1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Факултет + работа

Дискусија во 'Образование' започната од bluberry, 2 септември 2010.

  1. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    6.312
    Пол:
    Женски
    Зависи од многу фактори, на кој факултет си, како се одвива наставата, каков е распоредот. Не е едноставно и треба добра организација на време.
     
    На orxideya, warrior, en5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. trajkoska23

    trajkoska23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    дали може да си редовен студент и да си пријавен на работа?
     
  3. blablabla1234

    blablabla1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2021
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Машки
    Зависи од факултет до факултет мислам. Секој различно. Некои не дозволуваат некои дозволуваат.
     
  4. Ana2411

    Ana2411 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2021
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Сега ќе запишам 6ти семестар, и сакам да почнам со работа, сум редовен студент, дали ќе биде проблем тоа што ќе почнам да работам бидејќи на мојата насока нема можност да се студира вонредно во првите 4 години ?
     
  5. bookslover

    bookslover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2016
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    628
    Пол:
    Женски
    Никој не проверува дали си воопшто пријавена или не, ако ти дозволува распоредот временски и си сигурна дека можеш да работиш тогаш да. Јас работам уште пред да бидам прва година на факс и никаков проблем не сум имала до сега.
     
    На злоба и Ana2411 им се допаѓа ова.
  6. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.432
    Допаѓања:
    4.624
    Нема никаков проблем. Можеш да студираш факултет за кој и нема опција за вонредно и да си осигурана на полно работно време. Не се грижи.

    Е сега, овие бенефициите за студентски оброк, а и сигурно за стипендии би ги изгубила.
     
    На Pixi5, bookslover и Ana2411 им се допаѓа ова.
  7. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.326
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Јас кога бев на фах, работев непријавена, прва смена на фах, втора смена на работа. Сега не знам дали прават проблем, ама можно е зошто си редовно а не вондредно, види прашај.
     
    На Ana2411 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bookslover

    bookslover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2016
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    628
    Пол:
    Женски
    Не прават проблем бидејќи никој не се замара, ниту пак проверува. Јас сум пријавена од прва година како редовен студент никому ништо, само што го губи правото за студентски оброк итн зошто ќе има приливи на сметка и тоа се гледа.
     
    На Pixi5, Ana2411 и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  9. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.078
    Пол:
    Женски
    Моментално нема никаква законска пречка да се работи додека се студира. Единствен бенефит што се губи е субвенциониран оброк и тоа за превоз. Толку. Смее да си пријавен, да си редовен студент, смееш да работиш полно работно време, да земаш стипендија за успех, да земаш 3000 евра плата...значи се' е законски.
     
    На злоба, bookslover и Ana2411 им се допаѓа ова.