1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фалсификати и копии на модните брендови

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 18 декември 2011.

  1. sanjalica

    sanjalica Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    571
    Сепак, се наоѓаат и евтини парчиња од било кои, не мора да се Гучи, Луј Витон, доволни се H&M, Zara, New Yorker кои во странство се екстремно поевтини!! Летоска купив чизми за 6 евра од NewYorker...
     
  2. butterfly.93

    butterfly.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    655
    Затоа продавниците кои држат оригинали, некаде на вратата, стаклото каде и да е на влезот од продавницата и внатре имаат поставено лого од брендот. Тоа всушност е лиценца дека смеат да продаваат парчиња од тој бренд, која воедно си ја плаќаат. Продавниците кои немаат поставено лого на брендот значи дека и гардеробата им е копија, а за да продаваат оригинали немаат право.
    Сепак брендот не е мерило за квалитет. Кај некои производи всушност името се плаќа, квалитетот умрел, за истите пари можеш да купиш повеќе поефтини работи кои ќе бидат поквалитетни. А зависи и од тоа каде се прави производот. Можеш да ти си купиш најк патики за 50 евра мејд ин Кореја или во некои слични држави и најк патики мејд ин Џермани за 100-150 евра. Квалитетот секако дека нема да биде ист и во двата случаи.

    Копии нешто не поседувам освен еден, два часовници, ама си мечтаам за еден оригинал и ќе го имам кога тогаш. За брендирани работи може да се каже дека имам само тренерки и патики. И двете од овие работи ми се погодија квалитетни. Другите пристапни "брендови" не ги вбројувам овде, од кои исто поседувам алишта и накит.

    Една работа од која ми се дига косата се фејк ил оригинали каде логото им е по целиот производ. Овде ќе го спомнам добро познатиот пример Луј Витон. Другите работи со поголемо лого како Шанел или Прада ми се по океј.
    И друго нешто кое ми е предмет на потсмев ми се "оригиналните патики на пазар" (се извинувам ако некој поседува такви), веднаш се познава што и како се. Подобро ќе си купам обични без никакво знакче на нив, отколку такви да носам.
     
  3. Lola-M

    Lola-M Популарен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    536
    Длабоко ги почитувам големите модни брендови.За мене тоа е уметност.А,секако и статусен симбол.
    За жал, кај нас работите се скроз испревртени,па никој нема ни чувство за модата како уметност, ниту пак истото се негува.
    Во Италија (чисто како пример само),точно се знае кој може да си дозволи да носи брендирана гардероба.Но, затоа речиси секоја дама која држи до себе има барем едно Армани сако,па макар било и од пред 10 години.И го чува како реликвија, само за посебни прилики.Можеби е старо,но го носи со гордост.На ново,но фејк не ни помислува!
    Во Македонија пак,некои сомнителни типови со уште посомнителен бизнис шетаат со брендирана гардероба,за која всушност и немаат појма , а млади девојки секој ден менуваат ташни ,,ЛВ,, ѓоа Тамара Еклстон!
    Е, истите тие, утре ќе ве пречекаат во својот дом со фејк слики од Ван Гог или Гоген,или Рембрант!И со Скаволини фејк кујна или нешто слично!И своите деца ќе ги воспитуваат дека нема врска што нивниот Ван Гог е 5 евра кога е ист како оригиналниот!
    За жал...тоа е нашата реалност.
     
    На livert му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Купувам зошто ми се допаѓаат моделите а не за да бидам во склад со оргиналите.
    Инаку, во МКД 75% се копии а се продаваат како оргинали (поготово спортската облека)
     
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  5. CrAzZyYy

    CrAzZyYy Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    2.157
    Пол:
    Женски
    Искрено копии не би купила затоа што можам да си дозволам оригинал. Ама па ич не ме нервира кога ќе видам некој со копија ми е гајле негов живот. А и ја па шо имам Витон оригинали колку и да се разликува од копиите никој не ми верува дека се оригинал и ретко кога ги носам (само кога има некој концерт на некој по познат зашо знаете за да се сликаш да имаш Ајфон или било која марка на тебе ти е пропусница :worried:) најчесто си носам ташни од џамбо и бижутерииве. Немора да е марка за да е убаво.
     
  6. Wild-GirL

    Wild-GirL Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    1.266
    Допаѓања:
    1.258
    Немам ниту една копија, ниту пак би купила.
    Навистина невкусно ми изгледа некоја чанта, со логото на Луј Витон, Гучи, Прада и слично, а јасно се гледа дека е бледа копија.
    Повеќе ценам нешто што не е брендирано или пак поефтин бренд, отколку некое си парче на кое виси познато модно лого, а апла се гледа дека е фејк и фалсификат, бидејќи јасно е дека не може секој да си дозволи такво нешто.
     
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.895
    Допаѓања:
    102.986
    Пол:
    Женски
    Јас дома имам 2 блузи едната е Gant другава Lacoste. И тоа не бидејки јас ги купив туку мм ми ги поклони за роденден и годишнина. ,Мене некако за едно парче облека не ми се даваат толку пари па нека сака и од злато нека е . А ист така многу ми е криво кога ќе видам како некој си носи фалсификат Лакост или Томи.Х а ти си лупнал толку пари за едно парче облека во продавница...

    И секако ако купиш нешто квалитетно и скапо немора да значи дека и ќе немаш некаков проблем. За блузава Лакост, ја носев 5-6 саата и оп- гледам нешто ме чеша, кога видов целите раце ми се нафрлиле со ситни црвени точки и тоа во делот над дланките. Мислев ми се појавија поради тоа што блузата не ја исправ пред да ја облечам, но и по 1 недела кога ја облеков истата песна. А џабе што ако мм ја земал 90 евра на попуст, кога ке си седи така во шкаф :(

    Оваа од Гант не сум ја облекла до сега исто така преубав квалитет и многу е нежна блузава, па се надевам нема да имам некаков проблем и од нејзе.
     
  8. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    If you can't buy it, don't fake it.
     
    На elimkd и IvanaJenner им се допаѓа ова.
  9. KalaV

    KalaV Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    301
    За некои работи и би платила искрено повеќе, ако да знам дека вреди.
    Ама не мора да значи дека ако е оригинал , дека ќе трае вечно.
    Има од марка до марка.
    Давам пари за патики и мислам дека вреди секој цент.
    Пред 4 години најк патики си зедов, на попуст беа околу 60тина евра.
    Еве ги уште гајле немаат, а носени се по дожд , снег, сонце ама буквално во секакви услови.

    Веќе неодамна немам купено некое парче, а да не е од некој бренд, ама не затоа што се многу скапи и квалитетни туку затоа што знам што купувам, кој го произвел и од каде е донесено.
    Криво ми е што во Македонија нема некои поевтини брендови.
    Ги донеле зара, бенетон, томи хилфигер и ред други коишто реално се поскапи и несоодветни на нашиот пазар, а х&м ги нема, пимки , промод , мим , њу лоок , орсеј , ма еден куп ги има што ги обожавам.
    И се има буквално од маички обични, пижами , обувки , накит и секако облека.
    Да ти е мерак на шопинг да идеш.
    А не овдека по обичниве продавничиња лупаат цени за некои парталчиња.
    Епа не може тоа така!!!
    Изреволтирана сум од понудава низ нашите продавници, цените и услугата! Понељубезни суштества од нас , нема!
     
    На Cvekarka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Не знам за облеката, ама парфемите се фејк..
     
    На Cvekarka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Пред скоро си купив ташна Луис 4000 ден и се каам оти е копија за тие пари ке си купев 4 ташни убави шо нема никакво лого на нив
     
    На Cvekarka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. savageu

    savageu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2015
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    Дали знаете дека всушност се што купуваме по продавнициве е копија? А го плаќаме како оригинал. Пробајте и скенирајте бар кодови или кјуар кодови. Нема да ве однесе на оригиналната страна. Имаше пишано жена на друг форум за Мона дека се запрепастила заради непостоечки код и тестирав сега и јас . Скечерс купени од нивната продавница во сити мол не ме носи на страната на скечерс кодот туку на некоја си страна од Саудиска Арабија која има една ѕвездичка и прелоши коментари. Запрепастена сум.

    Исто така лани купив очила за сонце од оптика Бела Виста со наводна УВ заштита. Бренд италијански. Дома ги тестирав со уб ламбичка, се пропуштаат......
     
    Последна измена од модератор: 21 април 2022
    На chadorche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Здраво, има ли шанси да најдам во Мк (и каде) ваква кооија на хермес или тешко ?
     

    Прикачени фајлови:

  14. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    16.902
    Пол:
    Женски
    Види на Инстаграм lejlaboutique.skopje