во Скопје или "Здружението на туристички водичи на РМ" или "Секторот за туризам и угостителство", не сум баш најдобро запознаена со овој дел од туризмот. Како и да е факултет за туризам мислам дека не ти треба за ова, треба само да имаш георгафско и историско познавање и одлично да владееш некој странски јазик (пожелно повеќе) ако сакаш да шеташ надвор од земјава. Знам дека испитот е од теоретски и практичен дел за регионот за кој си се пријавила со стручна комисија. Откако ќе положиш се здобиваш со титулата водич.

    Освен тоа, за ова треба да имаш харизма, да знаеш да се снајдеш со поголема група луѓе, да имаш трпение, да имаш одговор за сите прашања и да знаеш да ги анимираш туристите. Не секој водич е добар водич.

    А да, здружението за ангажиње на водич зема 50 евра плус персонален данок за 3 часа во Македонија, а колку од тие остануваат за водичот не знам. Повеќе од 3 часа е 100 евра.

    Имаш и опција да полагаш за пратител на патувања, тоа ти е онаа персона која ги води групите до некое одредено место и пропратно дава објаснувања за местата, трча по пасошите, се расправа со патниците... Тој испит знам дека е полесен и поефтин.

    Едит: А за Hotel па уште и General Menager ќе треба многу фурни леб да се изедат и долги години аргатење. Не така лесно се доаѓа до оваа позиција, всушност до било која менаџерска позиција не се доаѓа лесно (освен партиски или со врски).
     
    На daylight и lovely-pretty-girl им се допаѓа ова.
  8. lovely-pretty-girl

    lovely-pretty-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    6
    А, онаа консултативна настава која е дел од испитот (претпоставувам има ваква како дел од секој друг испит, не само оној за туристички водич) колку време трае таа консултативна настава, како се одвива, се оди на предавања или како? Има само неколку предавања или трае една цела учебна година? Упатете ме малце.. :)
     
  9. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Малку касно гледам но сепак да пишам. Нема факултет за туристички водич, има курсеви кои се полагаат дополнително...
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  10. smiley16

    smiley16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2012
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    51
    За да бидеш водич, треба да се запослиш во туристичка агенција а за тоа треба факултет ТУРИЗАМ и го има во Гевгелија и во Штип. Сестра ми е запишана на тој факултет и не е многу тежок, 3 години е а плус има и организирани летни пракси во други држави. На пример имаше за во Германија кој сака тој може да оди, а имаше и за Катар(Дубаи), но таму треба да се пријавиш и да одиш на интервју, па ако имаш среќа ќе те изберат. Инаку за да бидеш туристички водич, треба да знаеш да се покажеш и да се пробиеш. Се надевам дека ти помогнав.
     
  11. Ele22n

    Ele22n Нов член

    Се зачлени на:
    17 септември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    5
    Ве молам ако има некој студент од ФТУ охрид да ми пише ЛП.(по можност некој што имаат завршено 2/3 год) :)
     
  12. sanja.burgundy

    sanja.burgundy Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    968
    Допаѓања:
    9.083
    Пол:
    Женски
    Дали некој од вас што студира на било овој факултет, знае и може да ми каже како изгледа таа Пријава за упис и кои податоци се внесуваат?
    Уште подобро ако ја има на слика :)

    Работата е што документите за упис ќе ги испраќам по пошта, а потребна е и ваква Пријава која се зема на лице место. Во Скопје никаде ја нема, во ниту една книжарница, дури ни на Факултетот за безбедност кој е под овој Универзитет :(
     
  13. Lola122

    Lola122 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки да ли со овој факултет можеш да работиш и во царина и кој смер е тој?
     
  14. Elena-123

    Elena-123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2013
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    322
    Дали може да ми кажете повеќе информации за факултетот за туризам во Охрид? Каде точно се наоѓа, кои се струките што ги нуди, колку години е студирањето, по кој принцип оди оценувањето, дали е претешко и бара многу посветување, дали е грешка ако се запишеш на ток факултет? Извинете за долгиве прашања, но би ми било од голема помош ако дознаам повеќе податоци за факултетов. Може и лп да ми пишете..Фала ви :l:
     
  15. Fantasy33

    Fantasy33 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.025
    Пол:
    Женски
    :):)
    https://ftu.uklo.edu.mk/dodiplomski-studii/
    Овде можеш да ги најдеш сите информации :)
     
  16. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Девојки, дали може да ми пишете во порака? Јас не можам ми пишува Грешка, а потребни ми се информации околу факултетов:)
     
  17. vaterpro

    vaterpro Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Машки
    Исто и мене ми требаат информации за насоката туризам,ако знае некој нешто во врска со факултетот нека ми пиши во порака!
    Дали туризам на ПМФ на УКИМ се учи во Скопје?
     
  18. lovemme

    lovemme Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    81.318
    Пол:
    Женски
    За тоа каде се наоѓа лесно можеш да најдеш на google и струките што ги нуди ги има на страната.
    Воопшто не е тешко ако учиш.
    Јас дипломорав пред една ипол година на насоката Менаџмент во услужен сектор како прва генерација на тој смер.
    Најчесто полагањето е писмено лекции да раскажуваш но некои предмети се со прашања исто писмено... доколку ептен заглавиш на испит усно ќе полагаш ... семинарски ти се поени плус. Воопшто нема да згрешиш доколку се запишиш.
    Асистентите им се вредни и услужливи.
     
    На Elena-123 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Elena-123

    Elena-123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2013
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    322
    во ред, ти благодарам многу за споделеното искуство :l:
     
  20. Feminca

    Feminca Нов член

    Се зачлени на:
    25 март 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo, dali nekoj znae koi jazici se ucat na fakultetot za turizam ohrid? Fala odnapred